Egy magasabb rendű lénnyel való összekacsintás pillanata
Mindenkinek lapul a szívében pár nélkülözhetetlen kincs. Egy emlék – mint ebben a novellában –, vagy egy zeneszám, egy étel, egy tó látványa, vagy fénykép, annyi minden előfordulhat! Ezek a jelentéktelennek tűnő apróságok, ha bele tud kapaszkodni a fuldokló az ehhez társuló pozitív érzelemhez, elindítják egy mezsgyén, kifelé a szomorúságból – vallja Tallián Mariann novellista.
2023. november 22. 11:10
Tallián
„A menedék forró katlanná vált, és a gomolygó füstábrák a vörös falak mentén, mint a vonuló felhők változó alakzatai odakünn a kék égen, minden percben egy új történetet meséltek el" – írja Füstfelhők című novellájában Tallián Mariann. A mű a Törvényen kívüliek – ifjúsági elbeszélések című kötetben jelent meg, a könyvet az Orpheusz Kiadó és az Arany János Alapítvány bocsátotta közre a közelmúltban. Az írót kérdezte a Gondola.
– Tekintete a messzeségbe révedt. Fejében összecsengett a kerten túli utcáról beszűrődő hangkavalkád, a gyermekek zsivaja, párok búgása, sóhaja, egy rikkancs kiáltása. Megannyi zsibongó jel az élet szépségéről" – írja Orchideák című munkájában. Miért fontos, hogy hamar felismerjük életünkben a veni sancte spiritus pillanatokat?
– A „Veni Sancte Spiritus” egy pünkösdi fohász, a Szentlélek eljövetelének hozsannája. Régóta érlelődik bennem a tudat, hogy semmi másnak nincs értelme az alkotásban, csak azoknak az áldott pillanatoknak a közvetítése, amikor az életöröm összekapcsolódik egy magasabb rendű lénnyel való összekacsintásra. Ez a mai szlengben olyasmi, mint a flow-élmény. A minden mindennel összefügg, azaz mindannyian a mindenhatónak a teremtményei vagyunk evilágon belül és túl megtapasztalásával, kap az ember egy védőhálót, egy olyan biztonsági megerősítést, amit időnként fel kell idézni magunkban, mert erőt adnak az élethez. Ilyennek képzelem a Szentlélek eljövetelét. Megáll az idő egy személyes találkozásban a teremtővel, de a világ folyása halad tovább. Nekem a legbensőbb áhítat. Ezeket a pillanatokat szeretem megfogni, leírni, továbbadni. A kötet elbeszéléseiben emberi mércével mérve szomorú sorsú lények szerepelnek, de az előbb felvázolt hitem szerint mindannyian egyenlő arányban osztozunk a Gondviselésben.
– Virágéneket is Holtodiglan-holtomiglan című novellájába illesztett: „Immár Tőlem ne irtózzál, / Rabod vagyok mert meg-fogtál, / Csak hogy vélem gyengén bánjál / Zöldellő szép Liliom szál. / A’ vagy hogy ha úgy lészen-is, / Hogy egymást nem láthatjuk-is, / Csak üzengető szókkal-is, / Üzenjünk egymásnak még-is." Ezt a bensőséges középkori műfajt miért kell a XXI. században is elevenen tartanunk?
– Végülis nem kell, de lehet. Nekem ez a hosszúra nyúlt novella lehetőséget adott a szerepjátékra. A főszereplő hölgy valójában nem élő személy, mégis a legösszetettebb emberi érzést, a szerelmet szítja fel egy halandóban. Ebben az elképzelt karakterben ő nem tud beszélni, de üzenni a tárgyakkal igen, mert megtudja őket mozdítani. Egy olyan műfajt választottam a szerelmi költészet kincsestárából, ami közérthetően, és nyíltan fogalmaz. Ugyanakkor körbelengi a múlt, hiszen ez a szellem már emberöltők óta ott él a házban, és szép, régies nyelvezettel fogalmaz. Az idézetek –, melyekkel a régmúltban, mint ma egy SMS-sel üzengettek egymásnak a szerelmesek –, a XVIII. századi magyar közköltészet világi énekei. A trubadúrok korát idézi meg, ami pedig a dalköltészet bölcsője. Színészként sokat szavalok, és ez a korszak nagyon kedves számomra. Innen datálódik a pódiumművészet. Ezenkívül szerettem volna példát mutatni a fiataloknak, hogy Messengeren is lehet összetettebb érzéseket megfogalmazni, nem kell emojikhoz nyúlni, nem érdemes.
– „Szépnek találta a megfejthetetlen ábrákat. Ki tudja, kinek és mit üzennek ezek a jelek? A megkopott valóságban egy számára értelmezhetetlen üzenet, mellyel minden nap szembesül, talán valamerre elmozdítja a holtpontról a moccanatlan időt, gondolta." A hangszerész című elbeszélésében leírt részlettel Ön rámutat: vannak makacs talányok az életünkben. Miért jó, ha ezeket soha nem is akarjuk megfejteni?
– Valójában ez a novella arról szól, hogy a főhős beleszorul egy olyan élethelyzetbe, melyből nem találja a kiutat. Ilyenkor az emberek többsége fuldokolni kezd a boldogtalanságtól. Irányt veszt, és pótcselekvésekkel, vagy függőségekkel próbál örömet kicsalni az élettől, de ezek csak rosszabbá teszik a mindennapokat. Ezt az ábrát, amelyhez hasonlókat én egyébként a pesti belvárosban sokat látok, graffitiket vagy falfirkákat, szépnek találom, de nem tudom, mit jelentenek, mert nem abba a környezetbe valók, ahol általában szembetalálkozom velük. De valakinek fontosak, hiszen olyan festékkel rajzolta oda, ami lemoshatatlan, vagy majdnem az. Ha valakinek fontos az, amit megoszt a nagyvilággal, az azt jelenti, hogy számára értékes is. Mindenkinek lapul a szívében pár nélkülözhetetlen kincs. Egy emlék – mint ebben a novellában –, vagy egy zeneszám, egy étel, egy tó látványa, vagy fénykép, annyi minden előfordulhat! Ezek a jelentéktelennek tűnő apróságok, ha bele tud kapaszkodni a fuldokló az ehhez társuló pozitív érzelemhez, elindítják egy mezsgyén, kifelé a szomorúságból. Vagy legalábbis ott a lehetőség, csak meg kell ragadni, ehhez azonban kell egy segítő kéz. Mint a mesékben a segítő lények. Mindig mondom a fiataloknak, hogy ha bajban vagy, kérj, és fogadd el a segítséget! Felnőttként is megszívlelendő intelem a mesék igazsága, semmi nem megy egyedül. Ez a novella rávilágít a gyakorlatra, hogy ha ki merünk nyílni kicsit a másik ember előtt, még ha idegen és ellenszenves is, az ő fénye ránk vetül, és máris másképpen látjuk az életünket.
szif
Az általad választott részletekből is kisejlik, hogy az extatikus, és a legelhagyatottabb pillanataink közötti széles spektrum, az életünk, a maga valóságában, hétköznapiságában számomra mint íróként nem olyan érdekes, engem az érdekel, hogy a lélek miként rezonál arra a transzcendens létezésre, ami a Mindenhatóval való kapcsolat. Tudva-tudatlanul, vállaltan vagy sem, de mindenki találkozott már ezzel.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
"Van egy ukránbarát egykori altábornagy, ahogy egyébként a szakzsargon hívja, fennáll a gyanúja annak is, hogy be van ütve az ukránokhoz, tehát hogy ukrán titkosszolgálati kapcsolatai lehetnek, ez az ő esetében külön vizsgálatot érdemelne" - fogalmazott Kocsis Máté.
A borünnep ökológiai lábnyomának csökkentése érdekében 2022 óta kizárólag üvegpohárban lehet kínálni a borokat. A fesztivál emblémájával ellátott nagyobb pohár a rendezvény után az otthoni pohárgyűjtemény díszévé válhat. A kisebb űrtartalmú, Szeged címeres poharat pedig akár vissza is lehet váltani a nap végén. A választék idén kiegészül egy százdarabos limitált szériával is.
Soltész Miklós a helyi sokac népcsoport megújult olvasóköri székházának átadásán azt mondta: Magyarországon és a Kárpát-medencében a nemzetiségek azzal együtt képesek a békés együttélésre, hogy közöttük a történelem során sokszor próbáltak kívülről békétlenséget szítani.