belganewsagency.eu
Gazdák csaptak össze rendőrökkel az Európai Parlament brüsszeli épületénél, a rendfenntartók vízágyúval oszlattak az uniós intézmény előtti Luxembourg téren - tájékoztatott a La Libre Belgique című francia nyelvű belga napilap csütörtökön.
A beszámoló szerint a hajnali órákban több mint 1000 traktoros gazda érkezett az Európai Parlament elé és a környékére, hogy tiltakozzanak a véleményük szerint következetlen uniós agrárpolitika ellen.
A belga gazdák tüzeket gyújtottak, gumiabroncsokat és szalmabálákat égettek, utcán parkoló robogókat gyújtottak fel. Megdobálták tojással az uniós parlament épületét, amelynek falára festékkel felírták követeléseiket. A téren álló 19. századi szobrot részben ledöntötték, talapzatát megrongálták és összefirkálták.
Az Európai Parlament épületének védelmére rohamrendőrök sorakoztak fel a kihelyezett kordonok mögött. Noha a gazdák, majd a közéjük vegyült fiatalok több alkalommal összecsaptak a rendőrökkel, nagyobb incidensek nem történtek - írta a napilap.
A forgalomlassítással is járó megmozdulás Belgiumban egy héttel ezelőtt kezdődött vidéki városok közelében. A résztvevők azóta traktorjaikkal akadályozzák a főbb útvonalak és autópályák forgalmát. Kedden a gazdák két napra lezárták a Zeebrugge kikötőjébe vezető utakat, a tengeri kikötő és Brüsszel közötti autópálya kijáratait, valamint a mellékutakat traktorokkal torlaszolták el. Csütörtökön a flandriai Gent kereskedelmi kikötőjét tették megközelíthetetlenné.
A belga gazdálkodók a csökkenő bevételeik, romló gazdasági kilátásaik mellett a bonyolult jogszabályok és a túl sok adminisztrációs munka miatt tiltakoznak. Elítélnek továbbá több, túlzónak tartott belga és uniós környezetvédelmi intézkedést, valamint az uniós szabadkereskedelmi megállapodások kockázataira hívják fel a figyelmet.
A szervezők közölték: az országos megmozdulás időtartama a politikai döntésektől függ. A gazdálkodók mindaddig folytatják a megmozdulást, amíg a kormányzat konkrét intézkedéseket nem terjeszt elő a problémák kezelésére.
MTI
Miközben az Európai Unió tagállamainak csúcsértekezlete zajlik Brüsszelben csütörtökön és pénteken, amelyet az Ukrajnának irányzott 50 milliárd eurós támogatás odaítélése miatt hívtak össze, az Európa-szerte zajló gazdatüntetések az unió fővárosát is elérték. Habár az elmúlt hetekben is tartottak kisebb megmozdulásokat belga, olasz, ír és francia termelők részvételével, szerda este már traktorokkal érkeztek a belga fővárosba. A helyi sajtóban megjelent hivatalos információk 200 traktor érkezésével számoltak.
Az uniós csúcs lebonyolítása érdekében az Európai Tanács és az Európai Bizottság környékére a hatóságok nem engedték be a demonstrálókat, azonban az Európai Parlamentet és környékét körülzárták, az EU-s intézménynek helyet biztosító európai negyedben pedig teljesen megbénult a közlekedés.
Frissítés: A The Brussels Times legfrissebb beszámolója szerint ezer mezőgazdasági gép akadályozza a belga főváros működését.
„Körülbelül ezer traktor van a Luxemburg és a Schuman téren” – mondta a The Brussels Timesnak a brüsszeli város és az ixelles-i rendőrségi zóna szóvivője. „Az egész régiót tekintve körülbelül 1300-at számoltunk.”
A kora reggeli órákhoz képest történt fejlemény, hogy a gazdák egy 1871-ben készült történelmi szobrot is szétszereltek a Place du Luxembourg téren, és felgyújtották.
Több országból is érkeztek
Olaszországban ugyanaz történik a mezőgazdasággal, mint amit egész Európában látunk. Az uniós és a nemzetállami szabályozások nélkülözik a párbeszédet a termelőkkel, ezért nem tudunk olyan módon dolgozni, ahogyan kellene – mondta lapunknak Eleonora, az Európai Parlament előtti téren tartott demonstráció egyik olasz résztvevője. A termelő úgy látja, hogy a politika eddig nem segített a gazdálkodóknak, ezért a tiltakozásban látják az egyetlen esélyt arra, hogy meghallják őket.
„A ránk vonatkozó szabályokat dialógusnak kellene megelőznie a felek között, azokkal egyeztetve, akik a földeken dolgoznak, nem pedig az íróasztal felett meghozni a döntést” – fogalmazott, majd hozzátette: nem csak az olasz mezőgazdaságért küzdenek, hanem egész Európáért.
Egy, a lapunknak névtelenül nyilatkozó belga termelő pedig arról beszélt, hogy nem hagyják abba a tiltakozást. „Ha nem Brüsszelben folytatjuk a tüntetést, akkor az ország más területén fogjuk folytatni” – hangsúlyozta. A termelő elmondta, hogy hiába tettek rengeteget az elmúlt húsz évben a környezetvédelmi előírások betartásáért, a törvényhozók folyamatosan vezetnek be újabb szigorításokat.
Brüsszel megbénítására készülnek a gazdák az uniós csúcs idején
Nem csitul a gazdák elégedetlensége, arra készülnek, hogy traktorokkal bénítsák meg Brüsszelt a csütörtöki uniós csúcstalálkozó idején.
Az ukrán agrárimport hatásáról szólva megjegyezte: ugyanúgy érzékelik a dömping okozta zavarokat, mint a keleti tagállamok. A helyzetükön pedig az sem segít, hogy az Európai Bizottság szerdán bejelentette: engedményt tesz az európai gazdálkodóknak azzal, hogy egyelőre nem vezetik be azt a szabályozást, amely kötelezővé tenné, hogy a termelőknek parlagon kell hagyniuk a szántőföldjük négy százalékát. A belga termelő úgy fogalmazott: ez csupán egy apró szelete a problémáiknak, érdemben nem változtat a helyzetükön.
A tüntetések kapcsán a The Brussels Times arról számolt be, hogy a brüsszeli demonstrációk mellett a belga gazdaszervezetek számos további tüntetést hirdettek meg Belgium-szerte.
Mint írták, a vasárnap megkezdett autópálya-blokádok zavarják a forgalmat a belga főútvonalakon. Ezen kívül Belgium több nagyvárosában, Antwerpenben, Gentben és Genkben is tüntetésekre számíthatnak a lakók. Az akciók várhatóan jövő hét pénteken is folytatódnak Genkben, amikor 31 európai ipari miniszter és munkatársaik informális találkozójára kerül sor.
hirado
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Az orosz kémelhárító szervezet, az FSZB őrizetbe vett egy üzbég állampolgárt, mert terrortámadást követett el, amelyben orosz tábornok életét vesztette – írja a TASZSZ.
-
Mélyponton van az Európai Parlament. Lehet, hogy furcsállják, de a „beégett” képviselők visszahívásával, s egy új választás kiírásával lehetne helyére tenni a dolgokat. Más megoldást nem látok erre a pokoli helyzetre, amikor velejéig romlott, önző politikusok viszik a háború és a csőd felé Európát – fogalmaz Homa János.
-
Az Országgyűlés keddi ülésén szigorította a Btk. elévülési szabályait, úgy, hogy az elkövető életkorától függetlenül a zéró tolerancia elvét érvényesíti az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető súlyos bűncselekmények, például az emberölés minősített eseteiben.