Az egykori Magyar Nagyfejedelemség központjában, az elsősorban Géza fejedelem által fejleszteni kezdett Esztergomban azt a kiváló hercegprímást idézték, aki az oszmán hódítás után Nagyszombatból visszahozta a magyar katolikus központot - a Magyar Siont - a Duna és a Garam találkozásánál épült hatalmas múltú, nagy jelentőségű városba.
Utoljára frissítve: 2024. szeptember 20. 16:15
2024. szeptember 20. 15:36
Prokopp Mária professor emerita a hallgatóság előtt – archív
Az ars sacra magyar értelmezése: szent művészet. A művészet mindenkié, csakúgy mint a zene. Évről évre sok helyen, egyre gazdagabb programmal indul útnak a sokszínű, tartalmas fesztivál. Közel 50 településen zajlanak az Ars Sacra programjai szeptember 14-22. között – a Felvidéken Alsóbodokon (az Esterházy Zarándokközpontban szeptember 13-14.) és Naszvadon (szeptember 19. kiállítás és irodalmi est).
Az idén 94 településen van Ars Sacra program. Nagyszebenben is. Négy nyelvű Ars Sacra honlapot is csináltak: ars-sacra.ro
A bazilika alapkőletétele 1822, amikor Rudnay elhunyt (1831) még nem állt a bazilika.
Szeptember 17-én Esztergomban a Szent Adalbert Központban egynapos konferencia keretében Rudnay Sándor hercegprímás és kora volt a fő téma, melyen belül „Magyar Sion-gondolat építészeti megvalósítása a reformkor kezdetén” címmel szerveztek egész napot felölelő programot. Róla a legfontosabb tudnivaló:
Rudnói és divékújfalusi Rudnay Sándor, a magyar nemesi Rudnay családból származó római katolikus egyházi személy, 1815 és 1819 között Erdély püspöke, majd 1819-től esztergomi hercegprímás, bíboros 1831-ben bekövetkezett haláláig. Az esztergomi bazilika építtetője. Nemzetiségéről nem lehet modern értelemben beszélni. Anyanyelvi szinten tudott szlovákul, magyarul és németül, de egyértelmű, hogy a Magyar Királyság alattvalójának tekintette magát.
A konferenciát megnyitotta és vezette Dragonits Márta, az Ars Sacra Alapítvány elnöke.
Dragonits Márta és a közönség – archív
A konferenciát köszöntötte dr. Kásler Miklós, a Magyarságkutató Intézet igazgatója. Üdvözlő szavaiban kiemelte Esztergom város történelmi jelentőségét, mely Szent István király idejére datálható, s melynek legnagyobb szakrális értéke és megmaradásunk záloga a Szent Korona halálát megelőző felajánlása a Boldogságos Szűzanyának, valamint fiához Imre herceghez szóló intelmei. Összefoglalva ismertette a történelem azon időszakait, amelyekkel megalapozták a magyar jogok hitelességét, a Szent Szövetség 1815-ben való létrejöttét. Rudnay Sándor 1819-ben került Esztergomba, olyan egységet hozva létre, mely méltó volt a magyar múlthoz. Munkássága a bazilika felépítésével (1820) szabta meg a magyarság helyzetét Európában.
Dr. Török Csaba teológus, egyetemi magántanár, az Esztergom-Vári Főszékesegyház kormányzója, a MKPK tv-referense, a Magyar Sion (templomhegy) fogalmát, bibliai értelmezését ismertette. Magyarországon az Árpád-kori uralkodók is már tudatosan választottak bibliai neveket. Esztergomra vonatkoztatva ismertette a szó jelentését. 1761-ben a „Hús-vér egyház” Nagyszombatból visszatér Esztergomba, s kibontakozik a Magyar Sion gondolat. A bazilika maga a „Magyar Sion”, ugyanis az országban lévő bazilikákhoz nem sorolható az esztergomi.
Prokopp Mária művészettörténész ismertette a magyar klasszicizmus építészeti stílusát, magyarországi remekműveit, köztük az esztergomi Szent Anna-templomot.
Prokopp Mária professor emerita – archív
Zachar Péter, a szegedi egyetem professzora „Magyarország és Európa a reformkor kezdetén” címmel tartotta meg előadását. Rudnay Sándor korát elemezte az osztrák császárság korától, 1804–1867-ig, majd a Habsburg Monarchia 1822–1848 közötti jozefinista koron keresztül a napóleoni háborúig az egyházra vonatkozó változásokat ismertette.
Dr. Hegedűs András, az Esztergomi Prímási Levéltár igazgatója „Rudnay Sándor hercegprímás és az érseki szék visszaköltöztetése Esztergomba” címmel tartotta meg előadását. Előadásában elmondta, a kitűzött cél az volt, hogy Esztergomban megépüljenek a jeruzsálemi falak!
Prof. dr. Cs. Varga István A szakralitás átragyogása a himnuszunkban című előadásában elemezte a világ egyetlen, bűnbevallást is tartalmazó, irgalomért könyörgő szakrális himnuszát, s Kölcsey korát, mely által létrejött a Himnusz textusa. Az előadó legszebb mondata így hangzott: „Megtartani mindannyiunknak hitünket, magyarságunkat, s ebből eredő emberségünket!”
Cs. Varga István irodalomtörténész – archív
Dr. Vukov Konstantin Kühnel Pál és Packh terveit a Magyar Sionhoz, míg Bese László a kanonoki pincék építészeti értékeit ismertette.
Vukov Konstantin, a Szent György Lovagrend budapesti nagypriorja – archív
A délelőtti előadássorozatot Babucs Zoltán hadtörténész zárta József nádor és a jászkunok katonai áldozatvállalása Rudnay korában című előadásával.
Mondandóját így kezdte: „E nép úgy ül a lovon, mintha rá lenne vasalva”.
Majd ismertette a jászok és kunok lovas harcmodorát. Rudnay korából felvázolta a jászkun huszárok történetét – mintegy csatajelenetként vázolta viseletüket, jelképeiket az 1848-as időszakig.
A délutáni négy előadó: dr. Raffay Endre, Horogszegi Tamás, Szerdahelyi Márk, dr. Lőrincz Viktor, a Bakócz-kápolna és Rudnay prímás székesegyháza, az esztergomi főszékesegyház építése, a magyar prímási rezidencia és székesegyház XVIII. századi terveiről szóltak.
Az előadók – archív
Az estébe nyúló, igen tartalmas, értékes program Beethoven Örömódájának részletével zárult, melyet a Mátyás- templom zenekarának tagjai adtak elő.
A konferencia után a bazilika altemplomában megkoszorúzták Rudnay hercegprímás sírját.
Az Ars Sacra programjai Esztergomban és másutt is folytatódnak, melyek megtalálhatók az ars-sacra.hu oldalon is.
A kriptában a koszorúzás után Osgyányi Vilmos restaurátorművész beszámolt a reneszánsz sírkövek restaurálásának folyamatáról – archív
E nemes rendezvényre a jövőben is sor kerül. A programfüzet beköszöntőjében a fenti mottóval üdvözlik az érdeklődőket, s azzal a hittel, céllal születnek meg az egyhetes programok egyre több helyen, hogy: „Ilyenkor egy kicsit jobb lesz az ember. Kioltódnak benne a helytelen vágyak és érzelmek, amelyek a másik ellen fordulnának.”
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
A 75 éves Dallos Gyula mindhárom olimpiai lovas sportágban eredményes versenyző volt, legnagyobb sikereit díjlovasként Aktion nevű lovával érte el. Majd edzőként, szövetségi kapitányként és közéleti szereplőként is ugyanazzal az elkötelezettséggel és szakmai alázattal dolgozott tovább.
Újdonság, hogy Moszkva immár előfeltételek nélkül leülne a tárgyalóasztalhoz Kijevvel: ez vélhetően az USA képviselőjével Putyin által folytatott egyeztetések hatása.