A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő (j) fogadja Aleksandar Vucic szerb elnököt a Karmelita kolostorban 2024. november 14-én. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
A magyar biztonság szempontjából Szerbia a legfontosabb ország, ezért újabb magyar-szerb beruházásokat határoztak el a kőolajszállítás, a gázszállítás, a villamosvezeték-építés, a földgázkereskedelem és a földgáztárolás kérdésében, valamint megállapodtak a Röszke-Horgos hatérátkelőhely modernizálásáról is - közölte Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön, Budapesten, a magyar-szerb stratégiai együttműködési tanács ülése után.
A magyar kormányfő Aleksandar Vucic szerb elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón azt mondta: Magyarország energiaellátása az elmúlt évek fejleményei miatt egyre inkább Szerbián keresztül történik.
"Az ukrán-orosz háború elzárta a másik irányt, ezért Szerbia elsőrendű biztonsági lehetőséget és garanciát adó országgá vált Magyarország számára. Nincs fontosabb ország Magyarország szempontjából, a magyar biztonság szempontjából ma, mint Szerbia" - mondta.
Közölte: az ülésen áttekintették a beruházásaikat és újabbakat határoztak el, a kőolajszállítás, a gázszállítás, a villamos áramvezeték-építés, a földgázkereskedelem és a földgáztárolás kérdésében is. Jelezte: az év végétől működni fog a közös villamosenergia-tőzsde a két ország számára.
Megerősítették azt is, hogy 2026-ra végezni fognak a Budapest - Belgrád vasútvonallal, és megállapodtak abban, hogy a Röszke-Horgos autópálya-határátkelőhelyet, Európa legmodernebb, leggyorsabb és legkulturáltabb határátkelőjévé teszik egy hatalmas beruházással, amelyet közösen fognak végrehajtani - közölte.
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
-
A részt vevő országok egy közös, 100 főből álló határőrkontingenst küldenek a bolgár-török határra, ennek részleteiről decemberig születik döntés - mondta Pintér Sándor.
-
"Ma az elmékért és lelkekért folyik a harc” - hangsúlyozta, és rámutatott, hogy ebben az anyaországiak hátországbeliként úgy tudják támogatni a külhoni magyarokat, hogy erőforrásokat biztosítanak „az eredményes védekezéshez szükséges alap, bástyák, árkok megépítésére”.
-
A kormányfő elmondta, a helyzet egyértelmű katonai értelemben, ha az amerikaiak kiszállnak az ukránok mögül, akkor Európa nincs abban a helyzetben, hogy a siker leghalványabb esélyével is támogathassa Ukrajnát, nem beszélve a vesztes háború támogatásának pénzügyi-gazdasági következményeiről.