Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter nyilatkozik az Általános Ügyek Tanácsának brüsszeli ülése előtt 2024. november 19-én. MTI/Bodnár Boglárka
Levélben tiltakozott Javier Zarzalejosnál, az Európai Parlament LIBE szakbizottságának elnökénél Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter csütörtökön.
A miniszter a Facebook-oldalán azt írta: a szokásos gyakorlatnak megfelelően az EU-elnökség keretében az illetékes magyar miniszterek bemutatják a magyar elnökség prioritásait az Európai Parlament adott területért felelős bizottságai előtt, így tett ő is szeptember 23-án az AFCO szakbizottságban.
"A LIBE azonban érdemi munka helyett szabotálta az elnökségi program bel- és igazságügyi területekhez kapcsolódó prioritásainak bemutatását. A napirend megtartását egy nem kapcsolódó, politikai feltételhez kötötte, mégpedig egy a magyarországi jogállamiság helyzetéről szóló vita megtartásához" - tette hozzá.
Bóka János szerint "a LIBE sajnálatos döntése tiszteletlen a Tanáccsal, mint az Európai Unió intézményével szemben és súlyosan sérti a lojális együttműködés elvét. Illeszkedik ahhoz a mintázathoz, amelyet az Elnökség tapasztalt az Európai Parlament társjogalkotó szerepét illetően. Az Európai Parlament elzárkózik az intézményközi tárgyalások lefolytatásától több kiemelten fontos, az európai polgárok helyzetét közvetlenül érintő dosszié kapcsán, mint a korrupció elleni küzdelem; a bűncselekmények áldozatainak jogaira, támogatására és védelmére vonatkozó minimumszabályok; a migránscsempészés megelőzése és az ellene való küzdelem; vagy a vízummentesség-felfüggesztési mechanizmus felülvizsgálata" - írta.
Bóka János tudatta: csütörtökön Javier Zarzalejoshoz, az Európai Parlament LIBE szakbizottságának elnökéhez írt válaszlevelében tiltakozását fejezte ki.
"Az Európai Parlament pártpolitikai megfontolások alapján akadályozza az európai uniós intézmények konstruktív együttműködését és ezzel a mai különösen nehéz időszakban gyengíti az Európai Unió egységét" - írta a miniszter.
A tárcavezető kiemelte: az Európai Unió és tagállamai ma páratlan veszélyekkel néznek szembe, és aggodalomra ad okot, hogy "az újonnan megválasztott Európai Parlament pártpolitikai alapon, intézményi érdekek és hatalmi játszmák mentén akadályozza az Európai Unió hatékony döntéshozatalát és egységét egy olyan időszakban, amely meghatározó Európa sorsára nézve".
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
-
Semjén Zsolt a közelgő romániai választás kapcsán azt kérte, mindenki, akinek van román állampolgársága és Magyarországon él, adja le szavazatát vagy a konzulátuson vagy otthon. Minden szavazatra szükség van, hogy az RMDSZ meghatározó erő legyen és adott esetben kormányra kerülhessen.
-
A számok jól mutatják, hogy nekünk, magyaroknak gondolkodnunk kell, a saját magunk logikájából és érdekeiből kiindulva egy saját út megtalálásán, mert ebben a pillanatban Európa nem képes arra, hogy kialakítson egy olyan stratégiát, amellyel visszanyerheti a versenyképességét – mondta a miniszterelnök.
-
Orbán Viktor arról beszélt: a magyar rendszerváltás utáni időszakot az a gondolat uralta, hogy nemcsak azért érdemes nyugatra tekintenünk, mert ott jobban élnek, hanem azért is, mert egy olyan önkorrekciós politikai-gazdasági rendszert fedeztek fel valamikor a XVII. századtól kezdődően, amely hosszú távon garantálja stratégiai biztonságunkat.