Szakítanának a német kereszténydemokraták Oroszországgal és Kínával
2023. március 27. 16:55
A Kereszténydemokrata Unió és a bajor Keresztényszociális Unió (CDU/CSU) szakítana az exkancellár, Angela Merkel – szerintük – megengedő politikájával, amelyet Pekinggel szemben alkalmazott. A dokumentum szerint Németországnak törekednie kell a saját versenyképességének növelésére, az új stratégiai partnerek megtalálására, ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni annak tényét, hogy sem Berlinnek, sem az Európai Uniónak nem érdekeke a teljes elszakadás Kínától.

A német kereszténydemokrata CDU/CSU pártszövetség szembemenve a párt elmúlt években alkalmazott Kína-politikájával új fejezetet kíván nyitni a Pekinghez fűződő viszonyában. Németország legnagyobb ellenzéki pártja eltávolodik az egykori kancellár, Angela Merkel meglehetősen pragmatikus politikájától, amely a kereskedelmen keresztül garantálta a békés viszonyt az ázsiai nagyhatalommal.

Az új politika meghirdetésének hátterében Moszkva Ukrajna ellen indított offenzívája, és Kína – a CDU/CSU szerint– egyre agresszívabb politikai, valamint gazdasági szerepvállalása áll. A Politico birtokába jutott állásfoglalás-tervezet szerint a gazdasági együttműködés révén garantált béke politikája Oroszországgal és Kínával szemben is kudarcot vallott.

A várhatóan húsvét táján, a pártszövetség frakciója által elfogadásra kerülő dokumentum egy új Kína-politika főbb pilléreit vázolja föl. Johann Wadephul, a CDU külpolitikai szakértője a programmal kapcsolatban közölte: „Meglepődve tapasztaltuk, hogy a berlini kormányzat nem igazán naprakész kül- és biztonságpolitikai kérdésekben. Ezért döntöttünk úgy, hogy elkészítjük és nyilvánosságra hozzuk ezt dokumentumot.” A dokumentum preambuluma szerint a kommunista Kína 21. századi felemelkedése minden olyan állam számára aggasztó, amely a nyugati értékrend mellett elkötelezett, ezért a pártszövetség nem zárja ki a német kormánypártokkal a nemzeti konszenzus létrehozását a kérdést illetően. A munkaterv szerint – legfőképp kereskedelmi kérdésekben –

véget kell vetni a Kína-barát politikának, és le kell zárni a Merkel-éra örökségét: a Moszkva és Peking irányába mutatott közeledést. A munkaterv kapcsán meg kell említeni azt, hogy a jelenlegi baloldali kormánykoalíció is egy reformtervezetet hirdetett meg Németország Kína-politikája kapcsán, ám ennek pontos részletei még nem láttak napvilágot.

MTI
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
MTI Hírfelhasználó