Először a német gyermekorvosok szövetsége hívta fel a figyelmet arra, hogy országos méretekben hiány van láz- és fájdalomcsillapítókból, és a penicillin sem áll rendelkezésre elegendő mennyiségben. Ezúttal pedig az országos gyógyszerszövetség figyelmeztetett arra, hogy az egész országban nincs elegendő antibiotikum. A szövetség szerint a helyzet kritikus, és a hiány ezúttal is elsősorban a gyermekeket sújtja.
Állást foglaltak a német egészségügyi biztosítók is, a gyógyszeripart téve felelőssé a hiányért. Az országos gyógyszerszövetség egyúttal egyfajta ideiglenes megoldási javaslattal is előállt. Indítványozta, hogy hozzanak létre egy úgynevezett nemzeti tartalékot a legfontosabb gyógyszerek esetében. Az ellátás – mindenekelőtt a gyermekeket érintő – szűk keresztmetszete miatt a szövetség szerint a tartaléknak elsősorban a bakteriális fertőzések kezelését vagy megelőzését célzó antibiotikumokra kell kiterjednie. A felhívás szerint a legfontosabb vakcinák mellett az államnak fix beszerzési mennyiségre kell kötelezettséget vállalnia.
Thomas Preis, Észak-Rajna-Vesztfália tartomány gyógyszerészeti szövetségének elnöke szerint a kínálati hiány csakis így orvosolható, és ez szükséges ahhoz, hogy egy nemzeti antibiotikum-tartalékot lehessen létrehozni. A kritikus helyzetet jelzi ugyanakkor, hogy egyre több tartomány határoz el sürgősségi intézkedéseket mindenekelőtt az antibiotikumok hiánya miatt. Bréma, Bajorország, Észak-Rajna-Vesztfália és Baden-Württemberg után legutóbb Rajna-vidék-Pfalz tartomány is bejelentette, hogy rendelkezéseket adott ki a szükséges gyógyszerek importjának könnyítésére.
A gyógyszerészek szövetsége ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy az import könnyítése hosszabb távon aligha segíthet, különös tekintettel arra, hogy több európai uniós tagállamban is kevés a a gyermekek gyógyulását segítő antibiotikum. Több tartomány illetékes hatóságai hangsúlyozták azt is, hogy az antibiotikumok mellett hiány van a lázcsillapítókból, valamint a vérnyomást csökkentő szerekből, sőt daganatellenes gyógyszerekből is. Utaltak arra is, hogy a helyzet az elmúlt időszakban fokozatosan romlott.
Az egészségügyi miniszter a közelmúltban arra hivatkozott, hogy a problémák évek óta ismertek, de eddig nem sokat tettek orvoslásukra. Lauterbach utalt arra, hogy a kormány a kialakult kritikus helyzet kezelésére tervezetet dolgozott ki, amely a parlament jóváhagyására vár. Ez a többi között magában foglalja olyan gyógyszerek behozatalának könnyítését, amelyek Németországban nem engedélyezettek, illetve nincsenek regisztrálva.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Napról napra olvassuk, hogy katolikus tanárokat, csak azért, mert katolikusok, vesszőfutás alá vesznek, ostorhegyre vesznek és lépésről lépésre szisztematikusan organizálva támadnak, csak azért, mert katolikus, hitbuzgalmi társaságoknak tagjai.
Bakondi György úgy látja: nem utolsósorban a lakosság félelmeit érzékelve és az időközi választások eredményeit tükröző politikai változásokra reagálva a tagállamok felismerték, hogy nemzetállami szinten kell erőfeszítéseket tenni, mert az Európai Uniótól nem várható, hogy ezt a rendkívül fontos közbiztonsági, közegészségügyi és szociális helyzetet kezeljék.
A miniszterelnök-helyettes a rendezvényen arról beszélt, hogy a magyarság megmaradásához versenyképes tudás, a helyben maradás biztosítása és az anyanyelven való kommunikáció lehetősége is szükséges.