Latin-amerikai horror – fejlövés végzett a börtönlázadások szervezőjével
2023. május 9. 21:27
Kolumbiában megölték a több börtönlázadásért felelős Los Choneros ecuadori bűnszervezet egyik vezetőjét. Fején lőtt sebbel, holtan találták Kolumbiában Roldán Júnior ecuadori bandavezért, a szomszédos latin amerikai ország közelmúltbeli véres börtönlázadásainak kirobbantásáért felelős hírhedt bűnszervezet, a Los Choneros egyik magas rangú vezetőjét - adta hírül a BBC hírportálja kedden.
Júnior – twitter
A tetoválásai alapján azonosított ecuadori bűnöző holttestére egy erdős területen bukkantak rá szombaton a kolumbiai Antioquia megye Fredonia nevű településén. A polgármester közlése szerint Roldánt - mivel korábban senki sem látta a környéken a helyiek közül - feltehetően máshol ölték meg, holttestét pedig csak a gyilkosság után szállították a helyszínre.
Roldán februárban szabadult a börtönből Ecuadorban, ám a hatóságok szökevénynek tekintették, miután eltávolította a házi őrizet feltételéként bokájára helyezett, nyomkövetővel ellátott lábbilincset.
Márciusban menekült Kolumbiába, azután, hogy a Los Lobos (Farkasok) nevű rivális banda tagjai rálőttek és megsebesítették.
Roldán korábban több merényletet is túlélt: az egyik támadásban robbanóanyaggal felszerelt drónokat robbantottak fel a börtönszárny felett, ahol akkoriban a büntetését töltötte.
Hírszerzési jelentések szerint a korábbi gyilkossági kísérletek ellenére Roldán nem a bandaháborúk áldozata lett - közölte Fausto Salinas, az ecuadori rendőrség parancsnoka, arról azonban nem közölt részleteket, hogy ki és miért gyilkolhatta meg a férfit.
A hatalmi központjáról, Chone városáról elnevezett kábítószer-kereskedő bűnszervezet - miután az utóbbi években számos tagját bebörtönözték - az egyik legerősebb, a fegyintézet falain belül és azon kívül is nagy befolyással bíró börtönbandává vált Ecuadarban.
A hatóságok szerint a Los Choneros állhatott az elmúlt hónapok legvéresebb, fegyintézetekben lezajlott összecsapásai mögött is, amelyekben több tucatnyi rabot öltek meg, sokukat lefejezték vagy felakasztották. A rabok és rabok, valamint a rabok és a börtönőrök közötti összecsapásokban csak az elmúlt két évben több mint 420-an haltak meg. Az eddigi legtöbb, összesen 118 áldozatot követelő - lőfegyverekkel, késekkel és robbantásokkal megvívott - bandaütközetet a Los Lobos és a Los Choneros vitája robbantotta ki az ecuadori Guayaquil kikötőváros fegyintézetében 2021. szeptemberében.
A világ két legnagyobb kokaintermelő országával, Kolumbiával és Peruval határos Ecuadorban, ahol mexikói drogkartellek mossák tisztára az illegális ügyleteikből szerzett pénzüket, a Los Choneros hatalmát csak tovább növelte, hogy kiváló kapcsolatokat épített ki a mexikói Sinaloa kartellel. A rendőrség szerint azonban Roldán Júnior halála komoly csapást mért a bűnszervezetre.
Április végén terroristaszervezetnek minősítették a bűnbandákat az országban, lehetővé téve ezzel, hogy szükség esetén a hadsereget is bevethessék az aktív kábítószerkartellek ellen.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
Pár napja fiatalokat vertek meg Kolozsváron, mert magyarul beszéltek. Most szurkolók székely zászlót törtek le, majd gyújtottak fel Csíkszeredában.
Az agresszió elfogadhatatlan, arra kérjük a román hatóságokat, hogy határozottan lépjenek fel a magyarellenes megnyilvánulásokkal szemben - közölte Nacsa Lőrinc a közösségi oldalán péntek reggel.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Orbán Viktor közölte: Magyarország azért nem tartóztatta le Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt - ahogy azt a Nemzetközi Büntetőbíróság elvárta volna -, mert az országban nem szokás letartóztatni a vendégeket.