Ferenc pápa: a hazában való maradás jogát is biztosítani kell
2023. május 11. 22:03
Legyen szabad a választás a migráció és a maradás között mottóval jelent meg Ferenc pápa üzenete a szeptemberben esedékes migránsok és menekültek világnapjára, amelyet előzetesen a Vatikán sajtótájékoztatón mutatott be csütörtökön.
Az olaszul és további hét nyelven közölt pápai dokumentum előszava emlékeztetett, hogy a Szabadok elindulni, szabadok maradni jelszó az olasz püspöki kar (Cei) egy korábbi kezdeményezésének volt a címe, mellyel a Cei a kortárs migráció kihívásaira igyekezett gyakorlati megoldásokkal szolgálni.
"A helyi egyházak folyamatos meghallgatása tudatosította bennem, hogy ennek a szabadságnak a biztosítása elterjedt és megosztott pasztorációs feladatot képvisel" - írta a pápa a migránsoknak és menekülteknek szentelt százkilencedik világnap alkalmából kiadott üzenetében.
Ferenc pápa kifejtette, a kivándorlásnak mindig szabad döntésből kellene fakadnia, de nagyon sok esetben, ahogyan korunkban is történik, nem így van, mivel háborúk, természeti katasztrófák vagy egyszerűen az a tény, hogy az embereknek nincsen lehetősége méltó életkörülményekre saját hazájukban, milliókat késztet indulásra.
A katolikus egyházfő szerint a mai migrációt a "kényszer" okozza, vagyis szegénység, félelem vagy elkeseredés miatti menekülésről van szó. Ezeknek a kiváltó okoknak a felszámolása véget vethet a "kényszerített migrációnak" - vélte Ferenc pápa, aki a fegyverkezés, a gazdasági gyarmatosítás, mások forrásainak kizsákmányolása, a teremtett világ pusztítása leállítását sürgette. "Ott, ahol a körülmények lehetővé teszik a választást a migráció vagy a maradás között, mindenképpen garantálni kell, hogy ez a döntés tudatos és mérlegelt legyen, elkerülve, hogy oly sok férfi, nő és gyermek váljon veszélyes illúziók vagy gátlástalan embercsempészek áldozatává" - írta Ferenc pápa.
Hozzátette: az országok és a nemzetközi közösség közös erőfeszítése szükséges ahhoz, hogy "mindenki számára biztosított legyen a jog, hogy ne kelljen emigrálnia, vagyis, hogy joga legyen békében és méltóságteljesen élni saját földjén". Kifejtette, alapvető jogról van szó, amely jelentősége ellenére még nem szerepel a nemzetközi törvénykezésben.
A pápai dokumentum emlékeztetett, hogy a migránsban nem csak nehézségben levő testvért kell látnunk, hanem "magát Krisztust, aki az ajtónkon kopogtat".
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
A szertartást vezető Veres András győri megyés püspök, az MKPK elnöke a mise elején kiemelte: nekünk, magyaroknak különösen hálát kell adnunk Ferenc pápáért, aki számtalan alkalommal adta jelét a magyar nép iránti figyelmének és tiszteletének.
"A magyar szőlészek és borászok tudják, a saját bőrükön érzik, tapasztalják, hogy az Európai Unió döntéshozói, az uniós bürokraták nem érdekeltek a magyar mezőgazdaság felzárkóztatásában. Nem érdekeltek abban, hogy a magyar agrárgazdaság, benne a magyar szőlészet és borászat fejlődjék. Ők abban érdekeltek, hogy az unió alapító országainak mezőgazdasága növekedjen" - mondta Latorcai Csaba.
Közösségi oldalán Vejkey Imre azt írta: Ferenc pápa teológusként, majd argentin bíborosként, és hivatalban lévő pápaként is meghatározó személyisége volt Egyházunk életének. Pontifikátusa alatt mindvégig emberközeli egyszerűséget és derűt sugárzott.