Mikszáth Békéscsabán
2024. november 13. 10:32

Az 1990-es évekbe helyezi át Tege Antal rendező a Noszty fiú esete Tóth Marival című Mikszáth-regényen alapuló történetet, amelyet november 22-én mutatnak be a Békéscsabai Jókai Színházban.

Seregi Zoltán igazgató az olvasópróbán elmondta, ez lesz a negyedik magyar darab idén a teátrumban.

Tege Antal rendező kifejtette, Seregi Zoltán igazgató azt kérte tőle, hogy ha lehet, ne változtasson nagyon a történeten. Ő korábban mindig saját maga által választott darabokat rendezett, így ezt először "meg kellett szeretnie".

Mikszáth a romantika korának írója volt, de maga már a kritikai realizmus irányába fordult. Bár sokan azt hiszik, hogy ez egy szerelmi történet, valójában társadalomkritika.
A regény 1908-ban jelent meg, egy 1901-es, valós, az újságokban is szereplő történet alapján írta az író, amelyet ő az 1880-as évekbe helyezett. Történelmi háttérként az 1848-49-es szabadságharc és a kiegyezés jelent meg - fejtette ki.

Ez véleménye szerint a ma élő embernek már túl régi. A konfliktusok, például a szerelmi kompromittálás sem úgy csapódik le ma, mint a 19. században. Emiatt tette át a történetet az 1990-es évekbe, amelynek ugyanúgy megvan a történelmi háttere: az 1956-os forradalom.

Az átiratot Czene-Polgár Donát jegyzi, aki elmondta, "a szövegkönyvben egyetlen Mikszáth-sor sem maradt", de az eredeti történetszál végigfut benne.
Vacsi Dávid díszlettervező nem klasszikus díszletfalakat tervezett. Fehér szövetanyag - amelyből mintegy 500 méternyit használnak fel - és azok változásai, valamint a rájuk vetítés hozza létre a szobabelsőket.

Tege Antal elmondta, a fehér anyagokon a vetítés megduplázódik, egy gyöngyfüggöny leeresztésével pedig még egy "plusz térsík" jön létre, amivel "óriási térhatás érhető el".

A jelmezek - amelyeket Kiss Kata tervez - is a '90-es éveket idézik, a Tóth családot "Dallas-feeling" lengi majd körül.

A zene is főként a '90-es évek hip-hop és techno zenéje lesz, feldolgozva - közölte a rendező. Közölte: két zenei darab "lóg majd ki a sorból": a vadászjelenetnél átvesznek egy motívumot az 1960-as, ismert filmfeldolgozásból, a darab végén pedig egy Beethoven-nyitány csendül fel, amely 1956-ot idézi meg.

A főbb szerepekben Czitor Attila, Kiss Viktória, Bartus Gyula, Katkó Ferenc, Csonka Dóra, Csurulya Csongor láthatók, Mikszáth Kálmánt a rendező Tege Antal alakítja.

MTi
Címkék:
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Rossi elemzése nem rossz, de…
    Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
  • Megvertük a spanyolokat
    A magyar válogatott eddig egyszer, 2002-ben lett aranyérmes a világkupában, ezen kívül egy-egy második és harmadik helyezése van. Legutóbb, 2023-ban Long Beachen a negyedik helyen végzett a házigazda amerikaiak, továbbá a spanyolok és a hollandok mögött.
  • Húsvét az élet diadala, a bűnbocsánat ajándéka
    A boldog élet titka, megtanulni ünnepelni az örök élet diadalát Isten igéjében és szentségeiben és elfogadni Isten kegyelmi ajándékait, amelyeket az őt szeretőknek készített - fogalmaztak az egyházi vezetők.
  • Globális kormányzás
    Az Európai Unió jelenlegi intézményi struktúrája számos hiányossággal küzd, beleértve a demokrácia deficitjét, a tagállami szuverenitás és a nemzetbiztonság aláásását, amelyet ideológiai megfontolások által vezérelt uniós politika – különösen a migráció területén – tovább súlyosbít.
MTI Hírfelhasználó