
A liberális pártok örömódát zengtek Merkel győzelmére, hogy milyen rossz lesz az az Orbán-kormány és ezáltal Magyarország számára. Orbán egyedül fog üldögélni a kerítés sarkában, és számolja a migránsokat. Maradjunk annyiban, hogy Martin Schulznál semmi nem lehetett volna rosszabb.
Vagyis fordítsuk át: Merkel jobb, mint Schulz. Merkelnél lehetett volna jobb? Nemigen. Akkor miről beszélünk? Persze hozzátehetjük, hogy Merkel asszony a német nagypolitikában fekete özvegy, ölelése halálos. Aki a szövetségese, az már kezdheti fogalmazni a memoárkötetét.
Ha közelebbről megnézzük: a szivárványkoalícióban van számunkra kedvező és sajnos kevésbé kedvező elem. Kedvező az FDP, a német Szabad Demokrata Párt visszatérése a nagypolitika színpadára, nem összekeverendő a megszűnt magyar SZDSZ-szel. A jelenlegi FDP nagyon karcosan, de egyértelműen fogalmaz az illegális bevándorlók ügyében: visszatelepítésről beszél. Ez remélhetőleg Merkelt rákényszeríti egy sokkal óvatosabb politizálásra. Ezzel szemben a Zöldek már nem annyira kedvező momentum, ugye emlékszünk: nincs is német kultúra, nincs is német nép.
Itt érkeztünk egy igen fontos hipotézishez, mármint a liberális oldal szerint, hogy gyengül a nemzeti hovatartozás fontossága, a nemzetállam, sőt tulajdonképpen már meg is szűnt. A 21. századra megszűnik. Vagyis mi már nem is létezünk. Szerintünk pedig pont fordítva van, akkor tud valójában Európa megújhodni, sőt sikeres lenni, ha a brüsszeli elit és mások is tudomásul veszik, hogy a nemzetek Európáját kell építeni. Vagyis egyenesen azt állítjuk, hogy a 21. század a nemzetek százada lesz.
Politikai értelemben Európa forrong, átalakulóban van. A rosszul tájékoztatott, félretájékoztatott, az eddig sikeresen átnevelt választópolgárok több dolgot egyszerűen kikényszerítenek a politikai elit ellenében. Igaz, Macron nyert Franciaországban (ott a Bajnai-terv nyert, ugyanaz a kaptafa, csak a kivitelezés volt más), de már magában Franciaországban sincs meg a többsége, azaz az elképzelés, hogy mindenhol győzhet, egyszerűen megdőlni látszik. Az egyedi nem lépett az általános szintre. Aztán itt van Ausztria példája is: a néppárt, vagyis Sebastian Kurz sikere nyomán nem mással, mint a szabadságpárttal köt szövetséget.
És van még egy tétel: a pártok huszadik században létezett hagyományos megkülönböztetésének leáldozott.
Nem érvényes a jobb- és baloldal megkülönböztetése. A liberális oldal találta ki eleve a jó-rossz reláció levezetésére, ugye sejtjük, ki a jó és ki a rossz. Ugye emlékszünk még az illegális bevándorlás elejére, mikor Bécsből a hangszórók ránk köpték, hogy nácik vagyunk, marhavagonokat és koncentrációs táborokat vizionáltak a hajnali napsütésben. És aztán láttuk, hogy egy évig bojkottálta az osztrák állami gépezet a szabad választásokat („borítékügy”), majd csak akkor engedte megtartani, amikor a migránsválság hullámvölgybe került. Miért? Mert féltek a demokratikus választásoktól, Norbert Hofertől és a szabadságpárttól. Most fordult a kocka. Mi izgulunk és drukkolunk, a 4-ek akár lehetnek V5-ök is.
Viszont a túl sok párt sem kedvező – pedig ez igazán lehetne a demokrácia ünnepe is, de mégsem az. Ez van a balliberális oldalon nálunk, de Csehországban is, számtalan kicsi párt; így igazán izgalmas kormányt alakítani. Korlátozott stabilitásból könnyű levezetni a korlátozott gazdaságot, majd belőle a korlátozott önállóságot. Másik nagy tévedés a liberális oldalon a politikai regionalizmus alkonya, melyről oly szakavatottan beszélnek, ezzel szemben a valóság nem beszél, hanem állít, de pont az ellenkezőjét.
A politikai regionalizmus fogalmán azokat a törekvéseket, motivációkat értjük, amelyek politikai szervezetekkel próbálják meg a központi, állami hatalommal szemben keresztülvinni történelmileg és kulturálisan is differenciálható régiójuk autonómiájára vonatkozó igényüket. A politikai regionalizmus mögött rendszerint nemzetiségi, nyelvi, vallási konfliktus húzódik meg, vagyis a regionalizmus ezen formája nem a decentralizációval egyenértékű, célja a teljes, elszeparálódás nélküli regionális önállóság.
A nyugat-európai regionalizmus általában értelmezhető egy adott államon belüli fejlődési folyamat reakciójaként – ellenhatásként ezt érzékelhetjük Barcelonában –, amely egyfajta politikai mozgásra egy másik fajta politikával válaszol. A nagyfokú ipari, valamint az ezzel együtt járó társadalmi és politikai haladás miatt gyakran mellékessé váltak a nemzetiségi csoportok tradíciói, sajátosságai.
A jelenlegi fejlődési tendencia viszont kedvez az olyan régiók kialakulásának, amelyek egységes nyelvet, kultúrát tudnak felmutatni a központi állam domináns nyelvétől, kultúrájától eltérően. Ezeken a helyeken a regionalizmus politikai erőként tud megjelenni (Katalóniában, Baszkföldön, Galíciában, Skóciában, Észak-Írországban, Walesben, Flandriában, sőt Észak-Olaszországban is), ennek pedig történelmi múltba mutató okai, előzményei vannak. Sőt ez szorosan összefügg a gazdaság fejlettségével: minél magasabb a GDP, annál erősebben jelentkezik a nemzeti büszkeség.
Ha erős gazdasággal bírsz, megnő a mozgástered, odafigyelnek rád, amit mondasz, meghallgatják. Még a nagyhatalmak is, mert azok jóváhagyása nélkül még a „bálna is a víz alatt marad”. Számunkra is van egy nagy tanulsága a Skóciában és Katalóniában történteknek. Nem pusztán a lakosságszámok számítanak (lásd kurdok). Gazdagság nélkül, gazdasági fejlődés nélkül nem megy.
A Kárpát-medencei gazdasági egységnek is csak úgy van értelme, ha jelentős gazdasági eredményt tudunk felmutatni.
Ez érdeke a magyarországi magyaroknak és talán még inkább érdeke a külhoni testvéreiknek is.
Mező Ferenc
A szerző egyetemi docens
- ajánlatunk
- Orbán a munka becsületéről
- A társadalom nem volt vevő a Soros-szervezetekre
- Nem szabad hátradőlni
- A magyar gazdaság felkészült az átállásra
- Egységes ellenzéki összefogást sürgettek a tüntetők
- Május elején lezárulnak a jogi viták
- Meddig provokálhatók a rendőrök a tüntetéseken?
- A demokrácia megtagadása tüntetni az eredmény ellen
- Kezdődhet a Lánchíd felújítása
- Megvan az új Duna-híd tervpályázat eredménye
- Gyurcsány alaposan átverte egykori pártját
- Orbán: Sorosék rossz lóra tettek
- fórum
- toplista
- Renaud Camus levele Orbán Viktorhoz
- 50 százalék felett a Fidesz-KDNP!
- A nemzeté és a demokráciáé a jövő
- Le akarják váltani az ellenzéket
- Amíg a prolik tüntetnek
- A demokrácia megtagadása tüntetni az eredmény ellen
- Fizethettek a tüntetésen való részvételért
- Hivatalos a kétharmad
- Az országnak béke kell
- Megvan az új Duna-híd tervpályázat eredménye
- A stroke korai figyelmeztető jelei
- Egy boldog fotelforradalmár
- Csodálatos Együtt-érzésDe most történt valami. Olyan, amit nehéz a magyar nép bölcsességével azonosítani.
- Az Európai Unió tulajdonosaA kisrészvényesek megzabolázásához rendelkezésre állnak az eszközök: a Nagytestület tagjainak többsége a tulajdonos zsebében van.
- Elnökjelölt rovott múlttalAzaz a baloldali politika továbbra sem óhajt megtisztulni: benne hagyja a szennyeződést a magyar közéletben.
- Aztán eljött az esteMost várhatjuk, hogy a gender-Macron, a kvóta-Merkel és a whisky-Juncker mikor és milyen őszintén gratulál.
- Megvan az első jelentkező az MSZP elnöki posztjára
- Tábornokok aggódnak a CIA élére jelölt Haspel miatt
- Hazatért Katalin hercegnő és újszülött kisfia
- Nekiment a Tanítanék Mozgalom Orbánnak
- Jégkorong-vb - Legyőzte az olaszokat a magyar csapat
- Elsorvasztanák a magyar nyelvű orvosképzést
- Több embert elgázolt egy furgon Torontóban
- Abdeslam ítélete messze nem elég a terrorizmus ellen
- CAIR: megnövekedett a muszlimok elleni agresszió
- Washington beavatkozik a Nyugat-Balkán belügyeibe
- Merényletet tervezett három koszóvói Velencében
- Megtiltották a fürdőzést a Szent Anna-tóban
- Az olasz képviselőház elnöke folytatja a tárgyalásokat
- Megdőlt a fővárosi melegrekord
- Fico: nem az aktivisták dolga belügyminisztert választani
- Gyengült a forint
- Szmolenszk - kihallgatták Varsóban Donald Tuskot
- NB I - Menesztették Bódog Tamást, megvan az utód
- Megkezdődött Karadzic fellebbviteli tárgyalása Hágában
- Schiffer: A kétharmad számomra is fejbekólintó volt
- Szijjártó: Brüsszel szerint a migráció megélhetési modell
- Merkel: meg kell akadályozni az illegális migrációt
- Bepanaszolta Klaus Iohannis államfőt a román kormány
- Milos Forman előtt tiszteleg az idén Karlovy Vary
- Theresa May is gratulált Orbán Viktornak
- Egy fővel bővülhet az LMP frakciója
- Die Presse: Osztrák belvita a Soros-kampányról
- Thomas O. Melia a magyar embereket sértegeti
- Előállították a Mont-Saint-Michelnél fenyegetőző férfit
- Új információk Mészöly Kálmán állapotáról
- Munkácsy-kiállítás nyílt a szentpétervári Ermitázsban
- Natalie Portman döntésétől hangos az izraeli sajtó
- Meghalt Csete Ildikó textilművész
- Lemondott az örmény miniszterelnök
- Erdogan már az első fordulóban győzhet
- Több ezerrel bővül a bölcsődei férőhelyek száma
- NGM: 872 milliárd forint az első negyedéves hiány
- Elhunyt Magyari Béla
- Zsidógyűlölet terjed Franciaországban
- Cápa, medve és egy kígyó is rátámadt egy húszéves fiúra
- 20 év börtönre ítélték Salah Abdeslamot
- Hármas karambol Zuglóban
- Továbbra sincs új kormánya Olaszországnak
- Alig változott a forintárfolyam
- Hatalmas tűz ütött ki Győrújbaráton
- Hetven határsértőt tartóztattak föl a hétvégén
- Jégeső és felhőszakadás jöhet - riasztás hétfőre
- Merkel hanyatlásáról írnak - soha nem volt ilyen gyenge