A Ferencvárosi TC a 120. születésnapját ünnepelte a kerület Bakáts téri polgármesteri hivatalában, abban a helyiségben, ahol a klubot megalapították.
2019. május 3. 20:56
Köszöntőbeszédet mondott Tarlós István, Budapest főpolgármestere - a klubhoz kötődő emlékkiállítás fővédnöke -, Bácskai János polgármester, valamint Kubatov Gábor, az egyesület elnöke. A megemlékezésen ott volt az első klubelnök, Springer Ferenc unokája, Springer Miklós is.
Az ünnepség elején a szakosztályok képviselői felidéztek a klub életéből egy száz évvel ezelőtti, megfakult fényképen megőrzött Bakáts téri pillanatot, majd egy hasonló beállítást örökítettek meg az utókornak. A képen a klub akkori vezetői ülnek körbe egy asztalt, ugyancsak a megalapításnak otthont adó szobában.
Tarlós István elmondta: miután az 1950-es évektől a Ferencvárosnak szurkol, számára a klub többet jelent egy rövid köszöntőbeszédnél. Ennek szellemében részletesen idézte fel a megalakítás körülményeit, valamint a 120 év sikereit és legnagyobb alakjait. A főpolgármester azzal zárta szavait, hogy "a Ferencváros az ország legnépszerűbb klubja volt és az is marad".
Bácskai János, a IX. kerület polgármestere, Tarlós István főpolgármester, Kubatov Gábor, az FTC elnöke és Springer Miklós, az első klubelnök, Springer Ferenc unokája (b-j) a 120 éves FTC születésnapi ünnepségén 2019. május 3-án, a Ferencvárosi Polgármesteri Hivatal épületében, abban a helyiségben, ahol a klubot megalapították. MTI/Koszticsák Szilárd
Kubatov Gábor beszédében meghatódva hangsúlyozta: a Ferencváros 120 évét a címerében lévő három E betű elvei - erkölcs, erő és egyetértés - határozták meg. Kiemelte: a klubnál a családi összetartást idéző közösségi erő igazi egységet biztosított.
Bácskai János a klub szimpatizánsai közül Krúdy Gyula íróról, a zöld-fehérek legismertebb sportolói közül az egyetlen magyar aranylabdás labdarúgóról, Albert Flóriánról, valamint a klub alakuló közgyűlésének alapító okiratáról emlékezett meg.
Az esemény végén elhangzott: a klub az önkormányzattal közösen nagyszabású, ingyenes szabadtéri fotókiállítással emlékezik a 120 évre. A kiállítás 785 fényképe év végéig látható 17 közterületen, parkban, téren és utcán.
Tarlós István főpolgármester és Bácskai János, a IX. kerület polgármestere megtekinti a 120 éves FTC-t bemutató szabadtéri fotókiállítást a Ferencvárosi Polgármesteri Hivatal épülete előtt 2019. május 3-án. MTI/Koszticsák Szilárd
Mester utcai fiatalok „találták ki” az FTC-t
Éppen százhúsz éve, 1899. május 3-án alakult meg az egyik legnépszerűbb és legsikeresebb magyar sportegyesület, a Ferencvárosi Torna Club, vagyis az FTC.
Az egyébként angol eredetű labdarúgás az 1880-as években kezdett Magyarországon terjedni, ekkortájt sorra alakultak a „rúgosdi” klubok. A Ferencvárosi Torna Club ötlete egy Mester utcai fiatalokból álló csapat fejéből pattant ki.
A szervezés munkáját Weisz István és a Prágából hazaérkező Gabrovitz Kornél vállalta, akik sorra nyerték meg az ügynek régi barátaikat és a lehetséges mecénásokat, köztük Gráf József pékmestert és Springer Ferenc ügyvédet, a Ferencváros országgyűlési képviselőjét.
A Ferencváros labdarúgó csapatának szurkolói az MTK stadion lelátóján, 1999. március 13-án (Fotó: MTI/Földi Imre)
A piros-fehér már foglalt volt
Az alakuló közgyűlést 1899. május 3-án rendezték a Ferencvárosi Polgári Kör dísztermében, ezen elfogadták az alapszabályt és a klub jelmondatát: Erkölcs, Erő, Egyetértés. Színeiket a nemzeti színek közül akarták választani, s mivel a korábban létrejött BTC már lefoglalta a piros-fehér színeket, a zöld-fehér mellett döntöttek.
Elnöknek Springer Ferencet választották, az egyesület nevébe a torna szót vették fel, utalásként arra, hogy a labdarúgás mellett más sportok művelését is tervezik. (Az egyesület teljes nevét csak hivatalos alkalmakkor írják le, a köznyelv Fradi vagy FTC néven emlegeti.)
A ferencvárosi Lipcsei Péter kidobja a melegítőfelsőjét a szurkolóknak a Ferencváros – Vecsés NB II Keleti csoportjának utolsó fordulójának labdarúgó-mérkőzése végén az Albert stadionban, 2009. június 13-án (Fotó: MTI/Kollányi Péter)
Springer hathatós közbenjárása révén sikerült hat évre egy 2387 négyszögöl nagyságú telket szerezni a fővárostól a Soroksári úton, amelyet sportpályává alakítottak. Az első hivatalos bajnoki meccset 1901-ben játszották le, a Fradi mérkőzéseit 1911-től rendezték az Üllői úti pályán.
Leg, leg, leg
Az FTC a magyar labdarúgás egyik legnépszerűbb és minden szempontból legeredményesebb csapata. 30 bajnoki címet nyert, az egyetlen magyar csapat, amely nemzetközi kupát hódított el – így 1965-ben a Vásárvárosok Kupáját, az UEFA Kupa elődjét – és az egyetlen, amely 100 százalékos eredménnyel győzött a bajnokságban (az 1931-1932-es kiírásban). Az FTC adta a legtöbb játékost a magyar labdarúgó válogatottnak, innen került ki a legtöbb gólkirály és az egyetlen magyar egyesület, amelyben Aranylabdás focista – Albert Flórián – játszott.
Albert Flórián levesz egy átadást a Magyarország-Német Demokratikus Köztársaság (NDK) világbajnoki selejtező válogatott mérkőzésen a Megyeri úton, 1961. április 16-án (Fotó: MTI/Petrovits László)
Az eddig is rekorder Ferencváros április 27-én szerezte meg a 30. bajnoki címét a magyar labdarúgó-bajnokság élvonalában.
Bemutatják a 120 év gólkirályait
120 év gólkirályai címmel időszaki kiállítás nyílt kedden a Fradi Múzeumban, amelyben a Ferencváros legeredményesebb játékosaihoz kapcsolódó relikviákat lehet megtekinteni. Ez a Fradi Múzeumban a hatodik időszaki kiállítás, amely december 31-éig a hétfők kivételével minden nap nyitva tart. A tárlaton többek között olyan tárgyak láthatók, mint Schlosser Imre bírói sípja, Takács II József monogrammal ellátott cigarettatárcája és futballcipője vagy Nyilasi Tibor európai Ezüstcipője.
Ferencvárosi szurkolók tüzet gyújtanak a lelátón az Albert Flórián Stadionban, 2011. április 1-jén (Fotó: MTI/Kollányi Péter)
Az FTC „portréja”
Stadion: Groupama Aréna (átadás: 2014, jelenlegi befogadó képesség: 23 700 fő) A csapatot működtető gazdasági társaság: FTC Labdarúgó Zrt. Többségi tulajdonos: Ferencvárosi Torna Club (2011 decembere óta) Élvonalbeli tagsága: 115 idény (először 1901-ben szerepelt az élvonalban, tagsága 2009/10-es szezon óta folyamatos) Legnagyobb hazai sikerei:
A máskor oly zajos szervezetek, amelyek rendre aggódnak a sajtószabadságért és újságírók biztonságáért, hallgatnak arról, hogy Ukrajnában – ezekben a napokban is – újságírókat vesznek célba, fenyegetnek, sőt gyilkolnak meg egy olyan médiaoldal halállistája alapján, ami szorosan kapcsolódik a Zelenszkij-féle kormányhoz.