Feltételekkel támogatja hazánk az uniós hitelfelvételt
Feltételekkel, de hozzájárul Magyarország az európai uniós hitelfelvételhez – így döntött ma az Országgyűlés, miután elfogadta a kormánypártok erről szóló javaslatát. Ennek értelmében hazánk csak akkor támogatja a hétvégi uniós csúcson a mentőcsomagot, ha a felvenni készült 750 milliárd eurót kizárólag a gazdaság talpraállítására és például új munkahelyek létrehozására fordítják. Feltétel az is, hogy a gazdagabb tagállamok polgárai ne kapjanak több támogatást, mint a szegényebb országoké és kikötötték azt is, hogy a folyamatban lévő, úgynevezett hetes cikk szerinti eljárásokat a hitelfelvétel elfogadása előtt le kell zárni.
2020. július 14. 13:27
„Ne legyen illúziója senkinek, sem Brüsszelben, sem itt Budapesten. Az Országgyűlés nem fog a helyreállítási csomaghoz kötött semmilyen politikai feltételt elfogadni” – hangsúlyozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke.
Közös döntésre van szükség
„Ha az uniós tagállamok közösen veszik fel a hitelt, a feltételekről is közösen kell dönteniük” – jelentette ki a házelnök az Országgyűlés keddi ülésén, ahol a koronavírus gazdasági hatásaival kapcsolatos európai uniós gazdasági intézkedésekről szóló kormánypárti javaslatról vitáztak a képviselők.
Kövér László, a javaslat egyik előterjesztője úgy fogalmazott: a helyreállítási terv nem veszi figyelembe sem az országok egy főre jutó nemzeti össztermékének mértékét, sem az országok méretét, sem gazdasági problémáik különbözőségét, így az igazságtalan.
„A gazdagabb országokat előnyben részesíti a szegényebbekhez képest, a gazdaságaikat okos és fegyelmezett politikával rendbetevő országokat bünteti, míg a fegyelmezetlen költségvetési politikával magukat adósságba verő országokat jutalmazza. És ismét csak a brüsszeli bürokrácia egójáról szól: ők már megint jobban akarják tudni, mi a jó megoldás, mint azok a kormányok, amelyek Prágában, Varsóban vagy éppen itt, Budapesten élvezik a polgáraik többségének bizalmát” – tette hozzá Kövér László.
Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti képviselő szerint a hitelfelvételi javaslat jelenlegi formájában elfogadhatatlan.
Úgy fogalmazott: a pénzek kifizetésének feltételéül megszabott jogállamisági mechanizmus pont annyira szolgálja a jogállamiság ügyét, mint a kommunista időszakban a szocialista demokrácia szolgálta a demokrácia ügyét.
„Elfogadhatatlanok a javaslatok az álságos módon jogállamisági feltételességnek nevezett intézmény bevezetése miatt is, mivel ez valójában a tagállamokkal szembeni önkényes politikai zsarolás eszközét adja a brüsszeli bürokrácia kezébe” – mondta Deutsch Tamás.
Az ellenzék feltételeket szabna
A Jobbik vezérszónoka, Balczó Zoltán arról beszélt, hogy pártja akkor tartaná elfogadhatónak az uniós hitelfelvétel támogatását, ha a kormány csatlakozna az európai ügyészséghez, az európai támogatásokat pedig a kis- és középvállalkozásokra fókuszálva használnák fel.
„A csatlakozásunk óta a gazdasági támogatást erre az irányra kellett volna fókuszálni, mert ebben az esetben értük volna el azt, hogy valóban minőségi munkahelyek legyenek megfelelő bérekkel” – mondta a jobbikos országgyűlési képviselő.
Harangozó Tamás, az MSZP vezérszónoka arról beszélt, hogy az uniós támogatásokat közvetlenül lehetne eljuttatni a magyar vállalatoknak, önkormányzatoknak, civileknek és állampolgároknak.
„Szoktam mondani, szerintem teljesen mindegy Kovács Pista bácsinak, hogy a magyar kormány honlapján tölti ki a kérvényt arra, hogy mondjuk egy lakásfelújítási programban részt vehessen uniós forrásból, vagy az Európai Unió valamelyik másik intézményének honlapján kell bepötyögnie az adatait” – hangsúlyozta Harangozó Tamás MSZP-frakcióvezető.
A KDNP frakcióvezetője, Simicskó István a magyar emberek érdekei melletti kiállásnak nevezte az Országgyűlés előtt fekvő határozati javaslatot. Kiemelte: a kormány feltételei közé tartozik, hogy igazságos és politikamentes legyen a hitelcsomag, illetve a felhasználása során a gazdasági növekedésre és a munkahelyek megvédésére kell koncentrálni.
Nem szeretnénk, hogyha Magyarországot továbbra is zsarolnák, nem szeretnénk hogyha fenyegetnék Magyarországot Brüsszelből ilyen tipusú kijelentésekkel, és nem szeretnénk, hogyha a jogállamiság kérdéskörében is folyamatosan támadnák Magyarországot. Magyarország egy demokratikus jogálam, és ez a működésében tetten érhető és látható” – közölte Simicskó István.
A képviselők végül 128 igen szavazattal, 16 nem ellenében és 1 tartózkodás mellett hagyták jóvá a kormánypárti képviselők javaslatát.
Dobrev Klára kritizálta a magyar jogállamiságot
A kommunizmus nem vész el csak átalakul, a moszkovitákból brüsszeliták lettek és továbbra is a nemzetköziséget képviselik. Ezt a Fidesz frakcióvezetője mondta a parlamentben a DK-s Dobrev Klára felszólalása után, aki sértő megjegyzéseket tett Orbán Viktor miniszterelnökre. Kocsis Máté hozzátette: furcsa, hogy éppen Gyurcsány Ferenc felesége beszél korrupcióról.
A kommunizmus nem vész el csak átalakul, a moszkoviták brüsszeliták lettek és továbbra is a nemzetköziséget képviselik. Ezt Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője mondta a parlamentben Dobrev Klára felszólalására reagálva. A DK-s képviselő kritizálta a magyar jogállamiságot, majd közölte, pártja másban hisz, és frakciójuk nem vesz részt a szavazáson.
„Egyre erősebb, egyre szorosabb és egyre hatékonnyabban működő Európai Unióban hiszünk, mi Európai Egyesült Államoknak hívjuk” – közölte Dobrev Klára, a DK európai parlamenti képviselője.
Gyurcsány Ferenc DK-elnök felesége Orbán Viktor miniszterelnökre is sértő megjegyzéseket tett.
„Dobrev Klára az imént azt mondta a parlamentben, hogy beszéljük meg, és vitatkozzunk. Bejött a hordájával, majd a felszólalása után kiment. Így nagyon nehéz valamiről beszélni és valamit megvitatni” – mondta Kocsis Máté, aki szóvá tette, hogy Dobrev Klára az ülés vége előtt távozott a parlamentből. Továbbá hangsúlyozta: furcsa, hogy éppen Gyurcsány Ferenc felesége beszél korrupcióról.
„Meglepő és nagyon-nagyon furcsa, hogy éppen az beszél korrupcióról, akár személyeskedő hangnemről, aki a legdurvább személyeskedő hangnemben kezdte felszólalását a miniszterelnökkel szemben, és éppen az beszél korrupcióról, akinek a férje és családján keresztül a kormányzása idején a magyar emberek számára az áramszolgáltatás díját megduplázták, de saját cégüknek olcsóbban adták az áramot” – mondta Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője.
A Fidesz frakcióvezetője szóvá tette azt is, hogy Dobrev Klára bírálja a keleti nyitást, „Gyurcsány és felesége kutyája volt az, aki nemrég még Putyin kezét nyalogatta…”
Ma ünnepli születésnapját Böjte Csaba. A ferences rendi szerzetes a hirado.hu-nak adott interjúban az oltás kapcsán arra kéri az embereket, hogy bízzanak orvosainkban, szakembereinkben, hiszen, ha elromlik az autónk, akkor sem egyedül kezdjük el javítani, hanem szakemberre bízzuk.
Magyarországnak nemzeti érdeke a koronavírus elleni oltás menetének felgyorsítása - fogalmazott a külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.