Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója sajtótájékoztatót tart (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)
Vágvölgyi Gergely, a Mandiner munkatársa az alábbi kérdést tette fel az Alapjogokért Központ főigazgatójának: Olyan mértékű választási győzelmet aratott a magyar jobboldal, amilyenre szerintem senki nem számított. Vagy ön igen?
Szánthó Miklós válaszában megemlítette, hogy Realistaként én is 110-120 fős többségről beszéltem a választás előtt a nyilvánosságban.
Továbbá kitért arra, hogy Április 3-án láthatóvá és érzékelhetővé vált, hogy a Fidesz–KDNP kínálja a legintegratívabb, azonosulásra leginkább alkalmas politikai vonzáskörzetet."
A Mandiner munkatársának azon kérdésére, hogy mi okozhatta a baloldal történelmi vereségét, az Alapjogokért Központ főigazgatója többek között az alábbiakat válaszolta: Ha a »nagy egészet« nézzük, nem lehet elvitatni, hogy ha egy regnáló kormányzat harmadszorra is kétharmaddal győz, abban leginkább a kormányzati teljesítménynek van szerepe."
A Mandiner nemcsak a választási eredményekkel, hanem a közelgő CPAC Hungary eseménnyel kapcsolatban is kérdezte Szánthó Miklóst. Felmerült a kérdés, hogy hogyan jutottak a CPAC amerikai szervezői arra az elhatározásra, hogy az eseményt hazánkban rendezzék meg továbbá, hogy nem veszít-e a súlyából az esemény így, hogy messze kerül az Egyesült Államoktól. Az Alapjogokért Központ főigazgatója a témával kapcsolatban úgy fogalmazott, hogyFontos kiemelni, nem pusztán egy amerikai–magyar rendezvényről van szó, hanem egy olyan eseményről, amely egybegyűjti a világ konzervatívjait. Fő szónokul Orbán Viktor miniszterelnököt kértük fel, és Dél-Amerikából, Ausztráliából, Japánból, Izraelből, Európa számos országából ugyanúgy érkeznek politikusok, politikai gondolkodók, újságírók, véleményvezérek, kutatóintézeti vezetők, mint az Egyesült Államokból.
A teljes interjú ITT olvasható el.
A közös fenyegetettség hozta össze az amerikai és magyar konzervatívokat
(Fotó: Magyar Nemzet/Havran Zoltán)
– Mi is változott igazán? Mi hozta oly közel az amerikai és az európai konzervatívokat, hogy Tucker Carlson, Rod Dreher és még sokan mások is Budapestre érkeznek válaszokat keresni azokra a problémákra, amelyek Amerika gyengeségét okozzák? – tette fel a kérdést Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója a Newsweek amerikai hírmagazin weboldalán megjelent, az amerikai és a magyar jobboldal egymásra találásáról szóló írásában.
„A válasz, mint az oly sokszor lenni szokott, a közös fenyegetettség. Így a modern identitáspolitika – beleértve az egyház gyengeségét, a kritikus fajelméletet és még sorolhatnám –, amely a nyugati civilizáció alapvető pilléreinek darabokra szedésével, lebontásával fenyegeti a hagyományos vallást, különösképp a kereszténységet; a nemzeti emlékezetet – a történelmet; és a család intézményét a hagyományos nemi szerepek aláásásán keresztül” – folytatta gondolatait a szerző.
– Ezen pilléreken nyugszik a társadalom nyugalma, következésképp a posztmodern baloldal a konzervativizmus magját készül megtámadni. Ez az új fenyegetettség magyarázza, miért épül intellektuális híd az Atlanti-óceán felett – fogalmazott Szánthó Miklós.
Az Alapjogokért Központ főigazgatója rámutatott, a hidegháború alatt, a szovjet fenyegetéssel szemben szoros szövetségesekként tekintettek egymásra az Egyesült Államok és Európa konzervatívjai. A korszak lezárultával azonban a filozófiai különbségek továbbra is fennmaradtak, az amerikai jobboldal némileg elmaradottnak, esetenként reakciósnak tartotta az európaiakat. Gyakran úgy tűnt, a republikánusok jobban együtt tudnak működni a baloldal liberális kormányaival, mint a konzervatívokkal.
– Az elmúlt években azonban ez a dinamika megváltozott. Az amerikai jobboldal újból vetett egy pillantást az európai keresztény konzervativizmusra – különösen Magyarország és Lengyelország esetében –, és úgy tűnik, tetszik nekik, amit látnak – a baloldal és a mérsékeltek legnagyobb bánatára – mutatott rá Szánthó Miklós.
„Nem meglepő tehát, hogy a legnagyobb amerikai politikai összejövetel, a Conservative Political Action Conference, vagyis a CPAC első európai iterációját Budapesten rendezik meg” – vélekedett az igazgató. Hozzátette: a magyar konzervatívok örömmel fogadták a hírt a választások után, amelyeken a jobboldal elsöprő győzelmet aratott.
– A magyarok felismerték, hogy a demokráciának nem kell kizárólag liberálisnak lennie, és sokak számára izgalmas példaként szolgál – zárta írását Szánthó Miklós.