Trafik - Parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi az LMP
Az LMP a "trafikkoncessziók kiosztásának magánérdek-hátterét vizsgáló bizottság" néven parlamenti testület felállítását kezdeményezi – jelentette be Ertsey Katalin vasárnap Budapesten. MSZP: központilag szervezett korrupció történt.
2013. május 12. 12:37
A független országgyűlési képviselő a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, a bizottság létrehozásával nem a politikai elszámoltatás a céljuk, a testület feladata kifejezetten a tények megismerésére irányul. Reménye szerint összegyűlik az ehhez szükséges 78 aláírás, mert a tisztánlátás minden oldalnak, elsősorban a kormánypártoknak az érdeke.
Ők ezzel tisztázhatják magukat a vádak alól, hogy csak "az kaphatott trafikot, aki rendes jobboldali embernek számít, és ezt a helyi fideszesek javasolták a központnak az állítások szerint" – fogalmazott az ellenzéki politikus.
Ismertetése szerint a bizottság három kérdésben vizsgálódna. Közülük az első: mely gazdasági szereplők, magánszemélyek vettek részt a trafiktörvény, a jogszabály módosításai, végrehajtási rendelete, illetve a pályázati kiírás előkészítésében, továbbá a felsoroltakkal kik és milyen eredménnyel egyeztettek a kormány és a parlamenti frakciók részéről.
A bizottság azt is vizsgálná, kik és milyen tartalommal kaptak olyan, a nyilvánosságtól elzárt információkat és tájékoztatást, amelyek befolyásolhatták az előkészítési folyamatot. Végül azt is szeretnék kideríteni, hogy kik és kiknek a felhatalmazása alapján adtak ki politikusoknak pályázatokat még elbírálásuk előtt – tette hozzá az LMP képviselői csoportjának tagja.
Az MSZP szerint a nyilvánosságra került bizonyítékok alapján világossá vált, hogy a "trafikmutyi" nem egy elszigetelt korrupciós akció, azt a Fidesz központilag szervezte. Erről Lukács Zoltán, a szocialisták frakcióvezető-helyettese beszélt vasárnap Budapesten.
Az ellenzéki politikus a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, mára egy hangfelvétel és egy levél is bizonyítja, hogy az állami dohánycég és a pályázatok ellenőrzésével megbízott minisztérium kiadta a dohányboltok üzemeltetésére jelentkezők névsorát, hogy azt politikai alapon osztályozhassák helyi fideszes vezetők.
"Kártyavárként omlottak össze a kormánypárti politikusok hazugságai" - fogalmazott a szocialista politikus, hozzátéve: korábban Horváth István szekszárdi polgármester, valamint Lázár János és Kósa Lajos is hazudott, amikor cáfolta a trafikokról történt politikai egyeztetéseket.
A frakcióvezető-helyettes szerint a trafikok "aktivista hálózatként, logisztikai bázisként" működhetnek a Fidesznek a jövő évi választásokon.
Lukács Zoltán hangsúlyozta, ki kell deríteni, "meddig ér a trafikbotrány". Szerinte "mindenkinek világos lehet, hogy Orbán Viktor tudta nélkül ez nem történhetett meg". Rámutatott, az ügy kivizsgálása során kiderülhet az is, az ügyészség a törvényt, vagy a Fideszt képviseli. Amennyiben ugyanis az ügyészség a választási kampány előtt nem indít érdemi vádemeléseket a pályáztatás ügyében, hanem "névtelen senkiket gyanúsít súlytalan bűncselekményekkel", akkor "tényként kezelhetjük az eddigi gyanút", miszerint az ügyészség a "Fidesz pártirányítása alatt áll" - fejtette ki.
Az ellenzéki politikus a hvg.hu birtokába került hangfelvétel alapján további bűncselekmények gyanúját is felvetette, mivel a hallottakból szerinte az is kiderül, hogy a Fidesz vagy nyilvántartást készített a három évvel ezelőtti kopogtató cédulákról, vagy megőrizte azokat.
Az MSZP minderre hivatkozva a nemzeti dohányboltokra kiírt pályázatok megsemmisítését, majd a kérdés újraszabályozását és új pályáztatást követel - tette hozzá Lukács Zoltán.
Az EPP európai parlamenti képviselőcsoportja belső szabályzatának megváltoztatása egyértelműen ellenséges lépés a választóinkkal és a Fidesszel szemben.
Az Európai Néppárt európai parlamenti frakciója szerda délelőtt szavaz az alapszabály-módosításról, ami gyakorlatilag bebetonozná a Fidesz frakcióbeli felfüggesztéséről szóló voksolás kiírását.