Vasárnap kezdődik az ökumenikus imahét, amelynek országos nyitó istentiszteletét a budapesti, Deák téri evangélikus templomban tartják. Az idei imahét üzenete Isten szeretetének egyetemessége - közölte a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) az MTI-vel.
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) és a MEÖT közös programsorozatát megnyitó szertartáson szentbeszédet mond Erdő Péter bíboros, érsek, prímás és Balog Zoltán református püspök, a zsinat lelkészi elnöke. Az istentisztelet liturgiájában részt vesznek a MEÖT tagegyházainak vezetői - tájékoztattak.
A közlemény szerint az imahét alatt a különböző felekezetű gyülekezetek ökumenikus közösségben tartanak istentiszteleteket és imádkoznak a keresztények egységéért.
Az idei ökumenikus imahét üzenete az, hogy Isten Jézusban közölt megváltó szeretete egyetemes. "A messze Napkeletről is jönnek őt imádni, hiszen az egész világ megváltója ő, jöjjünk őhozzá, higgyünk őbenne mi is, akik nyugaton élünk" - fogalmaztak a közleményben. Az idei imahét bibliai mottója Máté evangéliumából való: "Láttuk az ő csillagát napkeleten, és eljöttünk, hogy imádjuk őt".
Az MKPK és a MEÖT elnöksége 2017-ben elfogadta, hogy az ökumenikus imahét országos nyitó istentiszteletének vasárnapja az üldözött keresztényekért való imádkozás vasárnapja is legyen. Ezen a vasárnapon mind a katolikus egyházközségeknek, mind az Ökumenikus Tanácshoz tartozó tagegyházak gyülekezeteinek lehetőségük van imádkozni a délelőtti istentiszteleten az üldözött keresztényekért szerte a világban.
Az ez évi imahét anyagát a Közel-Keleti Egyházak Tanácsa készítette, a végső szöveget pedig az Egyházak Világtanácsa Hit- és Egyházszervezet Bizottsága és a Vatikán Keresztény Egységet Előmozdító Pápai Tanácsa által létrehozott nemzetközi bizottság tagjai állították össze.
Az ökumenikus imahetet 1908 óta rendezik meg, az eseményen először csak az anglikán és a katolikus egyház tagjai vettek részt, és akkor még csak az Egyesült Államokbeli Graymoorban tartották meg.
Az esemény több évtizedes hagyományra tekint vissza Magyarországon.
Vannak mondatok a történelemben, amelyek az időből kiszakadva és felemelkedve örök életet élnek. Az ókori Rómától az angol és a francia történelmen át egészen a mai históriáig tudunk ezekről. Nekünk is van ilyen.
Május utolsó vasárnapján azokra a hősökre, katonákra és civilekre emlékezünk, akik a vérüket ontották, életüket kockáztatták vagy áldozták Magyarországért.
Megdöbbentőnek és elfogadhatatlan nevezte Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára azt a nyilatkozatot, amelyben az ukrán energetikai miniszter tanácsadója arról beszélt, hogy bármi történhet a Barátság kőolajvezetékkel, amelyen keresztül az orosz kőolaj Magyarországra érkezik.