A sisakoktól a nagy hatótávolságú rakétákig...
Ami a rakéták hatótávolságának és a háború hosszának az egymáshoz viszonyulását illeti, az éppen fordítottja annak, amit az ukrán külügyminiszter állít. Ha Kijev ilyen fegyvereket kap, az a háborút elhúzza, a menetét megfordítani azonban nem tudja – rögzíti Stier Gábor.
2023. augusztus 12. 09:27

Tornadoról kilőtt Taurus rakéta – airforce-technology.com

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter azt kérte pénteken Németországtól és az Egyesült Államoktól, hogy adjanak Taurus és ATACMS típusú nagy hatótávolságú rakétákat Ukrajnának, egyúttal arról biztosította őket, hogy a védelmi erők ezeket kizárólag Ukrajna határain belül fogják felhasználni. Stier Gábornak, a moszkvater.com főszerkesztőjének tett föl kérdéseket a Gondola.

– Főszerkesztő úr, a kijevi külügyminiszter a rakéták kérésekor úgy fogalmazott, hogy „Minél nagyobb a rakéták hatótávolsága, annál rövidebb lesz háború." Ha ilyen fegyverek ukrán tábornokok kezébe kerülnének, az eddigiek alapján mennyiben lehetne Kuleba fogadkozását komolyan venni?

- Kezdjük azzal, hogy Dmitro Kulebe ezúttal sem kért, hanem követelt. Kijev nem tud kérni, úgy gondolja, hogy neki minden jár, és ez már a legközelebbi szövetségeseit fel-felháborítja. Ami pedig a rakéták hatótávolságának és a háború hosszának az egymáshoz viszonyulását illeti, az éppen fordítottja annak, amit az ukrán külügyminiszter állít. Ha Kijev ilyen fegyvereket kap, az a háborút elhúzza, a menetét megfordítani azonban nem tudja. Ezek a rakéták nagyon drágák, és már csak ezért sem kaphat ezekből nagy mennyiséget Ukrajna. No meg azért sem, mert a Nyugat nem szeretne közvetlenül szembekerülni Oroszországgal, abban pedig nem bízik, hogy az ukránok ezeket nem használnák orosz területek elleni támadásra. Ez pedig eszkalálhatná a háborút.

– Olaf Scholz kancellár olyan technikai módosításokat akar végrehajtatni a rakétákon, amelyek megakadályoznák, hogy Kijev csapást mérhessen velük oroszországi területre. Mekkora kockázat ebben a háborúban a német kormányfő infantilizmusa?

- A német kancellár politikai teljesítmény mindenek előtt a német versenyképességre hat, mégpedig negatívan. Ám ha Európa első számú hatalma szenved, az kihat az egész EU-ra. Scholz jól látja, hogy Taurus rakétákat nem szabad adni Ukrajnának, ezt ellenzi a németek többsége is, de azt is tudjuk, hogy Berlin Ukrajna támogatását a katonai sisakoknál kezdte, aztán már a Leopardoknál és a Taurusoknál tart. Akarata ellenére, de Scholz gyenge politikus, és csak sodródik az eseményekkel. Nem tud nemet mondani. Tehát a német kancellár nem infantilis, hanem gyenge politikus.

Győzelmi kényszerben van Oroszország, de a Nyugat is | ma7.sk

Stier Gábor – MA7

– Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője egy tévéműsorban elmondta, hogy Ukrajna pénteken kétoldalú konzultációkat kezdett Nagy-Britanniával az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciákról. Közölte, hogy már 13 ország csatlakozott a G7-országok biztonsági garanciákról szóló nyilatkozatához. A nemzetközi politikai eszkalálódást miképpen tudja ellensúlyozni Moszkva?

- Ukrajna a NATO-tagság helyett kapja ezeket a garanciákat, ez azonban csak részben segít rajta, hiszen fegyvert kap, de harcolni az ukránoknak kell. Ők halnak tömegével a harcmezőn, mert Moszkva felőrlő taktikája egyre jobban működik. Ez az orosz válasz a politikai eszkalációra.

Molnár Pál

  

gondola
  • Nobel-díjas írók nevetségessé tétele
    „A papírforma azért van, hogy felborítsuk, és mi ezt megtettük ezen a hétvégén. Úgy gondolom, talán egy kicsit lebecsültek minket az emberek. Nem sikerült túlságosan jól a legutóbbi világversenyünk, és mindenki abból indult ki, de mi jó csapat vagyunk, jó a csapategység, úgyhogy nagyon jól tudunk küzdeni – rögzítette Pásztor Noémi.
  • Bűnözők a törvényhozásban
    Sajnos a brüsszeli garnitúra is alvilági jegyeket mutat. Évekkel ezelőtt egy ciprusi politkusnőnek hatalmas összeg jelent meg a bankszámláján. Lebukott, de azóta is az Európai Bizottságban ül. Egy görög európai parlamenti tagot pedig a belga rendőrség hosszú ideig lakat alatt tartott, mert döbbenetesen nagy korrupciós botrányban lebukott. A felsőbb garnitúra elérte, hogy kiengedjék, visszament az Európai Parlamentbe, és szavazott is.
  • Semjén Zsolt: a békét kértük a Szűzanyától
    A miniszterelnök-helyettes aláhúzta, hogy a csíksomlyói búcsúba Erdélyből, Felvidékről, Kárpátaljáról, Délvidékről, az anyaországból, az Egyesült Államokból, mindenhonnan érkeztek magyarok. "Ez megerősít minket magyarságunkban, összetartozásunkban és kereszténységünkben" - összegzett Semjén Zsolt a közös együttlét erejét hangsúlyozva.
  • Magyar győzelem a hazai futballban
    Íme, itt van a lehetőség a lengyel-svéd edző előtt. Jusson be a Konferencia-liga csoportkörébe, és vigye csapatát az egyenes kieséses szakaszban tovább. Már a jövő tavasszal telt ház lesz a Sóstói Stadionban, még Diósgyőrből is érkeznek nézők. Ezért kapja hatalmas fizetését a lengyel-svéd edző.
  • Eva Wlaardingerbroek kockázatvállalása – Videó!
    Vlaardingerbroek kimondta azt az igazságot, amellyel a nyugati kormányok tisztában vannak, de nem beszélnek róla, nevezetesen azt, hogy szoros kapcsolat van a migráció és a bűnözés között. Kijelentette, hogy „új valóságunk Európában a gyakori nemi erőszakokból, késelésekből, gyilkosságokból, lövöldözésekből, sőt lefejezésekből áll”.
MTI Hírfelhasználó