Gábriel arkangyal a látogatóközpontban
A Magyarország őrangyala. A Hősök tere Gábriel szobra című kiállításról további részletek és látogatást segítő információk a Liget Budapest honlapján érhetők el, a Gábriel arkangyal szobrának leemelést bemutató filmet pedig a YouTube videómegosztó portálon lehet megnézni.
2025. február 6. 10:12

A Hősök teréről restaurálásra elszállított Gábriel arkangyalszobor másolata a szobor történetét bemutató rendhagyó kiállításon a Néprajzi Múzeumban található Városliget Látogatóközpontban 2025. február 5-én. A Hősök teréről elszállított Gábriel arkangyalszobrot 120 év után először emelték le helyéről, hogy teljesen felújíthassák. MTI/Hegedüs Róbert 

A Hősök teréről restaurálásra elszállított Gábriel arkangyal szobor másolatát állították ki a Városliget Látogatóközpontban, ahol a közönség közelebbről is megismerheti az eredetivel megegyező méretű alkotást és annak történetét.

A szerdától látogatható kiállítás apropója a Gábriel arkangyal szobor átfogó restaurálása, amelynek köszönhetően 120 év után először emelték le helyéről a Hősök terén álló alkotást, hogy teljesen felújíthassák - mondta el Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója a pop-up kiállítás szerdai megnyitóján.

Kiemelte, hogy a mintegy öt méter magas bronzszobor állapota drasztikusan leromlott, mivel a korábbi felújítások során csak esztétikai beavatkozásokat végeztek el rajta, ezért mostanra elengedhetetlenné vált a teljes restaurálás.

Gyorgyevics Benedek hangsúlyozta, annak érdekében, hogy a fővárosba látogatók a restaurálás ideje alatt se maradjanak angyal nélkül, a Néprajzi Múzeum épületében alakították ki azt a különleges élményteret, ahol interaktív és látványos időutazáson vehetnek részt az érdeklődők.
Móczár Gábor, a nemzeti emlékhellyel kapcsolatos adminisztratív és ellenőrzési feladatokat ellátó Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója kiemelte, hogy az elmúlt 120 évben a szobornak nemcsak a külseje, de a szerkezete is olyan mértékben sérült, hogy megóvása már nem csupán kulturális kötelesség, hanem biztonsági szükségszerűség is, ezért a mielőbbi leemelés elkerülhetetlen volt.

Kifejtette, hogy a restaurálással megbízott, szakemberekből álló csapat a legkorszerűbb technológiák alkalmazásával, a legapróbb részletekig terjedő alapossággal vizsgálja át és újítja fel a szobrot.

Mint mondta, a legnagyobb kihívást az alkotás belső szerkezeti állapotának helyreállítása jelenti, mivel a korábbi javítások során csak a külső felületeket kezelték, így a belső rögzítéseket, valamint a bronz- és acélszerkezeteket is a lehető legalaposabban fel kell mérniük.

"Célunk, hogy a szobrot nemcsak vizuálisan, hanem szerkezetileg is az eredeti állapotában állítsuk helyre, amely legalább újabb 120 évig kitart"
- hangsúlyozta.

A munkálatok első fázisában egy hatalmas állványrendszer épült a 36 méter magas oszlop köré, amely lehetővé tette a szobor aprólékos helyszíni felmérését, valamint előkészítését a leemelésre. A munkához Magyarország legnagyobb mobildaruját használták, hiszen a bronz Gábriel szobor mintegy öt méter magas és jelentős súlyú.

A tárlat gerincét hét vetítési állomás adja, amelyek archív felvételeken, metszeteken és egyéb vizuális alkotásokon keresztül idézik meg az emlékmű létrejöttét, az azt megelőző és követő évtizedeket. A kiállításhoz kapcsolódik egy interaktív szelfipont is, ahol a látogatók Gábriel arkangyal szobormásolata előtt készíthetnek magukról képeket.

Az élménytér másik része az a falra vetített installáció, ahol a látogatók virtuálisan felmehetnek Gábriel arkangyal mellé, és a szobor szemein keresztül megtekinthetik, hogyan telik az angyal egy napja 36 méter magasságban, Budapest panorámájával a háttérben.

A kiállításon megtekinthető a Millennium Emlékmű oszlopfőjének restaurálása közben talált időkapszula is. Az oszlopfő legfelső kőeleme alatti kibetonozásban, két lehorgonyzó vas között egy borosüveget rejtettek el 120 évvel ezelőtt, amelyben egy összetekert papírdarab és nyolc korabeli pénzérme volt. Az üveg a beépítés során eltörhetett, így a papír a beton száradása közben felszívódó nedvesség hatására mára teljesen olvashatatlanná vált, az érmék azonban megőrizték történelmi értéküket, ezek látható a kiállításban.

A Millenniumi Emlékmű az 1896-os magyar honfoglalás ezeréves jubileumához kapcsolódva készült el. A Schickedanz Albert építész által megálmodott oszlopcsarnok és a Zala György szobrász keze alól kikerült szoborcsoport egyaránt szimbolizálja a magyar államiság fénykorát és a Habsburg-dinasztiával kötött kiegyezést.

Az emlékmű központi eleme a 36 méter magas kőoszlopon álló, ötméteres Gábriel arkangyal szobor, amely a magyar apostoli kettős keresztet és a Szent Koronát tartja, az 1900-as párizsi világkiállításon nagydíjat nyert. Zala György szobrászművész alkotását 1901. október 24-én avatták fel.

Móczár Gábor felidézte, hogy az 1995-1996-os első restaurálási ütem során csak a Hét vezér szoborcsoport és Gábriel szobrának esztétikai rekonstrukciója valósult meg, a szerkezeti elemekkel akkor nem foglalkoztak. A 2021-es, a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus előtt végzett munkálatok a felületi tisztításra és az újrapatinázásra korlátozódtak, azonban a szakemberek ekkor szembesültek a korrózió okozta mélyebb szerkezeti problémákkal, amelyek veszélyeztették a szobor hosszú távú fennmaradását.

A jelenlegi rekonstrukciós munkálatok során a bronzelemeket műhelyben restaurálják, a szobrot tartó korinthoszi fejezet díszeivel együtt. A restauráció előkészületei során 3D-szkenneléssel dokumentálták az eredeti állapotot, jelenleg pedig a szobor alapos restaurátori vizsgálata zajlik a műhelyben annak érdekében, hogy a szakemberek eldöntsék, milyen eszközökkel és technikákkal tudják mielőbb helyreállítani a 120 éves alkotást. A szobor restaurálása a vizsgálat eredményeitől függően előreláthatóan tavasszal kezdődik meg és 2026 tavaszára kerülhet vissza a szobor a Hősök terére.

A Magyarország őrangyala. A Hősök tere Gábriel szobra című kiállításról további részletek és látogatást segítő információk a Liget Budapest honlapján érhetők el, a Gábriel arkangyal szobrának leemelést bemutató filmet pedig a YouTube videómegosztó portálon lehet megnézni.

MTI
Címkék:
  • Orwell új világa
    Probléma lehet még a háborús hisztéria folyamatos fenntartása. Egyetlen szuper birodalom esetén ugyanis gondot okozhat, hogy nincs kivel háborúzni. Ki kell találni ezért olyan globális veszedelmeket, amelyek indokolttá teszik a rendkívüli állapot folyamatos fenntartását, szükség esetén pl. utazási korlátozások és/vagy kijárási tilalmak bevezetését, gázálarc vagy szájmaszk kötelező hordását, stb.
  • Brüsszel diktatúrára tör
    Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
  • Svájc: Miközben a hagyományos egyházak zsugorodnak, az iszlám hívők aránya növekszik
    A nem vallásosak száma Svájcban 35,6 százalékra emelkedett 2023-ban. Miközben a hagyományos egyházak zsugorodnak, az iszlám hívők aránya növekszik. Emellett körülbelül minden tizenkettedik válaszadó nyilatkozott úgy, hogy tapasztalt vallási diszkriminációt - osztotta meg a svájci Szövetségi Statisztikai Hivatal adatait a Pro keresztény magazin.
  • Visszaállítják a pedagógusszakma vonzerejét
    Rétvári Bence a műsorban azt javasolta a baloldali politikusoknak, nézzenek a tükörbe, mert az ő idejükben soha nem vettek fel ennyi embert pedagógusképzésre.
  • Gábriel arkangyal a látogatóközpontban
    A Magyarország őrangyala. A Hősök tere Gábriel szobra című kiállításról további részletek és látogatást segítő információk a Liget Budapest honlapján érhetők el, a Gábriel arkangyal szobrának leemelést bemutató filmet pedig a YouTube videómegosztó portálon lehet megnézni.
MTI Hírfelhasználó