80 éve ért véget Budapest ostroma
Simicskó István, a Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezetője a közösségi oldalán emlékezett meg Budapest ostromáról, amely 80 éve, 1945. február 13-án ért véget, amikor a Vörös Hadsereg véglegesen felmorzsolta a Wehrmacht által megszállt város védelmét.
2025. február 13. 10:45
A három hónapon át tartó küzdelemben Budapest súlyosan megsérült, több ezer ember vesztette életét, és a város jelentős része romokban hevert. Az ostrom a második világháború egyik leghevesebb és legkegyetlenebb városi harca volt, melyet a civil lakosság szenvedett meg leginkább. Az éhínség, a bombázások és a folyamatos harcok súlyosan megviselték a fővárost, míg a Hitler által erőddé nyilvánított város sorsa eldőlt - olvasható a kereszténydemokrata képviselő posztjában.
 
Budapest védelme a Harmadik Birodalom számára kulcsszerepet játszott a második világháború végi eseményekben. A csata a szövetségesek győzelmével zárult, s ez felgyorsította a náci Németország összeomlását.
 
Az ostrom alatt számos műemlék építmény is elpusztult, vagy súlyosan károsodott. A visszavonuló németek felrobbantották a város hídjait. A pusztítás sebeit a magyar főváros még évtizedekkel később is magán viselte.
 
Idézzük fel a magyar nép történetének eme fájdalmas örökségét, emlékezzünk az ártatlan áldozatokra - hangsúlyozza Simicskó István.
GK
  • Az éghajlat-megmentő ipar
    Az erősödő radikális zöld mozgalmak a nyugati világban is veszélyeztették a gazdasági növekedést, hiszen – Kenneth Ewart Boulding amerikai közgazdász szerint – „Ha valaki azt képzeli, hogy egy véges világban végtelenül lehet növekedni, az vagy bolond, vagy közgazdász.”
  • Brüsszel diktatúrára tör
    Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
MTI Hírfelhasználó