Ukrajna elhamarkodott csatlakozása minden bizonnyal a kegyelemdöfés lenne a már így is meggyengült Európai Uniónak. Biztonsági, gazdasági és egészségügyi kockázatok sorát venné a nyakába a közösség, aminek beláthatatlan következményei lennének – mondta lapunknak Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője.
2025. április 12. 10:18
Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője - MN/Kurucz Árpád
Senkin sem segítünk, ha magunkat tönkretesszük – fogalmazott a lapunknak adott interjúban Simicskó István az ukrán EU-tagság ügyéről. A KDNP frakcióvezetője ismertette, hogy rendkívül szigorú a csatlakozás feltételrendszere, aminek Ukrajna jelenleg nem tud megfelelni. Fontosnak nevezte, hogy minél többen vegyenek részt a kormány által indított véleménynyilvánító szavazáson, és döntsenek felelősen Ukrajna unióba lépésének az ügyéről.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Ukrajna elhamarkodott csatlakozása minden bizonnyal a kegyelemdöfés lenne a már így is meggyengült Európai Uniónak. Biztonsági, gazdasági és egészségügyi kockázatok sorát venné a nyakába a közösség, aminek beláthatatlan következményei lennének – mondta lapunknak Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője.
Szerinte nem csupán arról van szó, hogy ki milyen módon akarja lezárni az ukrán nép megpróbáltatásait. Nem szabad ugyanis összemosni a humanitárius segítségnyújtást – amelyben Magyarország amúgy a kezdetektől példásan jár el – azzal, hogy különféle nagyhatalmi vagy éppen anyagi érdekek mentén olyan politikai döntéshez asszisztáljunk, amely nemhogy Ukrajnán nem segít, de gyakorlatilag az Európai Unió számára is súlyosan ártalmas.
Azzal senkin sem segítünk, ha magunkat tönkretesszük, feláldozzuk. Az elhibázott szankciók ugyanezt a logikát követték. Oroszország köszöni szépen, megvan, Ukrajna nem került lépéselőnybe, de Európa – magát súlyos versenyképességi hátrányba taszítva – kiírta magát a világpolitika komolyan vehető szereplői közül – tette hozzá.
Felelőtlenség Ukrajna csatlakoztatása
A frakcióvezető kiemelte, annak ellenére, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke jelentős lépéseket tett a béke irányába, az Európai Unió továbbra is a háború folytatása mellett teszi le a voksot. Az újabb és újabb intézkedéseivel azt kommunikálja, hogy nincs itt az ideje a békének. Az európai országokban gőzerővel folyik a fegyverkezés, és hangzatosan már egy 72 órás túlélőcsomag összeállítását javasolják, tovább fokozva a háborús pszichózist. Az EU védelmi biztosa pedig olyan felelőtlen kijelentéseket tesz, hogy öt éven belül Oroszország megtámadhatja az Európai Uniót.
Az ilyen megnyilvánulások alapján a másik fél joggal feltételezheti, hogy az esetleges tűzszünet vagy béke csupán egy felkészülési időt jelent az újabb háborúra. Természetesen fontos terveznünk a különféle válsághelyzetekre, akár természeti, akár egészségügyi fenyegetettségről legyen szó, de a biztonsági kockázatok jelentős részét maga az EU felelőtlen politikája jelenti – fogalmazott Simicskó István.
Katonailag is tovább támogatják a háborút
Példaként említette a migrációt, amelynek hozadékaként elképesztő mértékben növekedett a különféle bűncselekmények száma Nyugat-Európában, most pedig egy háborúban álló országgal emelné elfogadhatatlan szintre, s mindennek az árát többek közt a magyar emberekkel fizettetnék meg. Úgy véli, hogy az unió néppárti-balliberális vezetői saját magukat akarják igazolni. Félő, hogy a válsághelyzetekre hivatkozva pedig egyre jobban megpróbálják majd csorbítani a nemzetállamok szuverenitását, és az uniót egyfajta szuperállam felé tolnák el, amelyben a nemzeti sajátosságokat nem ismerő, azokra fittyet hányó brüsszeli vízfej hozza meg a mindannyiunk életét befolyásoló döntéseket.
Nagy átverés
Simicskó István arról is beszélt, megérti és támogatja az ukrán emberek vágyát a békés, nyugodt és prosperáló élet iránt, az évek óta tartó háború elképesztő áldozatokat követelt már tőlük. Véleménye szerint a megoldást nem a fegyveres konfliktus elhúzódása jelenti, amely akár a harmadik világháború kitörésének rémképét is jelenthetné. Az első lépés a tűzszünet, majd a tartós béke lenne. Amint elhallgatnak a fegyverek, nem kell több ártatlan embernek meghalnia.
Még nem volt arra példa, hogy egy háborúban álló országot vett volna fel az unió a tagjai közé. Nem véletlen született meg a csatlakozás szigorú feltételrendszere sem, amely kölcsönösen védi az Európai Uniót, valamint a csatlakozni kívánó országot is, ennek Ukrajna jelenleg nem tud megfelelni – rögzítette.
A frakcióvezető emlékeztetett, hogy valamennyi országnak hosszú évek kemény munkája áll a tagsága mögött. Kiemelte a kisebbségi jogok, a kárpátaljai magyarok helyzetét is, amelyben nem lehet kompromisszumot kötni. Jelezte, hogy nagyon sok olyan állam van, ahol már régóta komoly erőfeszítéseket tesznek azért, hogy felvegyék őket az unióba, például Szerbia és más nyugat-balkáni országok. Ám nekik nem ajánlották fel a soron kívüli csatlakozás lehetőségét. A politikus szerint láthatóan nem reális célkitűzés az azonnali ukrán EU-tagság, és aki ezzel hitegeti az ukránokat, az egészen egyszerűen átveri őket.
Erős felhatalmazás
A frakcióvezető hangsúlyozta, ilyen horderejű kérdésről nem lehet az emberek feje felett, brüsszeli érdekek alapján dönteni. Úgy véli, hogy Európa stabilitásának záloga az, ha mielőbb béke lesz, és a maga idejében egy, a csatlakozási feltételeket teljesítő Ukrajna tagságáról dönthetünk. De szerinte ennek az ideje még nem érkezett el.
Ezért fontos, hogy a kormány által meghirdetett Voks 2025 véleménynyilvánító szavazáson minél többen mondják el álláspontjukat. A magyar emberek támogatása erős felhatalmazást, erős háttérországot jelenthet a kormány számára az Európai Unióban a gyorsított eljárással kapcsolatos tárgyalások során. Döntsünk felelősen hazánk és Európa jövőjéről! – fogalmazott Simicskó István.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
"Most itt is gyaníthattuk, hogy vannak olyan európai parlamenti képviselők, akiktől nem áll távol a gondolat, hogy a saját hazája ellen dolgozzon" - fűzte hozzá Orbán Viktor.
Veres András megjegyezte: a mai média világában pár másodpercre lehet az emberek figyelmét lekötni, de az Istennel való kapcsolat nem lehet egy pillanatnyi élmény része, az tartós, mély figyelmet igényel.
Bécs városa által idén is felmérés készült az általános és középiskolások között a vallási meggyőződésükről. Az eredmény sokkoló: a diákok többsége ma már muszlim hitű, nem keresztény.