2024 folyamán több könyvbemutató, szakmai és tudományos előadás, templomi megemlékező szentmise történt az emlékév keretében. A KÉSZ csoport rendezvényén május 23-án a rendező, Párkányi Szabolcs társaságában vetítették le a KALOT-ról a kilencvenes évek elején készített, Ajon Isten! című dokumentumfilmet.
2024. december 31. 12:13
Császár Zoltán, a KDNP Zala vármegyei elnöke – kdnp.hu
A csesztregi Szent Móric plébánia 2024 januárjában hirdette meg a Kerkai 120 Emlékévet, az 1904-ben a zalai Kerkaújfalun (ma: Csesztreg) született jezsuita szerzetes, a KALOT alapítója és főszervezője, Kerkai Jenő tiszteletére. Csatlakozott az emlékévhez a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének zalaegerszegi csoportja és a Zala vármegyei KDNP is.
2024 folyamán több könyvbemutató, szakmai és tudományos előadás, templomi megemlékező szentmise történt az emlékév keretében. A KÉSZ csoport rendezvényén május 23-án a rendező, Párkányi Szabolcs társaságában vetítették le a KALOT-ról a kilencvenes évek elején készített, Ajon Isten! című dokumentumfilmet, illetve a doktori fokozatát 2024-ben éppen Kerkai Jenő munkásságának kutatásával megszerző Koronkai Zoltán jezsuita atya szeptember 21-22-én Zalaegerszegen és Csesztregen is tartott előadást Kerkai Jenő pályafutásáról: tanulmányairól, kutatásairól, nemzetközi kapcsolatairól, magyarországi szervezőmunkájáról, kommunista üldöztetéséről.
Császár Zoltán, Harrach Péter, Párkányi Szabolcs - kdnp.hu
Halála évfordulóján, 2024. november 8-án adta ki a Magyar Posta az emlékév tiszteletére készített, egyedi, limitált darabszámban megjelent bélyeget.
Az emlékév során 2024-ben rengeteget tanultunk Kerkai Jenő életéről és munkásságától. Ha egy dolgot ki kellene ebből emelnem jelentősége alátámasztására, az az volna, hogy – miként Koronkai Zoltán előadásából megtudhattuk – Kerkai Jenő magyar jezsuitaként működése aktív évtizedeiben nemzetközi szinten olyan, a világ élvonalába tartozó katolikus tudósok, gondolkodók, szakemberek körében mozgott, akik aktív szerepet vállaltak az egyház szociális társadalmi tanításáról szóló korabeli pápai enciklikák előkészítésében, illetve akik a II. világháború után a szociális jóléti államot megvalósító német kereszténydemokrácia fő ideológusaiként tevékenykedtek” – mondta el Császár Zoltán, a KDNP Zala vármegyei elnöke a rendezvény megnyitója keretében.
Az emlékév keretében emléktáblát is avattak Kerkai Jenő tiszteletére.
A köszöntők sorát Vigh László országgyűlési képviselő nyitotta meg, aki kiemelte, hogy Kerkai Jenő a falusi emberekért, a parasztság felemeléséért küzdött az ország egyik legnehezebb időszakában. Bali Zoltán alpolgármester beszédében elmondta, hogy Kerkai Jenő a KALOT megalapításával példát mutatott. Munkája során a kereszt és a kard együtt haladtak, hiszen nemcsak egyházi tanításokra épített, hanem a társadalmi problémákra is választ keresett és adott.
Pácsonyi Imre, a vármegyei közgyűlés alelnöke elmondta, hogy a vármegyei önkormányzat tanácstermében is helyet kapott Kerkai Jenő arcképe. Hangsúlyozta, hogy Kerkai Jenő tanításait ma is érdemes előtérbe helyezni, hogy a vidéken élő ember szorosabban kötődjön szűkebb és tágabb közösségéhez.
Az eseményen emlékező beszédet mondott Harrach Péter országgyűlési képviselő, a KDNP frakcióvezető-helyettese, az MKDSZ elnöke. Kiemelte, hogy az emlékezés identitásformáló erővel bír és egységet teremt, amelyre ma különösen nagy szükség van.
Harrach Péter - kdnp.hu
Kerkai Jenő mozgalma nem csupán szociális mozgalom volt, hanem a teljes emberi lélek megszólítására törekedett. Hitet, képzést, értelmes munkát és hazaszeretetet adott az embereknek, a fiatalokat látva a jövő reménységének" – fogalmazott a képviselő.
Az ünnepség végén Harrach Péter és Vigh László közösen leplezték le az épület falán elhelyezett emléktáblát, amelyet Horváth Róbert tapolcai szobrászművész készített. Az emléktáblát Molnár Árpád csesztregi plébános áldotta meg.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Eddig egymagam álltam ott az útjukban, mint a kínai tankok előtt a Tienanmen téren a híres régi felvételen az egy darab ellenálló kínai, most azonban már 2 millió 200 ezren álltunk itt az úton, és mondtuk azt, hogy erre nem vezet út" - fogalmazott Orbán Viktor.
"Ez feljogosít talán bennünket arra, hogy kerüljük az óvatoskodó megfogalmazást, amit a híradásokban láttam. Nem meghalt, meg kényszersorozás következtében. Agyonverték. Tehát agyonvertek egy magyar állampolgárt, ez a helyzet. És ez egy olyan ügy, amit ki kell vizsgálnunk" szögezte le a kormányfő.
A kereszténydemokrata politikus rögzítette: a legfőbb cél, hogy a fiatalok szeressék a hazájukat, kötődjenek a szülőföldhöz. Ennek az érzésnek az erősítése nagy feladat, és ebben közreműködik a Honvédelmi Sportszövetség.
Az egyik legnemesebb magyar hagyomány a Visegrádi Nemzetközi Palotajátékok. Ez a ma negyvenedszer kezdődő háromnapos rendezvény a közép-európaiság 1335-ös - első - megnyilvánulásának ünnepe. A híres, Károly Róbert-i királytalálkozót idézi fel.