KDNP: foglalkozni kell a mesterséges intelligenciával
Latorcai Csaba kiemelte: a legújabb kori ipari forradalom előtt állunk, amely át fogja formálni a gazdaságot és a társadalmat. Hozzátette: a politikusok feladata felkészíteni erre a magyar embereket, hogy változások nyerteseivé tudjanak válni.
2024. november 5. 17:06
elm.umaryland.edu
Foglalkozni kell a mesterséges intelligenciával, amely gazdasági és társadalmi téren is nagy lehetőség nyújt Magyarország számára, ugyanakkor számos veszélyt is hordoz magában - hangsúlyozta a KDNP ügyvezető alelnöke a Magyar Tudományos Akadémia a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából rendezett konferenciája után a sajtó munkatársainak.
Latorcai Csaba kiemelte: a legújabb kori ipari forradalom előtt állunk, amely át fogja formálni a gazdaságot és a társadalmat. Hozzátette: a politikusok feladata felkészíteni erre a magyar embereket, hogy változások nyerteseivé tudjanak válni.
Az ügyvezető alelnök szerint a politikusoknak az új technológia nyújtotta lehetőségeket maximalizálniuk kell, ugyanakkor mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy minimumra csökkenjenek a veszélyek. Bizalmat kell építeni a mesterséges intelligencia köré, hogy ismerjék meg az emberek, használják és lehetőségként tekintsenek rá - tette hozzá.
Latorcai Csaba szerint ehhez együtt kell működnie a politikának a tudomány, az oktatás és az egészségügy képviselőivel. "Nekünk az a dolgunk, hogy a feleket leültessük egy asztalhoz és a témát helyezzük a közgondolkodás homlokterébe, mert csak így tudjuk megnyerni a 21. századot" - tette hozzá Latorcai Csaba.
A politikus elmondta, hogy az Európai Unió szabályozása a mesterséges intelligencia vonatkozásában számos előírást tartalmaz. Ezek közé tartozik, hogy a kormányoknak létre kell hozniuk egy olyan szervezetet, amely mesterséges intelligencia térhódításával foglalkozik.
"Mi, KDNP-sek azt kezdeményezzük, hogy ne csak egy hivatal foglalkozzon ezzel a kérdéskörrel, hanem a társadalom meghatározó szereplői, civilek, akár az egyház képviselői és a kormányzat képviselői közösen, egy platformon gondolkodjanak és vezessék ezt a folyamatot" - magyarázta.
Hollik István, a KDNP országgyűlési képviselője szerint ugyanúgy, ahogy az internet megváltoztatta a gazdaság szerkezetét és az emberi együttélés szabályait és szokásait, a mesterséges intelligencia is hasonlóan radikális változást fog hozni a mindennapi életbe. "A KDNP azt gondolja hogy az új technológiával, annak előnyeivel és hátrányaival is foglalkozni kell. A párt álláspontja szerint a jövő egyik nagy kérdése lesz ennek a szabályozása" - tette hozzá, kiemelve, hogy nemzeti érdek, hogy a mestersége intelligencia nyújtotta technológia gazdaságban rejlő lehetőségeit maximalizálják, de a társadalomra leselkedő, az emberi együttéléssel kapcsolatos veszélyeket minimalizálják.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Európa érdeke az, hogy ne öntsük tovább "egy megnyerhetetlen háború feneketlen zsákjába" az európai emberek pénzét, és az, hogy csak olyan országot vegyünk fel az unióba, amely erősíti a közösségünket, és ne olyat, amely csődbe visz bennünket - mutatott rá a kormányfő.
A néppárti képviselőcsoport szerint nem történt elégséges intézkedés a nem kormányzati szervezetek, vagyis civil szervezetek finanszírozása körüli titkolózás megszüntetése érdekében - adott tájékoztatást a Gondolához eljuttatott közleményében az Európai Néppárt (EPP).