Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója zárszót mond a XXI. Század Intézet és a Mathias Corvinus Collegium Sikeres magyar elnökség 2024 - Esély az Európai Uniónak című budapesti konferenciáján 2025. január 20-án. MTI/Szigetváry Zsolt
Új korszak, világrendszerváltás küszöbén állunk: átalakul a körülöttünk lévő világ, és az az ország, amely nem érti meg a változások természetét, nem készül fel rá gazdaságilag, politikailag, külpolitikailag, kulturálisan, államszervezés tekintetében, le fog maradni a versenyben - jelentette ki a miniszterelnök politikai igazgatója az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában.
Orbán Balázs szavai szerint bárhol jár a világban, bármerre indul el, keletre vagy nyugatra, a beszélgetések mind arról szólnak, hogy a minket érintő, különböző területeken megjelenő változásokra - mint például: új technológiák, új erőközpontok, új nyersanyagok - miként lehet felkészülni.
Ez alól kivétel Brüsszel, mert ha az ember elmegy oda, akkor csak morális kioktatást, felsőbbrendűséget és fenyegetéseket tapasztal - jegyezte meg, hozzátéve, ezt a szomorú valóságot látták meg az Európai Unió soros magyar elnökségének idején.
Úgy vélte, ezt kellene megváltoztatni, ahhoz "elrugaszkodási pontként használni" a magyar elnökség sikeres fél évét, megmutatva, hogy "igen, lehet másképp is csinálni".
A politikai igazgató szerint az európai elitek arra próbálják felhasználni a válságokat, hogy több hatáskört "húzzanak" magukhoz.
Azt mondják, hogy a válságok nemzetközi természetűek, túlmutatnak az országhatárokon, ezért a hatásköröket át kell adni egy nemzetek feletti birodalomnak, és majd ők megoldják; de azt lehet látni, hogy a politikák nem egyre jobbak, hanem egyre rosszabbak, a hatáskörökkel azonban nagyon rosszul sáfárkodtak, rossz döntéseket hoztak.
Orbán Balázs következtetése szerint nem működnek a nemzetek feletti struktúrák, ezért meg kell reformálni az EU-t, a tagállamoknak vissza kell venniük a kezdeményezés jogát, különben az EU végérvényesen le fog maradni a geopolitikai versengésben.
Arra a kérdésre, hogy milyen hatással lehet Brüsszelre Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépése, azt válaszolta, hogy Európát az európaiak tudják megmenteni, az európai, illetve tagállami politikusoknak kell a dolgokat "másként csinálni", és az EU hajóján fordítani, de nagyon nem mindegy, hogy Washingtonból milyen szelek fújnak.
Reális forgatókönyv, hogy a nemzeti konzervatív erők, amelyek a nemzeti szuverenitást akarják megvédeni, azt fogják érezni, hogy Washingtonból nem szembeszél, hanem hátszél fúj, és meg fognak erősödni, de kétségtelenül szükség van azokra a politikai változásokra, amelyek vagy már zajlanak, vagy már előkészítés alatt vannak egyes európai fővárosokban - mondta.
Donald Trump és Orbán Viktor korábban folytatott baráti hangulatú beszélgetéseivel, és a magyar miniszterelnök rövid időn belül leszervezett pekingi látogatásával összefüggésben Orbán Balázs szólt arról is, hogy "ez egy olyan helyzet, amelyben a magyar politika nem volt az elmúlt több száz évben".
Ezek olyan külpolitikai eredmények, amelyekre lehet építkezni, és lehet olyan megállapodásokat kötni, lehet úgy a világ sorsának alakulásába beleszólni, ahogy az a magyar emberek érdekét szolgálja.
Orbán Balázs a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának is vendége volt, arról beszélt, hogy az elhibázott brüsszeli politikai döntések, kihatnak az emberek mindennapi életére. "Ha az uniós politikákat irányitó brüsszeli elit alapvetően ellenséges az európai népekkel, és ezáltal Magyarországgal is, akkor ezt nem lehet így hagyni, kell egy terv, és ezt a tervet sikerre kell vinni."
"El kell foglalni Brüsszelt, és az európaiaknak meg kell változtatniuk az európai elitet, el kell küldeni a régit és újat kell a helyébe ültetni "
- fogalmazott.
Megjegyezte, "sokáig úgy nézett ki, hogy az Amerikai Egyesült Államok is elveszett". Annyira erős volt a mainstream, hogy sokan azt gondolták, ez lehetetlen, de mégiscsak kiderült: lehetséges, és 180 fokos fordulat zajlik az amerikai politikában - fűzte hozzá.
Ugyanez lehetséges Európában is, csak másként kell megcsinálni: fontos, hogy az Európai Parlamentben is legyen a változásnak képviselete, Brüsszelnek egy rendszerellenzéke, és az is fontos, hogy az európai nagyvárosokban és országokban folytatódjanak a már elkezdődött földrengésszerű politikai változások - közölte.
Hozzátette, nagy tagállamokra érdemes gondolni, mint Franciaország, Németország, de a változások az olyan közepes méretű tagállamokban is fontosak, mint Ausztria, Szlovákia, Csehország, Olaszország vagy Hollandia, és "e köré lehet egy új szövetségi rendszert, együttműködést szervezni".
Arra a kérdésre, hogy megvan-e az elegendő erő és mozgástér az érdekek és a célok őszinte és tényszerű megfogalmazására, Orbán Balázs azt mondta, Magyarországon ez megvan, az elmúlt 15 évben lerakott alapokra lehet építeni.
Magyarország magabíró, erősödő, biztonságos ország, belpolitikailag stabil, komoly gazdasági fundamentumai és külpolitikai stratégiája van - fűzte hozzá.
A politikai igazgató hangoztatta, az ideológiák uralta korszaknak vége, a szuverenitás kora jön, csak azok az országok maradnak a víz fölött, amelyek tudnak önállóan dönteni, és az önálló döntés alapja az, hogy mi a közösség, a nemzet érdeke.
Ha ezt egy ország nem tudja megfogalmazni, vagy meg tudja, de nem hajlandó, illetve nem tudja nemzetközi szinten képviselni, azt bedarálják, birodalmi logika alá szervezik, és a perifériára sodródik - közölte.
Úgy vélte: "mi, magyarok ezt képesek vagyunk elkerülni, az, hogy Európa képes-e elkerülni, ez még nem dőlt el".
-
Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
A negyedszázados együttműködés Nagyvárad és Berettyóújfalu között indult, majd mindkét település bekapcsolta saját testvérvárosát - Nagyvárad Debrecent, Berettyóújfalu Margittát. A január végén záruló rendezvénysorozat csaknem 200 programot foglal magába. A partiumi és magyarországi kulturális intézmények, szervezetek egymásnál is bemutatkoznak. A debreceni Kodály Filharmonikusok például Nagyváradon adnak koncertet.
-
A magyar miniszterelnök Ukrajna NATO-tagságáról azt mondta, hogy az nincs napirenden és nem is lesz, mert sohasem lesz egyhangú támogatás mögötte. Ukrajna NATO-tagsága azonnali, közvetlen, teljes háborút jelent Oroszországgal szemben; Magyarország ezt nem akarja - tette hozzá.
-
Háborút idéző támadást indítottak hatávadászaink ellen migránsbűnözők Ásotthalomnál.