Letartóztatását követően megérkezett Hágába és a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) őrizetébe került Rodrigo Duterte volt Fülöp-szigeteki elnök - tájékoztatott a bíróság szerdán.
A korábbi államfőt kedden tartóztatták le a manilai nemzetközi repülőterén a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsa alapján, amelyet emberiesség elleni bűncselekmények miatt adtak ki ellene.
A Nemzetközi Büntetőbíróság a volt elnök drogellenes hadjárata során elkövetett tömeges gyilkosságokat vizsgálja. A vád szerint Duterte a 2016 és 2022 közötti elnöksége idején nem tette lehetővé a kábítószerügyekben gyanúsítottaknak a "törvény szerinti megfelelő eljárást", így a hatóságok önkényesen jártak el velük szemben, ami több ezer ember, köztük gyermekek halálához vezetett.
Duterte ellen a bíróság ügyészsége február 10-én kért elfogatóparancsot emberiesség elleni bűncselekmények, köztük gyilkosság, kínzás és nemi erőszak elkövetése miatt.
Most közölték: az ügyben "kellő időben" tárgyalást tűznek ki, amelynek során az illetékes kamara megerősíti a gyanúsított személyazonosságát és azt a nyelvet, amelyen a vádlott nyomon követheti az eljárást. A bíróságnak arról is meg kell győződnie, hogy a volt elnököt tájékoztatták az ellene felhozott vádakról, valamint a bíróságot alapító Római Statútum szerinti jogairól - tájékoztattak.
A Fülöp-szigetek 2019-ben kilépett az ICC statútumának érvényessége alól, a bíróság azonban ennek ellenére úgy döntött, hogy fenntartja joghatóságát az országban elkövetett azon kivégzések kapcsán, amelyeket a kilépést megelőző években hajtottak végre.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Felszállt a fehér füst, a konklávé csütörtöki harmadik szavazása sikeres volt, Robert Prevost amerikai bíboros lett a katolikus egyház 267. pápája XIV. Leó néven.
Ma mindennél fontosabb, hogy újra béke legyen: az európai jövőt nem áldozhatjuk fel a háborús készülődés oltárán – hangsúlyozta a KDNP európai parlamenti képviselője csütörtökön közösségi oldalán, adta tájékoztatásul a Kdnp.hu.
A DK-s Vadai Ágnes kérdéseire való válaszolás már szokásszerűen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mindennapjai részévé vált. Talán még egy hét sem telt az előző levélváltásuk óta (amiről itt számoltunk be), de máris itt az újabb kérdés. Vadainak vagy fel sem tűnik, hogy a hangulatkeltő kérdéseivel nem a kormányt, a kereszténydemokratákat, hanem a keresztény, hívő embereket, a felekezeteket, jelen esetben konkrétan a Magyar Katolikus Egyházat támadja, vagy direkt ez a célja.