A bosznia-hercegovinai határőrség vizsgálatot indított kedden annak érdekében, hogy kiderüljön, hogyan tudott Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke hétfőn Szerbiába utazni, miközben Boszniában elfogatóparancs van ellene érvényben.
A határőrség közleménye szerint a vizsgálatot a szerv igazgatója, Mirko Kupresakovic rendelte el, és arra is választ keresnek, hol léphette át Milorad Dodik a boszniai-szerb határt. A boszniai Szerb Köztársaság elnöke a Klix.ba hírportál tájékoztatása szerint a repülővel utazott Banja Lukából Belgrádba, onnan pedig tovább Tel-Avivba, ahová kétnapos hivatalos látogatásra érkezett.
Március 17-én Milorad Dodik a boszniai szerb, a szövetségitől független határőrség létrehozását jelentette be. A politikus az utóbbi hetekben több olyan intézkedést is kezdeményezett, amely a boszniai Szerb Köztársaság önállósodását hivatott elősegíteni. Március közepén benyújtotta az országrész új alkotmányának tervezetét, valamint a boszniai Szerb Köztársaság alkotmányos beállításának védelméről szóló törvényt.
Néhány nappal korábban a bosznia-hercegovinai szövetségi ügyészség arra utasította az ország rendvédelmi szerveit, hogy állítsák elő Milorad Dodikot, Radovan Viskovicot, a boszniai Szerb Köztársaság miniszterelnökét, valamint Nenad Stevandicot, a többségében szerbek lakta országrész parlamentjének elnökét, mert az ügyészség szerint veszélyeztették az ország alkotmányos rendjét. A múlt hét elején országos elfogatóparancsot adtak ki a három politikus ellen.
Február 26-án a boszniai szövetségi bíróság Christian Schmidt nemzetközi főképviselő döntéseinek figyelmen kívül hagyása miatt első fokon egy évi letöltendő börtönbüntetésre ítélte Milorad Dodikot, és hivatali tevékenységeitől hat évre eltiltotta.
Röviddel ezután a boszniai szerb parlament megszavazta az entitás igazságügyi rendszerének elszakadását a szövetségitől. Ezt a törvényt az ország alkotmánybírósága hatályon kívül helyezte, Dodikot viszont a törvény aláírása miatt az ország alkotmányos rendjének veszélyeztetésével gyanúsítják.
Milorad Dodik mintegy három évtizede hangoztatja, hogy a boszniai Szerb Köztársaságnak függetlenné kell válnia, szerinte Bosznia államként működésképtelen.
A boszniai szerb parlament az utóbbi években megszavazta az entitás saját védelmi, igazságügyi és adórendszerének bevezetését, a kilépést a szövetségi intézményrendszerből, illetve saját választási törvényt fogadott el, ami országos szinten súlyos belpolitikai feszültségekhez vezetett.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
Közleménye szerint több millió szülő kap lehetőséget arra, hogy a mesterséges intelligenciára épülő Idegennyelvi Fejlesztő Modulban angolul, németül, spanyolul vagy akár franciául fejlessze a nyelvtudását.
"Most mindenki sápítozik és mindenki sikoltozik az amerikai vámintézkedések miatt. De a kérdés, hogy hol volt Brüsszel. Hol voltak az Európai Bizottság jól fizetett bürokratái az elmúlt hónapokban? Miért nem tettek egy olyan tárgyalási ajánlatot az Egyesült Államoknak, amellyel ezek a vámintézkedések elkerülhetőek lettek volna?" - fűzte hozzá a külügyminiszter.
Semjén Zsolt kiemelte: Angelo Rotta 1930 és 1945 között képviselte a Szentszéket Budapesten, és ez alatt a 15 év alatt kicsit magyarrá is lett, egyre mélyebben átérezte a magyar nemzet sorstragédiáit és a magyar valóságot. Azzal pedig, amit az embermentés terén véghezvitt, öröke beírta nevét a magyar történelembe.