A katonák bajúsz- és szakállviselési szokásai...
2025. június 18. 18:09

A Bálna Honvédelmi Központ mellett a RepTár Szolnoki Repülőmúzeum, a börgöndi repülőtér és a Pintér Művek Haditechnikai Park is várja a haditechnika iránt érdeklődőket június 21-én, a Múzeumok éjszakáján.

A Bálna Honvédelmi Központban a magyar katonai haditudósítás és felderítés, és a rejtjelezés világába kalauzolják a látogatókat, bemutatják a második világháború titkosító eszközét, az Enigma gépet, valamint a csatatereken használt optikai eszközökkel is megismerkedhetnek a látogatók.

Az érdeklődőket bevezetik a katonák bajusz- és szakállviselési szokásaiba, a második világháború befejezésének 80. évfordulója alkalmából pedig 1941. márciusa és 1945. szeptembere között kiadott falragaszokkal elevenítik fel a korabeli utcák hangulatát. A plakátok és szöveges hirdetmények között láthatók a Légoltalmi Ligának és a Magyar Vöröskeresztnek a polgári lakosság felkészítése és áldozatvállalása céljából készített plakátjai, az állami háborús propaganda kiadványai, a Vörös Hadsereg katonai sikereiről és a fegyverszüneti egyezményről pedig szovjet kiadású falragaszok vallanak.

Válogatást mutatnak be a fotóarchívum ritkán látott, érzékeny témát feldolgozó vagy veszélyeztetett állapotú képeiből, a Magyar Honvédség alakulatai pedig interaktív, dinamikus eszköz- és képességbemutatón ismertetik a mai, modern haditechnikát. A Bálna szombaton 18 órától éjfélig várja a látogatókat.

Nyitva lesz a Múzeumok éjszakáján, 17 és 22 óra között a Magyar Katonai Térképészet Szakmatörténeti Múzeuma is, ahol a világhírű magyar katonai térképészet történetéről szóló kiállítás mellett műszerterem mutatja be tematikusan a térképezés fontos tárgyi eszközeit és nyomtatott dokumentumait. A szakmai előadásokon szót ejtenek az európai fokmérések történetéről és a trianoni határ térképezéséről. Este az austerlitzi csata 220. évfordulója apropóján bemutatják a "három császár csatáját", ennek kapcsán az osztrák gyalogság felszerelését és a korszak harcászati eljárásait.

A RepTár Szolnoki Repülőmúzeumban 16 órától éjfélig várják a látogatókat, a program során a teljes RepTár bebarangolható; 20 órától több témakörben indulnak tárlatvezetések, ahol érdekes legendákra is fény derül. A tematikus park része a Pilótapont, a 4D mozi, MiG-29 szimulátorpark, a 3D karika, a katonai kiképzőpálya és a tematikus játszótér. A műemlék épületek fényfestést, különleges megvilágítást kapnak.

Az Albatrosz Repülő Egyesület a Facebook-oldalán azt írta, hogy a börgöndi repülőtéren várják az érdeklődőket szombaton 14 órától éjfélig. A rendezvényre több mint 40 oldtimer autó és motor érkezik, bemutatkoznak oldtimer vitorlázó repülőgépek - a Futár, a Superfutár, a Cimbora, a Mucha - és a Blériot XI is levegőbe emelkedik. Az érdeklődők megtekinthetik a Nemere Projektet, a MiG-15-öst, a Mi-2-est és a folyamatosan bővülő repülőgép-fedélzeti fegyverkiállítást is.

A Pintér Művek Haditechnikai Parkja Kecelen várja a közönséget szombaton 16 órától, itt többek között légi tiszteletadás lesz egy Agusta A119 Koala helikopterrel Pintér József múzeumalapító tiszteletére, megnyitják az Emlékek és relikviák a nagy háborúk idejéből című kiállítást, a kiskunhalasi SZC Dékáni Árpád technikum kadétjai pedig alaki bemutatót tartanak. A Bajai Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület rakétamodellező szakosztálya statikus és dinamikus bemutatót, a Magyar Nemzeti Mentődrónpilóták Egyesülete pedig mentéstechnikai bemutatót tart.

A Múzeumok éjszakáján ingyenesen lehet megtekinteni a több mint 3 hektáron elterülő szabadtéri kiállítást, ahol bemutatják a Magyar Néphadseregben és a Magyar Honvédségben használt különböző harci eszközök helyreállított darabjait, a "járműnyitogatóban" pedig feltárul többek között a MiG-21U és MiG-21MF vadászgép, valamint a T-72 harckocsi.

mti
Címkék:
  • Erdők és műanyagok
    Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
  • Máté Lászlónak – odaátra
    Munkásságodat a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével (2005) és Czine Mihály-díjjal (2009) ismerték el. Az utóbbi másfél évtizedben Te már odaátra gyűjtöttél érdemeket. (Korábban is azt tetted!) Rád igaz, hozzád illő igehely: „A jó harcot megharcoltam, a pályát végigfutottam, a hitet megtartottam…” (2Tim 4, 7-8)
  • Évi egymillió forintos otthontámogatás a közszolgálatban dolgozóknak
    Orbán Viktor elmondta: lezárult az Otthon Start Program társadalmi vitája és a beérkezett javaslatok alapján szerdán véglegesítették a fix 3 százalékos otthonteremtési hitelt. Egy új javaslatot is tárgyalt a kormány, egy új támogatási formáról, amit a közszolgálatban dolgozóknak indítanak. A támogatás összevonható lesz az Otthon Start Hitellel - jelezte.
  • Magyarország példát mutat a világnak
    "Magyarország a tökéletes példa arra, hogy amikor azt kértük, próbáljanak meg gondoskodni az ide látogató szurkolók és közösség jobb kiszolgálásáról, a kormányzat és a promóter válasza is az volt, hogy oké, csináljuk. A megfelelő időben szánták el magukat a munkálatokra, így az idén megcsodálhatjuk ennek az eredményét, amelyhez ezúton is szeretnék gratulálni" - mondta Stefano Domenicali.
  • Bakondi György: Hazánk mindent megtesz az európai biztonságért
    Bakondi György elmondta, azon túl, hogy az ország a szerb határ őrizetében a magyar emberek biztonságát szolgáló rendészeti intézkedéseket tesz, hosszú ideje küld az észak-macedón-szerb határra magyar rendőri erőket.
MTI Hírfelhasználó