Magyar diák is utazhat az Északi-sarkra a Roszatom nyári expedíciójával
2025. június 23. 19:06

Augusztusban indul útnak a Roszatom nemzetközi északi-sarki expedíciója, az atomjégtörő fedélzetén 21 ország középiskolás diákjai utaznak majd; Magyarországot a budapesti Könyves Kálmán Gimnázium tanulója, Dezséri Enikő képviseli - közölte az orosz atomenergetikai vállalat hétfőn az MTI-vel.

Az expedícióban a Tudás jégtörője elnevezésű tudományos ismeretterjesztő projekt többfordulós feladatmegoldó versenyének győztesei vesznek részt.

Az utolsó, harmadik megmérettetésen videóprezentációt kellett készíteniük a versenyzőknek arról, hogyan változtathatják meg a nukleáris technológiák az életet a saját országukban. Dezséri Enikő a globális felmelegedés és a termőterületek csökkenése kapcsán a vertikális növénytermesztésről mint lehetséges megoldásról beszélt, amit üvegházakban, termőföld nélkül, ellenőrzött körülmények között végeznek, a szükséges energiát pedig az atomerőművek biztosíthatják. A magyar győztes kitért az atomenergia szerepére az űrkutatásban is. A nemzetközi zsűri az értékelés során a tartalom aktualitása mellett az eredetiséget és a kreativitást is díjazta.

A Tudás jégtörője tudományos és oktatási projektet az Atomenergetikai Információs Központok Hálózata szervezi a Roszatom állami vállalat támogatásával. Célja a természettudományok és a nukleáris ipar technológiáinak népszerűsítése, a tehetséges diákok felkutatása és támogatása, képességeik fejlesztése és pályaorientációjuk elősegítése. A projekt kezdete óta több mint 350 diák vett részt a Roszatom sarkvidéki expedícióin. Tavaly Magyarország képviseletében Varga Levente, a Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium tanulója járt az Északi-sarkon - ismertette a Roszatom.

mti
  • A klímavédelem árnyékos oldala
    Ha összeszámoljuk az Interneten hozzáférhető ilyen és hasonló nyilatkozatokat, legalább 50 ezer név szerint azonosítható tudós szerint a hivatalos klíma elmélet tudományosan megalapozatlan. Ha pedig ez jelenti a 3% törpe kisebbséget, akkor a 97% konszenzusos többség létszáma legalább másfél millió. Vajon kik lehetnek? Vajon miért vonultak illegalitásba?
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • A papíralapú szavazatok száma meghaladta a 2 milliót a Voks 2025 szavazáson
    "Azt már most jelenthetem, hogy a beérkezett, papíralapú szavazatok száma átlépte a 2 milliót, egész pontosan 2 millió 13 ezernél áll a számláló és ehhez jön még közel negyedmillió online szavazat" - sorolta az eddigi eredményeket a kormányfő.
  • Irán visszalőtt Amerikának - Videó
    Az iráni fegyveres erők közlése szerint "pusztító és hatalmas erejű" rakétacsapást mértek a katari al-Udeid bázisra válaszul az "amerikai agresszióra". A közlemény szerint az Egyesült Államok térségbeli támaszpontjai nem erőt, hanem "óriási gyengeséget jelentenek, és folyamatos gondot okoznak az amerikai háborús uszító rezsimnek".
  • Szijjártó Péter: Meg fogjuk őrizni Magyarország békéjét és biztonságát
    A kormány a jelenlegi rendkívül bizonytalan nemzetközi környezetben is meg fogja őrizni Magyarország békéjét és biztonságát, ahogyan tette ezt az eddigiekben is, a migrációs krízis, a koronavírus-járvány és az ukrajnai háború során – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
MTI Hírfelhasználó