Több lengyel városban tüntettek a kormány és az EU migránspolitikája ellen
2025. július 19. 17:03
A Konföderáció ellenzéki tömörülés kezdeményezésére szombaton mintegy nyolcvan lengyel városban, köztük Varsóban is tartottak tüntetéseket a kormány és az Európai Unió (EU) migrációs politikája ellen.
A Konföderáció a jobboldali szervezetekkel és a fociszurkolók klubjaival együttműködve hívta össze a tiltakozókat. A tüntetők lengyel zászlókat és a Határvédelmi Mozgalmat támogató transzparenseket is vittek. A mozgalom keretében az utóbbi hetekben a nyugati határ térségében polgárőrségek szerveződtek a Németországból visszatoloncolt migránsok miatt.
A szervezők szerint a szombati tüntetések a törvénytelen határátlépések növekvő számára és a "kormány passzivitására" jelentenek választ.
"Ma Lengyelország-szerte az utcára vonulunk, hogy kimondjuk: elég volt az EU által erőltetett, Donald Tusk kormánya által támogatott tömeges bevándorlási politikából" - írták a Konföderáció X-felületén szombaton. Aláhúzták: a tüntetések szervezői nem akarják, hogy "megismétlődjön, ami a Nyugat-Európában történik - bűnözés, káosz és a nemzeti identitás elvesztése".
Krzysztof Bosak alsóházi alelnök, a Konföderáció politikusa a fehérorosz határhoz közeli Bialystokban rendezett többszáz fős demonstráción bírálta, hogy a kormány "gyakorlatilag lemondott a migrációs politikáról", és "csak a brüsszeli utasításokra vár".
Bosak szorgalmazta, hogy a kormány zárja le a határt a Németországból kitoloncolt bevándorlók előtt, és védje meg a litván, az ukrán, a fehérorosz és a szlovák határszakaszt is az illegális bevándorlóktól. Követelte továbbá, hogy a határőröknek és az őket támogató rendőröknek, katonáknak legyen joguk rálőni a határsértőkre, ha azok nem reagálnak a köztisztviselők utasításaira.
A szervezők, illetve a rendőrség adatai szerint több százan vettek részt a kelet-lengyelországi Lublinban és Rzeszówban, a dél-lengyelországi Krakkóban, a közép-lengyelországi Torunban és Lódzban, a nyugat-lengyelországi Wroclawban és Poznanban, valamint a balti-tengerparti Szczecinben és Gdanskban rendezett tüntetésen. A szilézai Katowicében mintegy háromezren gyűltek össze.
Több helyen a tüntetők egyperces csenddel tisztelegtek a Torunban egy külföldi férfi által júniusban megerőszakolt, majd meggyilkolt fiatal nő emléke előtt.
Egyes városokban, például Varsóban, Lódzban és Gdanskban a tiltakozásokat a baloldali szervezetek ellentüntetései kísérték. A tüntetőket rendőrségi kordonok választották el egymástól.
Lengyelország 2021 óta a fehérorosz határszakaszon védekezik a migrációs nyomás ellen. Július 7-től ellenőrzéseket vezettek be a német és a litván határszakaszon is.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Bóka János hangsúlyozta, Magyarország Európa bástyája volt akkor, ahogyan most is az. Magyarország Európát és az európai kereszténységet védte akkor, ahogyan védi ma is. Magyarország és a magyarok akkor is azért küzdöttek, hogy megmaradjanak és megmaradhassanak annak, akik.
Vizes vb - Az olaszok legyőzésével négy között a női vízilabda-válogatott:
A mieink 12-9-re legyőzték az olasz csapatot a szingapúri világbajnokság szombati negyeddöntőjében.
Betlehem a magyar küldöttség második érmét szerezte a szingapúri világbajnokságon, nagyjából másfél órával korábban ugyanebben a versenyszámban párja, Fábián Bettina harmadik volt.