Holland Nagydíj - Norris nyert

Szerző: MTi/Gondola
2026. augusztus 23. 21:09

A világbajnoki címvédő Lando Norris, a McLaren brit versenyzője nyerte a Forma-1-es Holland Nagydíjat vasárnap Zandvoortban, ezzel egymást követő második sikerét aratta az idei szezonban.

A 26 éves Norris a nyári szünet előtt a Hungaroringen is diadalmaskodott,

így a mostani az idén a második, pályafutása során a 13. futamgyőzelme.

Norris mögött a vb-pontversenyt vezető olasz Andrea Kimi Antonelli, a Mercedes olasz pilótája ért célba másodikként, az ő csapattársa, a szombati sprintversenyt megnyert brit George Russell pedig harmadikként.

A futam a hazai közönség előtt szereplő, négyszeres világbajnok Max Verstappen (Red Bull) első kör végén történt

balesete miatt több mint 30 percet állt, s új rajttal folytatódott.

A rajt előtt nem sokkal eső áztatta el a zandvoorti pályát, ez némiképp megnehezítette a versenyzők dolgát a startot illetően. A rajt ennek ellenére a többségnek jól sikerült, a második pozícióból induló Russell viszont beragadt, így csapattársa, Antonelli azonnal meg tudta előzni.

A sorrend az első kör végén Norris, Antonelli, Russell, Charles Leclerc (Ferrari), Oscar Piastri (McLaren), Lewis Hamilton (Ferrari) volt az első hat helyen, a hetedikként érkező Verstappen azonban a célegyenesre vezető döntött - az esőzés nyomán még nedves -

kanyarból történő kigyorsításkor elveszítette uralmát a Red Bull felett, a versenyautó pedig a szemközti falnak csapódott.

A látványos balesetet a négyszeres vb-győztes holland pilóta sérülés nélkül megúszta, a futamot viszont piros zászlóval félbeszakították.
A új állórajtra több mint 30 percnyi várakozást követően kerülhetett sor: ez a start Antonellinek sikerült a legjobban, az első kanyarban meg tudta előzni Norrist és átvette a vezetést. Hátrébb a hirtelen lelassuló Russellt a rajt után Leclerc-t is lehagyó Piastri utasította maga mögé, így az élmezőnyben a sorrend Antonelli, Norris, Piastri, Russell, Leclerc, Hamilton volt.

A 18. körben Russell, egy körrel később pedig Piastri hajtott a boxba kerékcserére, majd a 22. körben Antonelli, Norris, illetve Leclerc versenyautóján is kereket cseréltek, ezzel ideiglenesen Hamilton ugrott az élre.

A hétszeres világbajnok brit aztán a 25. körben kapott friss abroncsokat, ezzel visszaállt a korábbi sorrend: Antonelli nagyjából másfél másodperccel vezetett Norris előtt, aki mögött sorrendben Russell, Piastri, Leclerc és Hamilton száguldott.

A 34. és a 35. körben Piastri két pozíciót is veszített, előbb Leclerc, aztán Hamilton is elment mellette, közben az élen Norris egy másodpercen belüli közelségbe került Antonellihez. A fiatal olasz versenyzőt a 41. körben kerékcserére a boxba hívta a Mercedes, vb-címvédő brit riválisa viszont nem követte azonnal, csupán a 48. kör elején gurult be a McLaren garázsához friss abroncsokért.

Időközben a boxban járt Leclerc és Piastri is, így aztán egy ideig megint Hamilton volt az élen, őt azonban szinte együtt érte utol Antonelli és Norris. A futamgyőzelemért küzdő duó tagjai közül Norris volt gumi- és ennek nyomán tapadáselőnyben, ezt pedig az 54. kör elején ki is használta, s

előbb Antonellit, majd Hamiltont is lehagyta.

Az 55. körben sebességkorlátozást jelentő virtuális biztonsági autós szakasz lépett érvénybe Esteban Ocon (Haas) pálya szélén megállt versenyautója miatt. Ebben a periódusban Hamilton, majd Leclerc, Piastri és Antonelli is a boxba hajtott kerékcserére. Ennek következményeként megváltozott a sorrend, az élen Norris, mögötte Russell, Antonelli, Hamilton, Leclerc, valamint Piastri száguldott az első hat pozícióban.

A hajrában a Mercedes utasítására Russell elengedte maga mellett Antonellit, ezzel viszont "megkapta a nyakába" a frissebb gumikon autózó Hamiltont, de a hétszeres vb-győztesnek a leintésig már nem maradt ideje arra, hogy támadjon a dobogós helyezésért.
A vb két hét múlva az Olasz Nagydíjjal folytatódik Monzában.

Címkék:

Podcast