Magyarország ellenez minden olyan javaslatot, amely megtiltaná azon szervezetek büntethetőségét, amelyek humanitárius okokra hivatkozva segítik az illegális migrációt - jelentette ki az igazságügyi miniszter Brüsszelben kedden.
Az EU-tagországok igazságügyi minisztereinek tanácskozásáról magyar újságíróknak nyilatkozva Tuzson Bence kijelentette: azon szervezetek esetében, amelyek elősegítik az illegális migrációt, embercsempészetről van szó.
Emlékeztetett: 2018-ban Magyarország elfogadta a "Stop Soros" törvénycsomagot, amely olyan rendelkezéseket tartalmaz, hogy azokat, akik információval segítik a határon való átkelést, azokat a magyar jog bünteti és büntetőjogi szankcióval sújtja. Ezen Magyarország nem akar változtatni - szögezte le.
"Nem fogjuk elfogadni a büntethetőséget tiltó javaslatot, hiszen nem akarjuk azt, hogy különböző szervezetek, amelyek segítik az illegális migrációt, büntetlenül folytathassák tovább ezt a tevékenységet" - fogalmazott.
Közölte, az Európai Uniónak jelenleg is van olyan szabálya, amely lehetővé teszi a tagországok számára, hogy ne büntessék a humanitárius segítséget nyújtó szervezeteket. Most azonban az Európai Unió történetében először olyan kötelező szabály jönne létre, amely előírná az egyes országoknak, hogy vezessék ki a büntetőjogból azokat az intézkedéseket, melyek pont ezeket a szervezeteket érintették - azokat a civil szervezeteket, melyek szervezik és segítik a bevándorlást, az illegális migrációt - mondta.
Részleteket ismertetve Tuzson Bence közölte, a tervezett szabályozás azt is tartalmazza, hogy csak azokat lehessen büntetni, akik kifejezetten pénzért segítik az illegális migrációt. Tehát azokat, akik nem bizonyítható módon, de pénzügyi ellenszolgáltatás mellett segítik a migránsokat - például valamelyik civil szervezet finanszírozza azokat, akik a mentőtevékenységeket végzik -, nem lehetne büntetni. A jogszabályjavaslat továbbá olyan rendelkezést is tartalmaz, hogy akik "arányos pénzügyi ellenszolgáltatást" kérnek a migránssegítő tevékenységért, azokat se lehessen büntetni. Az azonban, hogy az arányos pénzügyi szolgáltatás mit jelent, nem derül ki a javaslatból - hívta fel a figyelmet.
"Magyarország a leghatározottabban tiltakozik a büntetést tiltó intézkedés bevezetését célzó javaslat ellen" - fogalmazott az igazságügyi miniszter, majd hozzátette: noha a tanácsülésen voltak olyan országok, amelyek "megdöbbenve álltak a szabályozás előtt" és a nemzeti jogukkal szembenállónak minősítették, Magyarország volt az, amelyik következetesen, a korábbi álláspontjához ragaszkodva az egész intézkedéscsomag elutasítását javasolta.
Tuzson Bence közölte: ez a tervezet is azon sorozatnak a része, amikor az Európai Bizottság kapkodva, egyeztetés és hatásvizsgálat nélkül terjeszt javaslatokat a tagállamok elé elfogadásra.
"Ezek olyan jogszabályi változtatások, amelyeket nem lehet elfogadni, amelyeket Magyarország nem tud elfogadni. Magyarország ilyen irányelvet nem fog támogatni" - tette hozzá az igazságügyi miniszer.
-
Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
Papp László a tájékoztatón részletes adatokat közölt egyebek mellett arról, hogy a Catl és az Eve Power akkumulátorüzemek a korábban tervezett töredékére csökkentették a mikro- és nanoműanyagok (MNP) emisszióját, míg az Eco Pro katódanyaggyár nullára redukálta a kéndioxid kibocsátást.
-
November 7-8-án "iker csúcstalálkozót" szerveztek Budapesten: itt tartották az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóját, majd az Európai Tanács informális ülését is. Ez Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseménye volt, ami már önmagában is figyelemre méltó szervezési és logisztikai teljesítmény - szögezte le Bóka János.
-
A baloldali ellenzék a 2026-os választásokhoz közeledve egyre gyakrabban fogja lengetni a nemzeti színű zászlót, és azon sem lepődnék meg, ha Magyar Péter vitézkötéses Bocskai öltönyben szidalmazná a keresztény-nemzeti irányt követő kormányt – vetíti előre Bánó Attila.