Ehhez a tényfeltáró újságírás kevés, itt hatóság kell.
2024. december 9. 17:49
populismstudies.org
Fakenews, hogy Magyarországra érkezett Bassár el-Aszad. A (...lap...) fakenews-ához használt fotó egy 2012-es cikkből való – írja a Kormányzati Tájékoztatási Központ. Bánó Attila publicistának tett föl kérdéseket a Gondola.
– Szerkesztő úr, egy háború eszkalációjának számít az is, ha információs háborúval egészítik ki. Kiknek lehetett érdeke, hogy hazánkat belekeverje a szíriai fegyveres harcba?
– Ismerjük azokat a nyugati és hazai balliberális köröket és politikusokat, akiknek érdeke fűződik a szuverenista magyar kormány megrágalmazásához és lejáratásához. A bizonyos orgánum is ezekhez kötődik. Ez a sajtótermék a nevében ugyan magyar, de a szó jó értelmű jelentéséhez körülbelül annyi köze van, mint egy hasonló nevű pártelnöknek, aki erővel elveszi, majd a Dunába dobja más ember mobilját, a magáéval meg lehallgatja saját feleségét.
Nem tudjuk, hogy a menekülő Aszad szír elnök Ferihegyre érkezésének elképesztő álhíre honnan ered, de a közlés miatt a sajtóorgánum lett az elkövető. Amikor kiderült a tévedés, a lap elismerte a hibáját és bocsánatot kért az olvasóitól, de azért ezt az ügyet nem lehet könnyedén szőnyeg alá söpörni. Nem lehet, mert azt egy kezdő lapszerkesztő is tudja, hogy az ilyen súlyú hírek és információk forrását fokozottan kell ellenőrizni, mivel egy újság számára mindennél fontosabb a hitelesség. A megveszekedett politikai irányultság, illetve a minden áron való szenzációhajhászás persze komoly csapdákat rejteget, és a kormányellenes újság most belefutott egy ilyenbe.
– A repülőtér nem fogadott és nem is szolgált ki szír felségjelzésű gépet − közölte vasárnap az MTI-vel a Budapest Airport. Azt írták, határozottan visszautasítják a ... felületén december 8-án, vasárnap "Titokzatos szíriai repülőgép landolt Ferihegyen - Reuters: Aszad elmenekült" címmel megjelent cikk tartalmát. Miért lehetett fontos az eddig azonosítatlan propagandaközpontnak, hogy a magyar repülőtérről is hamis információt terjesszen?
– Az álhírnek – egy nappal korábban − azzal ágyazott meg a lap, hogy a Bloomberg hírügynökségre hivatkozva írta: „a bukás szélén álló Aszad Orbánhoz fordult”. A cikk szerint a szír elnök kapcsolatot keresett Donald Trumphoz, ezért Magyarországra küldte II. Efrém Ignác szír ortodox pátriárkát, akit fogadott Orbán Viktor. Aszad állítólag felajánlotta az USA-nak, hogy felszámolja kapcsolatait Iránnal, s tervei szerint Orbán Viktor ezt közli Trumppal. Nos, az újságnak innen már csak egy lépés kellett, hogy Bassár el-Aszad szír elnököt és kíséretét a Syrianair légitársaság repülőjével Budapestre reptesse, majd „ferihegyi dolgozókra” hivatkozva azt állítsa: a landolás után kivonult a Terrorelhárítási Központ, és mindenkivel titoktartási nyilatkozatot írattak alá. A cikkhez bizonyító erejű fotót is mellékeltek, amelyről viszont kiderült, hogy 2012-ben készült, méghozzá nem Ferihegyen, hanem Ankarában. Ezután a Budapest Airport közölte, hogy a történetből semmi nem igaz, az MTI pedig – hivatkozva a TASSZ-ra és a RIA Novosztyi hírügynökségekre – Aszad és családtagja Moszkvába érkezéséről tájékoztatott. Vagyis a lap súlyosan melléfogott.
Bánó Attila – archív
– Miért fontos, hogy pontosan, személyre szólóan derítse ki a magyar hatóság, hogy kik szervezték az információs műveletet?
– Nem tudom, felderíthetők-e az elkövetők, azonban fontos lenne nyakon csípni őket, mert az is elképzelhető, hogy ennek az ügynek a szálai határon túlra nyúlnak. A balliberális oldal előszeretettel hivatkozik a sajtószabadságra, de az efféle álhíreknek, a magyar kormánnyal kapcsolatos dezinformációknak nemzetbiztonságot veszélyeztető kihatásai is lehetnek. A szíriai helyzet egyébként az ilyen álhírek nélkül is bonyolult, nehezen áttekinthető. A végkifejlet még messze van, és nem lehet tudni, hogy ki nevet, illetve szomorkodik a végén. Most úgy tűnik, hogy Aszad és az oroszok kiszorulnak a pályáról, viszont itt vannak az irániak, az izraeliek, a törökök, az amerikaiak, a kurdok és persze a radikális szír lázadók. Biztonságpolitikai szakértő legyen a talpán, aki e pillanatban érdemi jóslásokba mer bocsátkozni. Az újság botránya ehhez képest eltörpül, viszont eszünkbe juttatja a régi mondást: aki másnak vermet ás, maga esik bele.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Eddig egymagam álltam ott az útjukban, mint a kínai tankok előtt a Tienanmen téren a híres régi felvételen az egy darab ellenálló kínai, most azonban már 2 millió 200 ezren álltunk itt az úton, és mondtuk azt, hogy erre nem vezet út" - fogalmazott Orbán Viktor.
A város költségvetése lyukasabb, mint egy Balaton-parti szúnyogháló, de Karácsony Gergelyt ez sem érdekli - fogta magát, és lelépett. Mert ha valamit igazán tud, az az, hogyan kell elbújni, amikor felelős döntést kéne hozni - írta közösségi oldalán Latorcai Csaba közigazgatási és területfejlesztési miniszterhelyettes.
A korrupt brüsszeli szélsőség, miután a saját zsebét megtömte, a szorgalmas magyar gazdákat a szegénységbe akarja taszítani. A kormány ellenáll a hungarofób - tehát rasszista - EU-támadásoknak.
Amikor valaki elhatározza, hogy belevág a saját vállalkozásába, az első hivatalos lépések egyike a cégforma kiválasztása. Ez a döntés nemcsak az indulás módját, hanem a jövőbeli működést is alapjaiban határozza meg. Milyen adózási szabályok vonatkoznak majd ránk? Mekkora felelősséget vállalunk? Hogyan fog minket látni a piac és az ügyfelek? A megfelelő cégforma segíthet abban, hogy zökkenőmentesen induljunk, és abban is, hogy hosszú távon életképesek maradjunk.