Böröndi Gábor: cél az EU védelmi képességének erősítése
2024. október 15. 20:27

Célunk az Európai Unió védelmi és válságkezelő képességének erősítése, ez a migránshelyzet függvényében különösen fontos - mondta a magyar vezérkari főnök kedden Budapesten, az EU katonai bizottsága (EUMC) vezérkarfőnöki budapesti ülése után.

EU-elnökség - Az EU katonai bizottságának vezérkarfőnöki ülése Budapesten

Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke az EU katonai bizottságának a magyar EU-elnökség keretében lezajlott vezérkarfőnöki ülése után tartott sajtótájékoztatón a budapesti Várkert Bazárban 2024. október 15-én. MTI/Balogh Zoltán

A magyar EU-elnökség keretében lezajlott eseményt követően Böröndi Gábor a sajtó előtt kiemelte: az EUMC mostani ülése mindössze a második, amelyet Brüsszelen kívül rendeztek.

"Magyarország elkötelezett az Európai Unió katonai műveletei iránt, és tovább kívánja erősíteni az EU katonai szerepét, különös tekintettel a közös katonai erő kiépítésére a külső fenyegetésekkel szemben. Közös célunk, hogy az unió vezető szerepet játsszon saját biztonsága ellátásában" - jelentette ki a Honvéd Vezérkar főnöke.

Böröndi Gábor úgy fogalmazott, hogy a nyugat-balkáni országok hozzájárulásukkal tovább erősítik az európai védelmet és békét. Kitért arra, hogy az EUFOR Althea, az EU bosznia-hercegovinai békefenntartó misszióját a magyar Stitz László vezérőrnagy vezetésével a legnagyobb szárazföldi misszió, és jól mutatja a magyar katonai szerep jelenlétét az Európai Unióban. Szólt arról is, hogy Magyarország is részt vesz az EU északnyugat-indiai óceáni katonai missziójában, amely a kereskedelmi útvonalak és a béke helyreállítását célozza.

Robert Brieger, az EU katonai bizottságának elnöke hangsúlyozta: az ülésen szó esett arról, hogy az EU miként tud segíteni az ukrán haderő felkészítésében, védelmi képessége erősítése érdekében. Ezzel kapcsolatban egy kérdésre válaszolva Böröndi Gábor elmondta: Magyarország nem támogatja az EU ezen misszióját, de nem is ellenzi, a magyar katonák ebben a kiképzésben nem vesznek részt.

Robert Brieger, az EU katonai bizottságának elnöke hangsúlyozta: arra törekednek, hogy Európa minél biztonságosabb hely legyen, és készen kell állnia arra, hogy megbirkózzon minden környező válsághelyzettel.

Beszámolt arról, hogy a kedden Budapesten érintett stratégiai kérdések között szerepelt az EU haditengerészeti katonai műveleteiről az Indiai-óceán észak-nyugati részén, szó volt a gyorsreagálású hadtestekről, az Ukrajnának nyújtott támogatásról és a nyugat-balkáni országok részvételéről a közös biztonság- és védelempolitikában.

"Az EU Vörös-tengeri Aspidus hadművelete a szabad hajózást, a helyi biztonság megteremtését célozza. A katonai bizottság szorgalmazza, hogy különösen a hosszú távú katonai képességek fejlesztésére van szükség, a lőszer és egyéb katonai felszerelések fokozásával, a csúcstechnológia, a minőségi és a mennyiségi fejlesztéssel igyekszünk egyensúlyt tartani a fegyverkezésben" - fejtette ki Robert Brieger.

Mint fogalmazott, az EU már csak egy lépésre van a teljes műveleti képesség elérésétől, ezáltal az unió képes lesz gyorsan reagálni a különböző krízishelyzetekre.

Az ülésen szó esett arról, hogy az EU miként tud segíteni az ukrán haderő felkészítésében védelmi képessége erősítése érdekében. "Az EU a háború kirobbanása óta óriási segítséget nyújt Ukrajnának, anyagi támogatással, képzéssel és katonai eszközök szállításával. Az új, Ukrajnát támogató misszió keretében folytatjuk ezt a támogatást, hiszen a kontinens békéje szempontjából kulcsfontosságú a régió stabilitása, Ukrajna mellett a Nyugat-Balkánon is".

Ukrajnával kapcsolatban egy kérdésre válaszolva Böröndi Gábor elmondta: Magyarország nem támogatja az EU említett képzési misszióját, de nem is ellenzi, a magyar katonák ebben a kiképzésben nem vesznek részt.

MTi
Címkék:
  • Ezt a harcot még nem vívtuk meg
    Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
  • Ellaposodott futball
    A válogatottra vonatkozólag a miniszterelnök mondott lényegeset, igaz, évekkel ezelőtt, és azóta sem ismételte meg. Eszerint a magyar nemzeti tizenegynek a világ tíz legjobb válogatottja közé kell kerülnie. Jelenleg a 32., de Marco Rossi talán elindíthatja csapatunkat a fölfelé vezető úton.
  • Korrupt EU-figurák akarnak kormányt váltani
    „...nem visszariadva antidemokratikus eszközöktől sem, meg kívánják buktatni a hivatalban lévő, a magyar polgárok érdekeit képviselő kormányt, mert ez a magyar vezetés ellenáll Brüsszel nemzeti szuverenitást csorbító elképzeléseinek."
  • Thomas Tuchel az új angol szövetségi kapitány
    Tuchel ismét szigetországban dolgozhat, ahol a Chelsea-vel már sikeres volt. Hiszen megnyerte a Bajnokok Ligáját a londoni együttessel 2021-ben. A hírről elsőként a Sky Sports és a The Times számolt be. Információik szerint. Thomas Tuchel már aláírta a szerződését, így ő lesz az angol labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya.
  • Eltemették Jelenits István piarista szerzetest
    Erdő Péter bíboros, Esztergom-budapesti érsek, aki maga is Jelenits István tanítványa volt a budapesti Piarista Gimnáziumban, a gyászmisén arról beszélt, személyesen is sokat köszönhet egykori hittantanárának. A bíboros úgy fogalmazott: „lebilincselő volt friss, korszerű és az egyház üzenetéhez hűséges, konstruktív stílusa, amellyel hitünk igazságait és egyházunk történetét bemutatta”.
MTI Hírfelhasználó