Bandung árnyékában
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
2024. november 3. 18:26

Bandung, 1955 április – XXIszazadintezet

Guterres azzal szembesítette Zelenszkijjéket, hogy a BRICS-tagországok közel felét alkotják a világ népességének. Az ENSZ-főtitkár ezért is volt kénytelen elzarándokolni Kazanyba, és ott kezet fogni többek között a BRICS legjelentősebb alakjával, Putyinnal.

A BRICS fölidézi az 1955-ös bandungi kezdeményezést, és nem tudni, hogy a BRICS alapítói-alakítói szem előtt tartották-tartják-e annak keserves tapasztalatait.

Jelentős különbség a csaknem hét évtizede indonéziai helyszínnel tett kísérlethez képest, hogy a BRICS-klubban Oroszország és Latin-Amerika is részt vesz, Kína és India pedig immár nagyhatalomként alakít.

Ez mennyire erősíti annak esélyét, hogy klubból komoly szervezetté kristályosodjanak annak ellenére, hogy a BRICS-ben négy-öt civilizáció próbál közösséget szervezni?

Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.

Egységességre irányuló szándékokkal.

Van közös – ha nem is ellenség – ellenlábas.

Még nem igazi szervezet. Még inkább csak politikai klub.

Bandung még klubbá sem tudott jegecesedni.

Egykori tökös politikusai néhány évvel a találkozó után az örökkévalóságba távoztak, és semlegesítésüket nem az Atlantikumból átdobott szakemberek végezték el, hanem saját népük – valószínűleg kívülről manipulált – fiai hajtották végre.

Még érdemi közös közleményt sem adtak ki, mégis a puszta találkozó ténye, a fősodortól való eltávolodás, az önállósodás gyermeteg kifejezése is ijedelmet keltett a kozmopolita grémiumban.

Az ősi mesterség fogásaival sikerült elejét venni a további kísérletezésnek. A fő kísérletezők semlegesítése mind máig átfogó, globális tanulságul szolgál.

Ilyen jellegű kihívás megválaszolására mennyire lehetnek felkészülve a BRICS-klub mai, kisebb tagjai?

Ezt még nem tudhatjuk.

Ám ezeknek a kisebb szereplőknek is elsőrangú, húsz és harminc év közötti fiatalemberekből álló okos, angolul kiválóan beszélő, és nem ijedős agytrösztjei vannak. És terveket szőnek.

Valószínűleg – és talán nem is lassan – új irányba fordul a történelem kereke.

Molnár Pál
 

gondola
  • Bandung árnyékában
    Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
  • Ezt a harcot még nem vívtuk meg
    Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
  • A bizalom a tudományos életben is kulcskérdés
    Freund Tamás a rendezvényt záró sajtótájékoztatón, az Országházban arról beszélt, az idei WSF egyik fő célja volt, hogy a tudományos közösség párbeszédet alakítson ki a politikai döntéshozókkal, "hogy a politikusok hallgassanak a tudósok tanácsaira".
  • Vonóshangverseny Gyöngyösön
    Európa-hírű zeneművészek adtak ízelítőt tudásukból szülővárosukban, Gyöngyösön. A hangverseny a város híres zeneiskolájában, a középkorban jezsuita gimnáziumként szolgáló boltíves épületben, teltházas közönség előtt került sorra.
  • Hazánk legnagyobb energiatárolója
    "A szolnoki beruházás is ahhoz járul hozzá tehát, hogy hazánk energiaellátása minél tisztább, kiszámíthatóbb, biztonságosabb és olcsóbb legyen, hiszen ez szükséges a mindennapi jólétünkhöz és a gazdaságunk versenyképességének erősítéséhez" - jelentette ki Czepek Gábor.
MTI Hírfelhasználó