Bandung, 1955 április – XXIszazadintezet
Guterres azzal szembesítette Zelenszkijjéket, hogy a BRICS-tagországok közel felét alkotják a világ népességének. Az ENSZ-főtitkár ezért is volt kénytelen elzarándokolni Kazanyba, és ott kezet fogni többek között a BRICS legjelentősebb alakjával, Putyinnal.
A BRICS fölidézi az 1955-ös bandungi kezdeményezést, és nem tudni, hogy a BRICS alapítói-alakítói szem előtt tartották-tartják-e annak keserves tapasztalatait.
Jelentős különbség a csaknem hét évtizede indonéziai helyszínnel tett kísérlethez képest, hogy a BRICS-klubban Oroszország és Latin-Amerika is részt vesz, Kína és India pedig immár nagyhatalomként alakít.
Ez mennyire erősíti annak esélyét, hogy klubból komoly szervezetté kristályosodjanak annak ellenére, hogy a BRICS-ben négy-öt civilizáció próbál közösséget szervezni?
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
Egységességre irányuló szándékokkal.
Van közös – ha nem is ellenség – ellenlábas.
Még nem igazi szervezet. Még inkább csak politikai klub.
Bandung még klubbá sem tudott jegecesedni.
Egykori tökös politikusai néhány évvel a találkozó után az örökkévalóságba távoztak, és semlegesítésüket nem az Atlantikumból átdobott szakemberek végezték el, hanem saját népük – valószínűleg kívülről manipulált – fiai hajtották végre.
Még érdemi közös közleményt sem adtak ki, mégis a puszta találkozó ténye, a fősodortól való eltávolodás, az önállósodás gyermeteg kifejezése is ijedelmet keltett a kozmopolita grémiumban.
Az ősi mesterség fogásaival sikerült elejét venni a további kísérletezésnek. A fő kísérletezők semlegesítése mind máig átfogó, globális tanulságul szolgál.
Ilyen jellegű kihívás megválaszolására mennyire lehetnek felkészülve a BRICS-klub mai, kisebb tagjai?
Ezt még nem tudhatjuk.
Ám ezeknek a kisebb szereplőknek is elsőrangú, húsz és harminc év közötti fiatalemberekből álló okos, angolul kiválóan beszélő, és nem ijedős agytrösztjei vannak. És terveket szőnek.
Valószínűleg – és talán nem is lassan – új irányba fordul a történelem kereke.
Molnár Pál
-
Bakondi György emlékeztetett: Szíriában megbukott az iráni és oroszországi támogatású rezsim, és nagyon vegyes összetételű, iszlám kötődésű, ezen belül elsősorban szunnita irányultságú csoportok kerültek hatalomra, akik között már meg is kezdődtek bizonyos leszámolások, így a kurdok elleni fellépés.
-
„A Nyugat stratégiai számítása az ukrajnai válságban nagyon világos: elhúzódó kimerítő harcot akar ránk kényszeríteni, hogy az orosz társadalmat kettészakítsa, és megteremtse a színes forradalom feltételeit. Harcolni fognak, ahogy ők mondják, az utolsó ukránig" – fogalmazott Nariskin.
-
Idegen érdekeket szolgált az, aki hazánk ellen szóló álhíreket terjesztett, így veszélybe sodort Szíriában dolgozó magyar diplomatákat, illetve idehaza is terroveszélyt szított: a bűnözőt le kell leplezni.
-
Az nem gyerekség, ami Szíriában történik, és annak hatása Európára, az nem egy jópofaság, amivel viccelődni lehet, meg álhíreket lehet róla mondani, ez vérre megy" - fogalmazott a miniszterelnök.
-
...éllovas volt Balassi Bálint Bocsásd meg, Úristen…kezdősorral írt gyónóversével. De Kölcsey, Babits és még seregnyien alkottak efféle fajtájú, minőségű költeményeket napjainkig is. Bár egyre kevesebben. Ebben közrejátszott azért a kommunizmus több évtizedes pokoljárása is – bolyong a költészet világában Döbrentei Kornél.