Eredményesen lezárult a Mátrai Erőműbe tervezett kombinált ciklusú gázturbinás erőmű (CCGT) megvalósítására kiírt tender, a győztessel megkötik a megállapodást, így az utolsó szénerőmű is megszűnik Magyarországon - jelentette be az energiaügyi miniszter a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség budapesti konferenciáján csütörtökön.
Vízpára a hűtőrornyokból Visontán - wikipedia
Lantos Csaba felidézte, hogy a kormány három kombinált ciklusú gázturbinás erőmű építéséről döntött, ezek közül az elsőként a Mátrai Erőmű visontai telephelyén készülő létesítmény tenderén hirdetnek győztest. A pályázatot úgy írták ki, hogy a kazánok tudjanak 30 százalékban hidrogénnel működni - hívta fel a figyelmet.
Az energiaügyi miniszter úgy fogalmazott: mindent megtesznek a zöld átállás érdekében, de a realitás az, hogy a következő 20-25 évben szükség lesz gyorsan működésbe hozható nagy teljesítményű erőművekre, amelyekkel a villamosenergia-rendszer egyensúlya fenntartható.
Lantos Csaba ismertette: a Magyarországon megtermelt áram több mint 25 százaléka megújuló energiaforrásokból származott tavaly. Már 7550 megawattnyi beépített naperőművi kapacitás van, ami az ország méretéhez képest jelentős. Rámutatott ugyanakkor, hogy az időjárásfüggő megújuló energiaforrások térnyerése alapvetően változtatta meg a villamosenergia-piacot.
Az anomáliák között említette, hogy az áram ára akár napon belül is nagyon jelentősen változik a megtermelt energia mennyiségétől függően. Napos időben, nagy áramtermelésnél egyre gyakrabban fordul elő, hogy mínuszba mennek az árak. A nagyon erős kilengés egész Európára jellemző, ezt a helyzetet kezelni kell - hangsúlyozta.
A miniszter kitért arra, hogy az Európai Unióban az energiamix nemzeti hatáskörbe tartozik, van lehetőség ebben a kérdésben autonóm döntésre. A hidrogén szerepéről egyebek mellett kifejtette: hidrogénre részben energetikai célból, másrészt alapanyagként is szükség van. A jelenlegi hidrogénstratégia felülvizsgálatra szorul, a tárca célja egy kiszámítható, egyszerű és átlátható nemzeti szabályozási keret kialakítása - jelezte.
Lepsényi István, a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség elnöke megnyitójában elmondta:
egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek a világ minden táján, ami jelzi, hogy egyre sürgősebb azoknak a technológiáknak a megtalálása, amelyek választ adnak ezekre a kihívásokra.
A szövetség elnöke kifejtette, hogy a hidrogén-ökoszisztéma támogatása kiemelten fontos. Ez biztosítja a feltételeket a megújuló energiaforrások felhasználásához, az átjárhatósághoz, elősegíti a fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodó ágazatok, például az energia, a közlekedés vagy a nehézipar dekarbonizációját, és csökkenti Magyarország energiafüggőségét - emelte ki.
A Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség által szervezett Hydrogen Open 2025 konferenciának második alkalommal ad helyszínt a budapesti Mol Campus január 23-24-én, a rendezvényen az Európai Unió hidrogéniparának meghatározó szereplői vesznek részt.
Áldott Zoltán, a Mol felügyelő bizottságának elnöke kifejtette: a hidrogéngazdaságnak fontos szerepe lehet a zöld átmenetben és az európai versenyképesség javításában is.
A technológia ugyanakkor még gyerekcipőben jár, az áttöréshez iparági ösztönzőkre, rugalmasságra, valamint egyszerűsített, a regionális sajátosságokat is figyelembe vevő szabályozásra van szükség.
Hozzátette azt is, hogy a zöld hidrogén mellett az alacsony széd-dioxid-kibocsátású hidrogén minden formáját támogatni kell.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Eddig egymagam álltam ott az útjukban, mint a kínai tankok előtt a Tienanmen téren a híres régi felvételen az egy darab ellenálló kínai, most azonban már 2 millió 200 ezren álltunk itt az úton, és mondtuk azt, hogy erre nem vezet út" - fogalmazott Orbán Viktor.
Csepeti Ádám kiemelte, a kormány nagy erőt és figyelmet fordít arra, hogy az elszakított nemzettesteket különböző csatornákon és különböző eszközökön keresztül folyamatosan támogassa.
A Fidesz jelentős előnnyel rendelkezik a fővároson kívül (46 százalék) a Tisza Párttal (38 százalék) szemben. Ez a kormánypárti fölény a községekben (57 százalék) a legnagyobb, ahol Magyar Péter pártját a szavazók kevesebb mint harmada (32 százalék) támogatja. A Tisza Párt szavazói leginkább a nagyobb városokban koncentrálódnak - derül ki a Nézőpont Intézet friss közvélemény-kutatásából.