Csehország és Szlovákia sem küld katonákat Ukrajnába
2025. február 18. 16:04
Sem Csehország, sem Szlovákia nem tervezi, hogy katonákat küldjön Ukrajnába - jelentette ki egybehangzóan a cseh és a szlovák külügyminiszter, Jan Lipavsky és Juraj Blanár a keddi prágai tárgyalásaik után tartott sajtóértekezleten.
"Nem tervezzük cseh katonák kiküldését Ukrajnába, egyébként is a kérdés idő előtti, mert minden a most megindult diplomáciai tárgyalások eredményének függvénye" - mondta Jan Lipavsky újságírói kérdésre válaszolva.
Jan Lipavsky kifejtette: Csehország álláspontja továbbra is az, hogy Ukrajnának a lehető legerősebb pozícióból kell leülnie a tárgyalóasztalhoz, ezért Prága folytatja az ukránok mindennemű támogatását.
"Szlovákia nem küld katonákat Ukrajnába" - szögezte le Juraj Blanár. Ő is hozzátette, hogy "minden azonban a béketárgyalások függvénye". Úgy vélte, hogy az esetleges katonai békefenntartó erőket csak nemzetközi felhatalmazással, a legjobb esetben az ENSZ Biztonsági Tanácsának döntése alapján, a szervezet égisze alatt lehetne Ukrajnába küldeni.
A szlovák diplomácia vezetője hangsúlyozta, hogy a pozsonyi kormány támogatja Donald Trump amerikai elnöknek az ukrajnai háború lezárására irányuló kezdeményezéseit, és kész helyet biztosítani az ezzel kapcsolatos alsóbb szintű tárgyalásoknak.
A szlovák kormánynak meggyőződése, hogy az ukrajnai háború lezárásáról folytatott tárgyalásokon "Oroszországnak feltétlenül ott kell ülnie a tárgyalóasztalnál" - jelentette ki Juraj Blanár, aki kedden egynapos hivatalos látogatást tett Csehországban.
A szlovák külügyminiszter legutóbb három hete járt nem hivatalosan Prágában, látogatása során kormányzati tisztségviselőkkel nem tárgyalt, csupán Milos Zeman és Václav Klaus korábbi cseh államfőkkel találkozott.
Sok papot hurcoltak meg, sőt végeztek ki a kommunisták azért, mert nem árulták el az Istennek tett esküjüket, vagyis nem adták ki a gyónás során tudomásukra jutott titkot. Most visszaköszön a kommunista terror szelleme, amikor újra esküszegésre kényszerítenék a papságot – fogalmaz Vejkey Imre.
A miniszterelnök elmondta, intenzíven zajlanak a Szerbia és Magyarország közötti, 300 kilométer hosszú olajvezeték építésének előkészítő munkálatai. Hozzátette, hogy a vezeték minkét ország energiabiztonságát szolgálja majd.
Simicskó István, a kisebbik kormánypárt parlamenti képviselőcsoportjának vezetője hétfőn Szombathelyen, az újabb országjárás első állomásán tartott sajtótájékoztatón azt hangsúlyozta: a KDNP családbarát politikát folytat, a családokért dolgozik, ez szeretnék hangsúlyozni az országjárások alkalmával.