A HUN-REN belép az akadémiai ingatlanvagyon átruházása ellen indított perbe
2025. március 5. 08:00

A HUN-REN érdekelt félként belép a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) ingatlanvagyonának átruházása ellen indított perbe - közölte a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat az MTI-vel kedden.

A HUN-REN mérföldkőnek tekinti a kutatási hálózat fenntartható működése és fejlődése szempontjából az MTA rendkívüli közgyűlésének 2024. december 11-ki döntését az akadémiai ingatlanvagyonra érkezett kormányzati ajánlat elfogadásáról - hangsúlyozta Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke keddi nyilatkozatában, hozzátéve, hogy az Országgyűlés az MTA közgyűlési határozatának ismeretében fogadta el a HUN-REN törvényt, és a kormány határozata is egyértelmű: a megemelt finanszírozást az újonnan létrehozott HUN-REN számára biztosítja egy teljesítményalapú közfeladat-finanszírozási szerződés keretében.

"Ebből egyértelműen kitűnik és következik, hogy aki az ingatlanvagyon-juttatást lassítja, az az új HUN-REN létrehozását hátráltatja, és ezzel akadályozza a HUN-REN-ben dolgozó kutatók és munkavállalók hatékony munkavégzését, valamint a kapcsolódó béremelést"
- figyelmeztetett Gulyás Balázs.

A HUN-REN elnöke kiemelte: az ingatlanvagyon tulajdonjogának a HUN-REN-re történő átruházása hosszú távon biztosítja a kutatási hálózat működésének stabilitását, lehetővé teszi az infrastruktúra érdemi fejlesztését, amely alapvető fontosságú a nemzetközi szinten is versenyképes tudományos munka feltételeinek megteremtéséhez.

"Mivel az MTA rendkívüli közgyűlésének határozata továbbra is hatályos és érvényes, a HUN-REN számít arra, hogy az Akadémia vezetése a közgyűlési határozatot az érvényes jogszabályoknak megfelelően végrehajtja" - írta Gulyás Balázs. Nyilatkozata szerint a HUN-REN vezetése azzal is védi a kutatóhálózat érdekeit, hogy a HUN-REN Központ érdekelt félként belép az MTA közgyűlési határozata ellen indított perbe.

Az MTA korábbi tájékoztatása szerint a közgyűlés egy tagja megtámadta a kutatóhálózati vagyon átruházásáról szóló közgyűlési döntést, a határozat megsemmisítése iránt közigazgatási perben kérelmet nyújtott be a Fővárosi Törvényszékhez. Hozzátették: az Akadémia vezetése a közgyűlési határozatot az akadémiai törvénynek és az érvényes jogszabályoknak megfelelően tervezi végrehajtani.

Az MTA tavalyi rendkívüli közgyűlésén 182 igen szavazattal, 141 ellenében fogadták el a javaslatot, amelynek értelmében a becsült érték mintegy 60 százalékáért, 80 milliárd forintért válik meg az MTA ingatlanvagyonától azzal a céllal, hogy ezen ingatlanok maradéktalanul az azokat jelenleg is használó kutatóhálózat tulajdonába kerüljenek.

mti
Címkék:
  • Hankó Balázs: az identitásőrzésben kell erősnek lennünk
    Hankó Balázs a Merre tart Közép-Európa a veszélyek korában? című eseményen hangsúlyozta, a nemzetközi és a világtrendeket nézve Európában egy szándékos "identitáselmosás" alakult ki, amely a közösségi média, a közösségi oldalak világának segítségével próbálja eltörölni az identitást, a hitet, a kereszténységet, a nemek vonatkozásában pedig elmossa a határokat.
  • Egységes Kárpát-medencei nemzet
    Csepeti Ádám kiemelte, a kormány nagy erőt és figyelmet fordít arra, hogy az elszakított nemzettesteket különböző csatornákon és különböző eszközökön keresztül folyamatosan támogassa.
  • Nézőpont Intézet: A Fidesz közel 8 százaléknyi előnnyel rendelkezik vidéken
    A Fidesz jelentős előnnyel rendelkezik a fővároson kívül (46 százalék) a Tisza Párttal (38 százalék) szemben. Ez a kormánypárti fölény a községekben (57 százalék) a legnagyobb, ahol Magyar Péter pártját a szavazók kevesebb mint harmada (32 százalék) támogatja. A Tisza Párt szavazói leginkább a nagyobb városokban koncentrálódnak - derül ki a Nézőpont Intézet friss közvélemény-kutatásából.
MTI Hírfelhasználó