Felújítják Szent István székesfehérvári lovasszobrát
2025. április 16. 20:06
Az államreformálóról elnevezett székesfehérvári térről szerdán elszállították Szent István bronzból készült, másfél tonnás lovasszobrát, hogy azt teljes egészében felújítsák.
Leemelik talapzatáról Szent István másfélszeres életnagyságú, teljes felújítás előtt álló bronz lovasszobrát a székesfehérvári Szent István téren 2025. április 16-án. Sidló Ferenc 1938-as alkotása a tervek szerint az államalapító augusztusi ünnepére visszakerül eredeti helyére. MTI/Vasvári Tamás
Cser-Palkovics András (Fidesz) polgármester hangsúlyozta, hogy Szent István meghatározó nem csak az összmagyar nemzet, hanem Székesfehérvár vonatkozásában is, hiszen az államalapítás révén a városhoz kötődik.
Úgy vélte, nem véletlen, hogy az elődök többféle módon emlékeztek meg róla, és ennek "az emlékápolásnak az egyik leggyönyörűbb köztéri alkotása" az őt ábrázoló lovasszobor.
A városvezető elmondta, hogy a szoborra és a szobor talapzatára egyaránt ráfér egy jelentős felújítás. A tervek szerint az alkotás - megújult állapotában - az augusztusi Szent István ünnepkörre visszakerül eredeti helyére - tette hozzá.
Cser-Palkovics András jelezte, hogy a szobor felújítása már felkészülés az uralkodó halálának ezredik évfordulójára, 2038-ra. Arra saját forrásból nettó 20 millió forintot fordítanak - tette hozzá.
Bozai István városgondnok közölte, hogy a munkálatok előkészítése több mint egy éve kezdődött, miután a város közgyűlése döntött a szobor és a talapzat felújításáról. Az összes engedélyt beszerezték, így most már nincs akadálya a munka elvégzésének - mondta.
A sajtóanyag szerint a Szent István téren található másfélszeres életnagyságú Szent István bronz lovasszobor és gránit lapokkal burkolt talapzata nemzeti emléknek minősülő műemlék. Az elmúlt időszakban a talapzat gránit elemei elmozdultak eredeti pozíciójukból, valamint a szobor felszínén hajszálrepedések jelentek meg.
A szobor felújítását Tatán, a Fogaskerékgyár műhelycsarnokában végzik majd az okleveles fém-ötvös restaurátor művész, Páhi Attila Gyula vezetésével. A talapzat gránitelemeinek bontását, tisztítását, felújítását Kovács Attila okleveles szobrász-restaurátor, műemléki szakértő felügyeletével Nyakas Pál kőfaragó mester végzi.
A monumentális Szent István lovasszobor az államalapító halálának 900. évfordulójára készült. A szobor elkészítésére 1937-ben Sidló Ferenc (1882-1953) szobrászművészt kérték fel, a szobor öntését eredetileg Szili István kőbányai bronzöntő vállalta, azonban 1936-ban bekövetkezett halála miatt sághi Horváth István öntötte ki a művet.
A szobrot 1938. augusztus 18-án avatták fel a fehérvári ünnepi országgyűlést követően a "nemzet ajándékaként".
A II. világháborúban megsérült szobor első restaurálása 1962-ben készült el, a szobor talapzatának feliratát a restauráláskor - politikai okokból - István királyra cserélték. 1988-ban egy újabb restaurálást végeztek, azóta viseli újból a Szent István feliratot.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
"Most itt is gyaníthattuk, hogy vannak olyan európai parlamenti képviselők, akiktől nem áll távol a gondolat, hogy a saját hazája ellen dolgozzon" - fűzte hozzá Orbán Viktor.
Veres András megjegyezte: a mai média világában pár másodpercre lehet az emberek figyelmét lekötni, de az Istennel való kapcsolat nem lehet egy pillanatnyi élmény része, az tartós, mély figyelmet igényel.
Bécs városa által idén is felmérés készült az általános és középiskolások között a vallási meggyőződésükről. Az eredmény sokkoló: a diákok többsége ma már muszlim hitű, nem keresztény.