Kalmár Ferenc, Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri különmegbízott beszédet mond a magyar Európa Tanács-naphoz kapcsolódó konferencián a Budapesti Európai Ifjúsági Központban 2023. május 9-én. MTI/Koszticsák Szilárd
Mivel a magyar nemzet tagjai őshonos kisebbségként élnek több országban is, a magyar külpolitika egyik alappillére a nemzeti kisebbségek védelme, európai szinten is - mondta a Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri különmegbízott kedden Budapesten, a magyar Európa Tanács-naphoz kapcsolódó konferencián.
Kalmár Ferenc A nemzeti kisebbségekhez tartozó fiatalok politikai részvételi lehetőségei című rendezvényen azt mondta, sajnos az elmúlt időszakban nem előre-, hanem hátralépés tapasztalható világviszonylatban a nemzeti kisebbségek kérdéskörében, az orosz-ukrán háború pedig tovább fokozta ezt a bajt, sok országban ugyanis elkezdték nemzetbiztonsági kockázatnak tekinteni a nemzeti kisebbségeket.
Pedig nem a nemzeti kisebbségek jelentik a kockázatot, hanem a demokratikus jogok hiánya, hiszen ahol jól érzik magukat a kisebbségek, ott nincsenek problémák - emelte ki.
Kalmár Ferenc emlékeztetett arra, hogy 2021-ben Magyarország töltötte be az Európa Tanács miniszteri bizottságának elnöki tisztét, és az egyik kiemelt téma a nemzeti kisebbségek hatékony védelme volt.
Ezt a témát tovább kell vinni, és ebben a fiatalságnak nagy szerepe van - fűzte hozzá.
A miniszteri különmegbízott azt hangsúlyozta, hogy a sokszínűség fontos Európában, mert a diverzitás az európai kreativitás alapvető feltétele.
Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért és energiabiztonságért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a kisebbségek védelméről történő gondoskodás nemzetközi kérdés, az európai sokszínűség megőrzéséért és a kontinens békéjéért pedig kulcsfontosságú a nemzeti kisebbségek identitáshoz való jogának biztosítása.
A kisebbségi keretegyezmény, valamint a regionális és kisebbségi nyelvek európai chartája többnyire egyéni jogokat szorgalmaz a kisebbségeknek, Magyarország azonban ezen túlmenően kollektív jogokat szeretne a Kárpát-medencében élő külhoni magyarságnak, miközben "maga sem fél azokat biztosítani" a Magyarországon államalkotó tényezőként elismert 13 nemzetiségnek - jelentette ki az államtitkár.
Sztáray Péter azt hangoztatta, hogy a magyar lakosság 6,5 százalékát kitevő "nemzetiségi honfitársaink gazdagabbá teszik az országot".
Az államtitkár szólt arról is, hogy Horvátországgal, Szlovéniával és Szerbiával a kisebbségi együttműködés példaértékű, hiszen a magyar nemzeti közösség államalkotó tényező ezekben az országokban, és a magyar közösség tagjainak az oktatásban kollektív jogaik vannak. Ugyanakkor a szerzett kisebbségi jogok elvételére is volt példa az elmúlt években, például Ukrajnában - jegyezte meg.
Az államtitkár ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, Magyarország addig nem tudja Ukrajna érdemi közeledését támogatni az EU-hoz és a NATO-hoz, amíg nem biztosítottak a magyarság számára a 2015-ben elvett jogok.
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke úgy fogalmazott: a kisebbségvédelem ügyét a világ szemében "súlyosan kompromittálja" Oroszország azzal, hogy Ukrajna megtámadását kisebbségpolitikai ügyekkel próbálja indokolni.
A háborús helyzet felhívja a figyelmet arra, hogy a kisebbségek gyakran válnak a nagyhatalmi politika áldozatává, pedig fontos lenne, hogy a kisebbségekről aktuálpolitikai érdekektől mentesen lehessen beszélni, az érdekvédelmi rendszereiket kidolgozni. Erre a legjobb intézmény a strasbourgi Európa Tanács, amelyet 1949-ben azért hozták létre, hogy az európai demokrácia minőségének "műhelye" legyen - mondta a külügyi bizottság elnöke.
Björn Berge, az Európa Tanács főtitkárhelyettese online bejelentkezésében bátorította a kisebbségekhez tartozó fiatalokat, hogy vegyenek részt a közéletben. Hangsúlyozta: egyenlően kell bánni a nemzeti kisebbségekkel, hogy részt vehessenek a jövő alakításában.
-
Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
-
Az amerikai elnökválasztás óta a „main-stream” módosulni látszik. Erre utal, hogy a nagy bankok egymással versenyezve hagyják el a Net-Zero límakartellt, és csoportosítják át a befektetéseiket a sokat szidott fosszilis energia bizniszbe. És ez bizony nagy baj, mert ha nem csurog a pénz a dekarbonizációra és a zöld energia programokra, akkor ez a hajó el fog süllyedni.
-
A munkacsoport célja, hogy teret adjon az üldözött vallási közösségek képviselőinek az uniós döntéshozók előtti megszólalásra. Emellett az Európai Parlamenten belüli jogalkotási munkában is érvényre kívánja juttatni az egyházakkal és vallási közösségekkel való együttműködés fontosságát, különösen a vallási szélsőségek elleni küzdelem terén.
-
A BRFK mindenki számára biztosítja a békés gyülekezéshez, véleménynyilvánításhoz való jogot, amíg azzal nem valósítanak meg szabálysértést vagy bűncselekményt.
-
Sajnos lesz elegendő erejük, hogy megvédjék az alvilági módszerekkel dolgozó, álhírgyártó „kollégáikat” – utal a szélsőbaloldali sajtóhálózatra Bánó Attila.