A gyermekeknek sok esetben elsőre nem is egyértelmű, hogy egy bántalmazó-bántalmazotti szituációba kerültek, ugyanis vannak helyzetek, amikor nehéznek bizonyulhat megkülönböztetni az ártalmatlan baráti csipkelődést a tényleges bántalmazástól.
2023. október 25. 12:53
gyerekaneten.hu
Kiberbántalmazás, kiberzaklatás – erről a témáról adott ki könyvet az NMHH. Az állami szervezet sajnos nyelvrontó címet adott a kiadványnak.
Cyberbullying - Mást bántani nem menő címmel jelent meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) új kiadványa - tudatta az NMHH kommunikációs igazgatósága az MTI-vel közleményben szerdán.
Kiemelték: kutatások szerint minden hatodik 15-16 éves gyereket ért már online bántalmazás, ezért kiemelten fontos a cyberbullying kérdéskörével foglalkozni.
Az online bántalmazás az egyik leggyakoribb netes veszély, amellyel a gyermekek online jelenlétük során találkozhatnak - tették hozzá.
Megjegyezték: az online bántalmazás nem ér véget az iskolával, nincsenek térbeli és időbeli korlátai, ráadásul bárki az áldozatává válhat akár rajta kívül álló okok miatt is.
A bántalmazási folyamatnak rengeteg komoly és hosszú távú pszichológiai hatása lehet a bántalmazottra nézve - jelezték. Kifejtették: előfordulhat, hogy a gyermekeknek sok esetben elsőre nem is egyértelmű, hogy egy bántalmazó-bántalmazotti szituációba kerültek, ugyanis vannak helyzetek, amikor nehéznek bizonyulhat megkülönböztetni az ártalmatlan baráti csipkelődést a tényleges bántalmazástól.
Mindezek miatt különösen fontos, hogy a gyermekek saját maguk is megismerjék a jelenség természetét, tisztában legyenek vele, hogy mi számít kiberbántalmazásnak, kiberzaklatásnak, sznob kifejezéssel: cyberbullyingnak, milyen negatív hatásai és következményei lehetnek mind bántalmazotti, mind bántalmazói oldalról, illetve hogy miként csökkenthető az online bántalmazásnak való kitettség, és hová lehet fordulni baj esetén - hívták fel a figyelmet.
"Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy az online térben is felelősséggel tartozunk a tetteinkért, így mindig jusson eszünkbe, hogy szavainkkal és cselekedeteinkkel ugyanolyan sérelmet okozhatunk, mint a hétköznapokban" - idézték Varga Árpádot, az NMHH gyermekvédelmi elemző munkatársát a közleményben.
A cyberbullying veszélyeire való figyelemfelhívás mellett ezekben a fontos kérdésekben kíván segítséget nyújtani az NMHH legújabb, elsősorban gyermekeknek szóló, de mindenkinek ajánlott Mást bántani nem menő címmel megjelent 16 oldalas kiadványa annak érdekében, hogy a fiatalok minél nagyobb biztonságban érezhessék magukat az online térben, és tudatos médiahasználóként tisztában legyenek a rendelkezésükre álló lehetőségekkel.
A kiadvány a https://gyerekaneten.hu/tema/Cyberbullying__Mast_bantani_nem_meno?fbclid=IwAR2GxwCcJrqn6SXObSbhY0lQ9nWyVhPzTXlijcOSq9hbTUuxlJFnFPVC3M0 linken tölthető le.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Brüsszelben egy ideje elfelejtették, vagy végtelen hataloméhségükben ignorálni merészelik a demokráciának azt az alapelvét, hogy az ellenzéket nem lehet teljesen kizárni mindenből. A liberálbalos társaság éppen azt ássa alá ezzel a gyakorlattal, amit maga naponta kér számon másokon: a fékek és ellensúlyok gyakorlatát.
Hölvényi György leszögezte: "Európa minden ellentmondásossága ellenére még mindig a világ legjobb helye, és a következő generációkon fog múlni, hogy ez így is maradjon", ugyanakkor a kontinensen a pénzvilág növekvő befolyása és a liberalizmus térnyerése is szélsőséges.
Szakály Sándor hangsúlyozta: Antall József úgy vélte, hogy a magyar nemzetnek mindenki a tagja, aki bármilyen formában magyarnak érzi magát. Ez az üzenet ma is aktuális – hívta fel a figyelmet, megjegyezve: érdemes azon gondolkodni, hogy az Antall-kormány által kijelölt út hogyan vihető tovább a 21. században.