Csúcson az üldözött keresztények száma
Noha a keresztények nem szoktak panaszkodni üldöztetésükről, Krisztus követőit ölik meg a legnagyobb számban a világon. Afrikában kalasnyikovval, Európában a gúny nyilaival lövik a szeretet vallásának híveit.
2025. január 16. 08:48

Mi Asszonyunk – magyarnemzet/afp/Hans Lucas

Háromszáznyolcvan millióra emelkedett egy év alatt az üldözött keresztények száma a világban, ami az eddig mért adatok között a legmagasabbnak számít - írta a L’Avvenire az olasz püspöki kar napilapja.

 

Avvenire - Wikidata

Jövő – wikipedia

Minden hetedik keresztény diszkrimináció, visszaélés, fenyegetés, erőszak áldozata a hite miatt, és az arány még magasabb Afrikában, ahol minden ötödiket fenyeget az üldöztetés valamilyen formája.

A "Hit, vér és üldözés. Kereszténynek lenni tragédia" című cikkben az olasz püspöki kar napilapja a 2023 és 2024 októbere közötti adatokat elemezte szerdai cikkében.

Egy év alatt háromszáznyolcvan millió keresztény vált üldözés áldozatává, ami tizenöt millióval több, mint az azt megelőző évben. A harminc éve regisztrált számok között a tavalyi volt a legmagasabb adat.

Cristian Nani, az 1995 óta az üldözött keresztényeket támogató Open Doors olasz szervezet vezetője hangsúlyozta, hogy 4476 keresztény veszítette életét, 3775-t raboltak el vagy ejtettek túszul, több mint 6600 keresztény templomot, kórházat, iskolát támadtak meg vagy zártak be. Több mint 28 ezer keresztény tulajdonú otthont, üzletet vagy vállalkozást raboltak ki vagy romboltak le.

Open Doors Visit » St Paul's Church Woking

Nyitott Ajtók – wikipedia

"Családok és közösségek váltak menekültté, a keresztény egyház segítségért kiáltó menekülő egyház" - hangoztatta Nani.

A felmérés szerint a keresztények helyzete Észak-Koreában a legrosszabb, ahol a mai napig titokban kell megélniük hitüket, és 50-70 ezer közöttire becsülik a munkatáborba zárt keresztények számát.

Szomália, Jemen, Líbia, Szudán, Eritrea és Nigéria folytatja a sort. Az utóbbiban a legmagasabb, 3100 az egy év alatt megölt keresztények száma. Nem jobb a helyzet Pakisztánban, Iránban, Afganisztánban és Nicaraguában sem.

Valamivel javult a keresztények helyzete Szaúd-Arábiában, ahol a nagyvárosokban már megtűrik a karácsonyi ünnepi díszeket.

Sokkal nehezebbé vált a keresztények élete a Közel-Keleten, ahol a háborúban többen életüket vesztették vagy elvándorlásra kényszerültek, Szíriában pedig folytatódott a keresztény templomok kifosztása.

Matteo Matzuzzi, az Il Foglio napilap főszerkesztője egy szerda esti rádióinterjúban emlékeztetett, hogy Ferenc pápa szerint még a keresztényüldözések első évszázadaiban sem volt olyan rossz a helyzet, mint most.

Fájl:Il foglio logo.svg

A Lap – wikipedia

"A pápa gyakran hangoztatja, hogy a keresztényekkel szembeni üldözés nem feltétlenül mártírhalált jelent. Az egyházfő karácsonyi beszédében is kifejtette, hogy több európai országban fehérkesztyűs diszkrimináció zajlik. Példaként említhetjük Franciaországot, ahol nem engedélyezett a betlehem nyilvános helyen történő felállítása, és ahol az újjáépített Notre-Dame párizsi székesegyházat nem mise, hanem világi ünnepség nyitotta újra" - mondta Matzuzzi.

A honlapján olvasható ismertetés szerint az Open Doors több mint 60 országban van jelen: bibliákat biztosít, egyházi vezetőket képez, gyakorlati támogatást és gyorssegélyt nyújt, valamint támogatja a hitük miatt üldöztetést és hátrányos megkülönböztetést elszenvedő keresztényeket.

Már 25 országban munkálkodnak munkatársaik azon, hogy felhívják a figyelmet a globális üldöztetésre, és imára buzdítsanak, valamint támogatókat és önkénteseket toboroznak nemzetük keresztény hívei között.

MTI
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Kocsis Máté: nem csicskának mentünk se a NATO-ba, se az unióba
    Kocsis Máté hangsúlyozta: ez a kormány nem tegnap lett békehívő, hanem a háború kitörésének pillanatában, 2022. február 24-én hangzott el először, hogy nem az öldöklést kell választani, hanem a békét és nemcsak azért, mert a honfitársaink élnek a határon túl, hanem azért is, mert a magyar gazdaság és az európai gazdaság meg fogja sínyleni a háborút.
  • Brüsszel és a Tisza Párt sunyi kis alkuja
    Takács Péter emlékeztetett arra, hogy Kollár Kinga, a Tisza Párt európai parlamenti képviselője örömét fejezte ki, hogy 50 magyarországi kórház felújítását sikerült lassítani, megakadályozni. Megemlítette, hogy az 50 kórházi épületen felül 33 mentőállomás is szerepelt a helyreállítási alap listáján, ám ezek közül van, amit már megvalósítottak nemzeti forrásból.
  • Hazánk meg szeretné erősíteni a civil szervezetek finanszírozásának átláthatóságát
    A tagállamok demokratikus intézményrendszerének az erősítése helyett a demokratikus ellenálló képességet valójában a tagállami demokratikus folyamatokba való külső beavatkozás alátámasztására használják fel - leplezte le a brüsszeli szélsőséget Bóka János.
MTI Hírfelhasználó