"Ha már transzparenciáról beszélünk, legyen átlátható, hogy amikor egy szervezet megszólal, milyen pénz mozgatja a száját". Az államtitkár szerint az Egyesült Államokhoz hasonlóan Európában is szigorúan kellene szabályozni az NGO-k tevékenységét.
2025. február 11. 21:27
Kovács Zoltán, a Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára (b) és Mráz Ágoston Sámuel, az intézet vezetője a Nézőpont Intézet Fake news a világsajtóban, Brüsszeli források - Magyar szócsövek című rendezvényén a Polgári Magyarországért Alapítvány budapesti székházában 2025. február 11-én. MTI/Kocsis Zoltán
A liberális narratíva önmagát ejti foglyul, nekünk pedig rá kell mutatnunk ezekre a csapdákra – hangsúlyozta a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár a Nézőpont Intézet rendezvényén, kedden Budapesten.
Kovács Zoltán a Magyarországról megjelenő fake news-ok témájában rendezett beszélgetésben úgy fogalmazott: a Transparency International (TI) kedd reggel megjelent Korrupció Érzékelési Indexe módszertanilag vállalhatatlan, alaptalan, így az elemzés eredménye is értelemszerűen abszurd és vállalhatatlan.
"Ahogy kijött a jelentés, telekürtölték a világot azzal, hogy Magyarország évek óta az Európai Unió legkorruptabb országa. Ebből egy szó sem igaz, nyilvánvalóan politikailag motivált, politikailag vezérelt indexről beszélünk" – hangsúlyozta. Hozzátette: a jelentés módszertanilag hibás és szubjektív, ráadásul nem veszi figyelembe az unió saját, hivatalos jelentéseit sem.
Kovács Zoltán azt mondta: a magát korábban valamire tartó elit önmagát lejárató spirálban van, mert a tudománytalan okfejtéseit már senki nem veszi komolyan.
Kijelentette: a nemzetközi sajtóban megjelenő, Magyarországot támadó álhírekkel kapcsolatban "fake narrative"-ról érdemes beszélni, amelyben az egyes hírek egy nagyobb történetmesélés elemei. Szavai szerint évtizedes narratívaháború folyik, amelyben a liberális elit igyekszik lejáratni mindazokat, akik a nagy liberális eszmerendszernek ellentmondanak.
"Ez egy jól idomított rendszer, amiben mindenki tudja a dolgát" – állapította meg az államtitkár. Úgy folytatta: a liberális narratíva önmagából kifordulva, az abszurditáson is túlmenően próbál újabb és újabb megváltandó, felszabadítandó csoportokat kiszemelni.
Ebből azonban nem tudnak "arcvesztés, önbeismerés és a valóság beismerése nélkül" kiszállni, ezért magukat ejtik csapdába – magyarázta.
Kovács Zoltán kiemelte: már 2010-12 körül is lehetett látni, hogyan épül fel a rendszer, de még "rengeteg meló lesz" abban, hogy azt lebontsák.
Mélyfúrásokra van szükség – mondta, hozzátéve: nagy hadjáratot kell indítani az adatokhoz hozzáférésért.
Úgy fogalmazott: "Ha már transzparenciáról beszélünk, legyen átlátható, hogy amikor egy szervezet megszólal, milyen pénz mozgatja azt a száját". Az államtitkár szerint az Egyesült Államokhoz hasonlóan Európában is szigorúan kellene szabályozni az NGO-k tevékenységét.
Boros Bánk Levente, a Nézőpont Intézet politikai elemzési igazgatója elmondta: minden évben megvizsgálják a Magyarországgal kapcsolatos nemzetközi sajtómegjelenéseket.
2024-ben tovább nőtt a Magyarországgal kapcsolatos érdeklődés, a tavalyi híreket elsősorban az uniós soros magyar elnökség és a miniszterelnök békemissziója uralta – ismertette, hangsúlyozva: arányaiban továbbra is a negatív hírek dominálták a véleménycikkeket, tudósításokat.
Boros Bánk Levente azt mondta: a negatív hírek, rosszindulatú megfogalmazások, hangulatkeltések egyebek mellett a sajtószabadság, a demokrácia, az antiszemitizmus, rasszizmus és az igazságszolgáltatás témájában születnek.
Példaként említette, hogy a la Repubblica olasz lap cikke szerint Magyarországon a televízióban nem eshet szó politikáról, és nincsenek vitaműsorok.
Boros Bánk Levente szavai szerint a fake news-okat egy nemzetközi, jól összehangolt, hálózati működésű közeg terjeszti.
A hírek körforgása jól követhető, hiszen azokat elsőként hazai aktorok fogalmazzák meg, majd különböző együttműködéseken keresztül juttatják el a nemzetközi térbe, melyek végül felerősítve, politikai támadások, lejárató kampányok formájában érkeznek vissza Magyarországra – magyarázta, megjegyezve: a rendszer finanszírozását donorok jól beazonosítható köre szolgáltatja.
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője arról beszélt, hogy a Transparency International Korrupció Érzékelési Indexe hamis, félrevezető és manipulatív kimutatás. "Szeretnénk mindenkit felszólítani, hogy ne vegye komolyan, ne higgye el az állításait, és ne hivatkozzon rá" – tette hozzá.
Az erősödő radikális zöld mozgalmak a nyugati világban is veszélyeztették a gazdasági növekedést, hiszen – Kenneth Ewart Boulding amerikai közgazdász szerint – „Ha valaki azt képzeli, hogy egy véges világban végtelenül lehet növekedni, az vagy bolond, vagy közgazdász.”
Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
A szélsőbaloldal megveti az idős embereket, és a korrupt brüsszeliták kedvében akar járni azzal, hogy megszüntetné a 13. havi nyugdíjat. A kormány a magyar nyugdíjasok érdekében cselekszik.
"Ha már transzparenciáról beszélünk, legyen átlátható, hogy amikor egy szervezet megszólal, milyen pénz mozgatja a száját". Az államtitkár szerint az Egyesült Államokhoz hasonlóan Európában is szigorúan kellene szabályozni az NGO-k tevékenységét.
A magyarok többsége párkapcsolatban képzeli el az életét és tízből heten a házasságot tartják a legideálisabb életformának. A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) januári reprezentatív felmérése szerint a magyarok alapvetően házasságpártiak. A fiatalok körében az átlagnál is kedvezőbb a házasság megítélése.