A liberális narratíva csapdái
"Ha már transzparenciáról beszélünk, legyen átlátható, hogy amikor egy szervezet megszólal, milyen pénz mozgatja a száját". Az államtitkár szerint az Egyesült Államokhoz hasonlóan Európában is szigorúan kellene szabályozni az NGO-k tevékenységét.
2025. február 11. 21:27

Kovács Zoltán, a Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára (b) és Mráz Ágoston Sámuel, az intézet vezetője a Nézőpont Intézet Fake news a világsajtóban, Brüsszeli források - Magyar szócsövek című rendezvényén a Polgári Magyarországért Alapítvány budapesti székházában 2025. február 11-én. MTI/Kocsis Zoltán

A liberális narratíva önmagát ejti foglyul, nekünk pedig rá kell mutatnunk ezekre a csapdákra – hangsúlyozta a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár a Nézőpont Intézet rendezvényén, kedden Budapesten.

Kovács Zoltán a Magyarországról megjelenő fake news-ok témájában rendezett beszélgetésben úgy fogalmazott: a Transparency International (TI) kedd reggel megjelent Korrupció Érzékelési Indexe módszertanilag vállalhatatlan, alaptalan, így az elemzés eredménye is értelemszerűen abszurd és vállalhatatlan.

"Ahogy kijött a jelentés, telekürtölték a világot azzal, hogy Magyarország évek óta az Európai Unió legkorruptabb országa. Ebből egy szó sem igaz, nyilvánvalóan politikailag motivált, politikailag vezérelt indexről beszélünk" – hangsúlyozta. Hozzátette: a jelentés módszertanilag hibás és szubjektív, ráadásul nem veszi figyelembe az unió saját, hivatalos jelentéseit sem.

Kovács Zoltán azt mondta: a magát korábban valamire tartó elit önmagát lejárató spirálban van, mert a tudománytalan okfejtéseit már senki nem veszi komolyan.

Kijelentette: a nemzetközi sajtóban megjelenő, Magyarországot támadó álhírekkel kapcsolatban "fake narrative"-ról érdemes beszélni, amelyben az egyes hírek egy nagyobb történetmesélés elemei. Szavai szerint évtizedes narratívaháború folyik, amelyben a liberális elit igyekszik lejáratni mindazokat, akik a nagy liberális eszmerendszernek ellentmondanak.

"Ez egy jól idomított rendszer, amiben mindenki tudja a dolgát" – állapította meg az államtitkár. Úgy folytatta: a liberális narratíva önmagából kifordulva, az abszurditáson is túlmenően próbál újabb és újabb megváltandó, felszabadítandó csoportokat kiszemelni.

Ebből azonban nem tudnak "arcvesztés, önbeismerés és a valóság beismerése nélkül" kiszállni, ezért magukat ejtik csapdába – magyarázta.

Kovács Zoltán kiemelte: már 2010-12 körül is lehetett látni, hogyan épül fel a rendszer, de még "rengeteg meló lesz" abban, hogy azt lebontsák.

Mélyfúrásokra van szükség – mondta, hozzátéve: nagy hadjáratot kell indítani az adatokhoz hozzáférésért.

Úgy fogalmazott: "Ha már transzparenciáról beszélünk, legyen átlátható, hogy amikor egy szervezet megszólal, milyen pénz mozgatja azt a száját". Az államtitkár szerint az Egyesült Államokhoz hasonlóan Európában is szigorúan kellene szabályozni az NGO-k tevékenységét.

Boros Bánk Levente, a Nézőpont Intézet politikai elemzési igazgatója elmondta: minden évben megvizsgálják a Magyarországgal kapcsolatos nemzetközi sajtómegjelenéseket.

2024-ben tovább nőtt a Magyarországgal kapcsolatos érdeklődés, a tavalyi híreket elsősorban az uniós soros magyar elnökség és a miniszterelnök békemissziója uralta – ismertette, hangsúlyozva: arányaiban továbbra is a negatív hírek dominálták a véleménycikkeket, tudósításokat.

Boros Bánk Levente azt mondta: a negatív hírek, rosszindulatú megfogalmazások, hangulatkeltések egyebek mellett a sajtószabadság, a demokrácia, az antiszemitizmus, rasszizmus és az igazságszolgáltatás témájában születnek.

Példaként említette, hogy a la Repubblica olasz lap cikke szerint Magyarországon a televízióban nem eshet szó politikáról, és nincsenek vitaműsorok.

Boros Bánk Levente szavai szerint a fake news-okat egy nemzetközi, jól összehangolt, hálózati működésű közeg terjeszti.

A hírek körforgása jól követhető, hiszen azokat elsőként hazai aktorok fogalmazzák meg, majd különböző együttműködéseken keresztül juttatják el a nemzetközi térbe, melyek végül felerősítve, politikai támadások, lejárató kampányok formájában érkeznek vissza Magyarországra – magyarázta, megjegyezve: a rendszer finanszírozását donorok jól beazonosítható köre szolgáltatja.

Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője arról beszélt, hogy a Transparency International Korrupció Érzékelési Indexe hamis, félrevezető és manipulatív kimutatás. "Szeretnénk mindenkit felszólítani, hogy ne vegye komolyan, ne higgye el az állításait, és ne hivatkozzon rá" – tette hozzá.

MTI
Címkék:
  • Az éghajlat-megmentő ipar
    Az erősödő radikális zöld mozgalmak a nyugati világban is veszélyeztették a gazdasági növekedést, hiszen – Kenneth Ewart Boulding amerikai közgazdász szerint – „Ha valaki azt képzeli, hogy egy véges világban végtelenül lehet növekedni, az vagy bolond, vagy közgazdász.”
  • Brüsszel diktatúrára tör
    Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
  • Az idősek számíthatnak a kormányra
    A szélsőbaloldal megveti az idős embereket, és a korrupt brüsszeliták kedvében akar járni azzal, hogy megszüntetné a 13. havi nyugdíjat. A kormány a magyar nyugdíjasok érdekében cselekszik.
  • A liberális narratíva csapdái
    "Ha már transzparenciáról beszélünk, legyen átlátható, hogy amikor egy szervezet megszólal, milyen pénz mozgatja a száját". Az államtitkár szerint az Egyesült Államokhoz hasonlóan Európában is szigorúan kellene szabályozni az NGO-k tevékenységét.
  • A magyarok szerint a házasság a legideálisabb párkapcsolati forma
    A magyarok többsége párkapcsolatban képzeli el az életét és tízből heten a házasságot tartják a legideálisabb életformának. A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) januári reprezentatív felmérése szerint a magyarok alapvetően házasságpártiak. A fiatalok körében az átlagnál is kedvezőbb a házasság megítélése.
MTI Hírfelhasználó