Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára beszédet mond Kőszegen, ahol a városban raboskodott és elhunyt közel 2500 munkaszolgálatosra emlékeztek 2025. március 24-én. MTI/Filep István
2025. március 24. 17:02
Kőszeg, 2025. március 24. Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára beszédet mond Kőszegen, ahol a városban raboskodott és elhunyt közel 2500 munkaszolgálatosra emlékeztek 2025. március 24-én. MTI/Filep István
A történelemből tanulnunk kell, a bűnöket nem felejthetjük el - hangoztatta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára hétfőn Kőszegen, ahol a városban raboskodott és elhunyt közel 2500 munkaszolgálatosra emlékeztek.
Soltész Miklós úgy fogalmazott, hogy a Kőszeg határában történt "szörnyű bűnt", ahogy előtte a "még nagyobb szörnyűséges bűnöknek" a sorozatát, olyan emberiség ellenes ideológiák okozták, mint a nemzeti szocializmus, a fajelmélet, az internacionalista szocializmus és a kommunizmus.
Az 1944 év végétől következő év márciusáig tartó időszakot az "önzőség, a hatalom, a nagyravágyás, a más nemzeteken való gazdagodás és azok elnyomása" előzte meg - tette hozzá.
"Akik a II. világháborút kirobbantották, hagyták, hogy elszabaduljon a pokol (...) és ők felelősek zsidók millióinak a pusztításáért, jogfosztásáért, kisemmizéséért" - mondta.
Soltész Miklós kiemelte: a legnagyobb bűnöket 1944-ben követték el Magyarországon, amikor az országot "március 19-én német nácik megszállták, majd uralomra juttattak egy Szálasi nevezetű pribéket"
Akkor már vesztes háborút folytattak a németek, "de a saját önző érdekükben mindent és mindenkit felhasználtak. Munkaszolgálatos honfitársaink szenvedése, gyötrelme, halála ennek a gonosz gépezetnek szinte az utolsó egyik szörnyűsége volt" - mondta.
A kérdés az, hogy tanulunk-e mindebből, odafigyelünk-e a történelem intő jeleire - fogalmazott az államtitkár. Hozzátette, hogy ezért hangoztatják a béke fontosságát és felbecsülhetetlen értékét.
Néhány perc, nap vagy hónap alatt bekövetkezhet olyan tragédia, olyan változás az életünkben, ami visszafordíthatatlan. Ennek bizonyítékai a Kőszeg határában 80 évvel ezelőtt történtek - emelte ki Soltész Miklós.
Az államtitkár beszédét követően a résztvevők elhelyezték az emlékezés virágait a munkaszolgálatos emlékműnél.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
"Most itt is gyaníthattuk, hogy vannak olyan európai parlamenti képviselők, akiktől nem áll távol a gondolat, hogy a saját hazája ellen dolgozzon" - fűzte hozzá Orbán Viktor.
Veres András megjegyezte: a mai média világában pár másodpercre lehet az emberek figyelmét lekötni, de az Istennel való kapcsolat nem lehet egy pillanatnyi élmény része, az tartós, mély figyelmet igényel.
Bécs városa által idén is felmérés készült az általános és középiskolások között a vallási meggyőződésükről. Az eredmény sokkoló: a diákok többsége ma már muszlim hitű, nem keresztény.