A magyar kultúrát mindenki számára elérhetővé, vonzóvá kell tenni
2024. június 21. 13:30
A magyar kultúrát mindenki számára elérhetővé, vonzóvá kell tenni, hiszen így válhat az életünk mindennapi részévé - mondta Hankó Balázs leendő kultúráért és innovációért felelős miniszter a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) köztestületi díjainak átadóján pénteken a Pesti Vigadóban.
A miniszter kiemelte: hagyományaink és kultúránk identitásunk, létezésünk legelemibb alkotója, így misszió a nemzeti identitás megőrzése és a magyar kulturális élet értékközvetítő szerepének erősítése.
Emlékeztetett: az MMA küldetése a magyar kultúra megtartása, támogatása, vonzóképessé tétele napjainkban is. "Önöknek támogatni, erősíteni szükséges kultúránkat, amely egyben tesz minket magyarrá, tart meg minket magyarnak, köt bennünket eredetünkhöz, hagyományainkhoz, és biztosít alapot Európa kulturális gyökereihez" - fogalmazott.
Hozzátette: különösen fontos ez egy olyan 21. században, amikor a nyugati világ és a nyugati ember kihívásokkal kénytelen szembenézni, de sajnos sokszor már a kihívásokat sem észleli.
Emlékeztetett: az elmúlt évek alatt az MMA erős intézménycsaláddá fejlődött, a fiatalabb korosztály számára kialakította ösztöndíjprogramját, létrehozta regionális központjait.
Hankó Balázs kiemelte: cél, hogy azokat a személyeket és közösségeket, akik és amelyek értékeket teremtenek, megbecsüljük és további alkotásra sarkalljuk. Hozzátette: egyszerre kell a népi kultúrát, hagyományainkat, az anyanyelv ápolását a mindennapjaink részeként megtartani és megvédeni.
Kitért arra is: a Kulturális és Innovációs Minisztérium három pillérből áll, ezek egyike a magyar kultúra támogatása, a második a magyar szakképzés, felsőoktatás, tudomány és innováció ösztönzése, a harmadik pedig a családpolitika.
Mint mondta, kiemelt annak a szimbolikája, hogy a minisztérium nevében első helyen a kultúra áll, hiszen a kultúra az, amely "kovászként nemzetté érlelhet bennünket".
Az MMA ünnepségén Vattay Dénes népművelő Kováts Flórián-emlékéremben, Banner Zoltán művészeti író, művészettörténész Művészeti írói díjban részesült, Aranyérem díjat kapott a Fortepan közösségi fotóarchívum.
A Nagydíjat Schrammel Imre keramikusművésznek ítélték. Az MMA Életműdíját Ilia Mihály irodalomtörténész, szerkesztő, egyetemi oktató vehette át.
Turi Attila, az MMA elnöke a díjátadón elmondta: az MMA megbecsüli és számon tartja örökségét, így építkezve a jövőnek. A fiatalabb korosztály számára kialakított ösztöndíjprogram ugyanúgy része ennek, mint a kulturális élet működtetése, határainkon túl és határainkon innen, az ország minden szegletében.
Kiemelte: vállalt feladatuk a nemzeti kultúra alkotó, előadó és elemző alkotásainak gyarapítása és eljuttatása a nép szélesebb rétegeihez, mint azt Klebelsberg Kuno is vallotta.
Az eseményen részt vett Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
Barabás Richárd, a Párbeszéd politikusa a Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésére benyújtott módosító indítványa szerint a szivárvány színeivel kellene kivilágítani a Kolosy téren álló 269 éves Újlaki Sarlós Boldogasszony Plébániatemplomot. A beadványt több politikus is provokációnak nevezte. Barabás emellett a Facebook oldalán próbálta félremagyarázni, saját világlátásához igazítani a szivárvány szimbólum jelentését. Soltész Miklóst, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkárát kérdeztük a váci református iskola bővítésének alapkőletételénél az esetről, keresztényüldözésről és a Nyugat-Európa szerte tapasztalható templomátalakításokról.
Hind Kabawat az első nő és egyben keresztény, aki miniszteri tisztséget tölt be a szíriai kormányban. Március 29-i hivatalba lépésétől ő vezeti a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot. Nyugati megfigyelők üdvözölték a nők irányába történő nyitást, az új szociális miniszter személyének megválasztását egyben pedig a kisebbségek iránti elfogadóbb magatartásnak tekintik.
Soltész Miklós a Taksonyi Német Nemzetiségi Óvoda bővítésének átadóünnepségén arról beszélt, hogy a magyar kormány ugyanúgy fontosnak tartja az egyházak és a nemzetiségek oktatási-nevelési intézményeit, mint minden más oktatási-nevelési hazai intézményt.