A 2025. évi bértárgyalások és az építőipar
2024. október 3. 19:48

Számtalan piaci bizonytalanság veszi körül az építőipari munkaadók bérgazdálkodását, ami arra mutat, hogy kellő időt és alaposságot kérjünk az országos szintű bértárgyalásokhoz. Az építőipari ágazat vállalkozásai jelentős bérfejlesztéssel is igyekeznek megtartani szakmunkásaikat, mérnökeiket – jelentette a Gondolának az ÉVOSZ.

2023. évben 17,5%-os, 2024. évben pedig átlagosan 12%-os bérfejlesztés volt az ágazatban. Ezzel együtt a teljes munkaidőben foglalkoztatottak építőipari átlagkeresete a versenyszféra átlagkeresetének csak a 80%-át éri el.

Az ágazati sajátosságok ellenére tényszerű, hogy a minimálbérhez képest a segédmunkások is magasabb bérezésben részesülnek. Az ÉVOSZ által megkérdezett cégek többsége a 2025. évi bérfejlesztést nem az év elején tervezi meglépni teljes egészében, de mindenképpen látható reálbér-emelkedéssel számolnak.

Összességében a minimálbér országos szintű bérmegállapodásának esetleges 10%-os szintű megegyezését az építőipari vállalkozások 2025. évben tudják kezelni. Ebben a kezelésben azonban benne van, hogy az alacsony munkaellátottság, rendelésállomány miatt akár a foglalkoztatotti létszámot is csökkentik. Jelenleg a vállalkozások 90%-ánál a megrendelési állomány a múlt évhez képest nem éri el a 80%-ot. Nagy szóródás mellett 50-80% között mozog. Amennyiben a munkalehetőségek így maradnak, a foglalkoztatottságot, annak csökkentését nem a minimálbér országos szintű, kétszámjegyű emelése fogja befolyásolni, hanem a csökkent vállalkozási lehetőség. Az építőipari vállalkozások a rendelésállományhoz igazítják a létszámot, a rövid idejű foglalkoztatások bővülnek, segédmunkás elbocsátásokat terveznek. Fontos hangsúlyozni, hogy az átlagbér-emelkedés várhatóan érdemben kisebb lesz a minimálbér-emelkedésnél.

A 2026-2027 évekre vonatkozóan az ágazatban nehéz bérügyeket tervezni a piaci bizonytalanságok miatt. Az ágazatnak hatékonyságnövelésre van szüksége. A munkaellátottság, az infláció, a magas importhányadú építések miatt a forint árfolyama alapvetően meghatározza a foglalkoztatást és bérezést.

A 2026-2027. évekre az évi 10-11%-os minimálbér emelés csak számos gazdaságfejlesztési intézkedés, kedvező hitelezési körülmények, ipari hatékonyságjavulás között lenne vállalható, egy relatíve magas inflációt és gyengébb forintot feltételezve – zárult az ÉVOSZ Gondolához eljuttatott jelentése.

gondola
Címkék:
  • Magyar edzője van a Fradinak
    Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
  • Fekete hattyú
    Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
  • Megkoronázta a magyar-amerikai kapcsolatot
    A Szent Korona jelentőségét igazolja, hogy csak az lehetett Magyarország törvényes uralkodója, akit a székesfehérvári Nagyboldogasszony-bazilikában, az esztergomi érsek által celebrált misén, a Szent Koronával koronáztak királlyá – idzi fel a múltat Homa János.
  • Vízkereszt
    Jézus megkeresztelkedése a Jordánban – a mi kultúkörünkben elsősorban ezt az emléket ragyogja körbe a vízkereszt ünnepe.
  • Brüsszel itthoni lakájai hisztériát keltenek
    A korrupt brüsszeli brancs a magyar belpolitika megszállására törekszik. A nekik felajánlkozó lakájokat akarja vezető pizícióba erőltetni. Fegyverük a gátlástalan, pimasz hazudozás.
MTI Hírfelhasználó