Trumphoz látogatott Trudeau kanadai miniszterelnök
2024. november 30. 13:30

Donald Trump, a leendő amerikai elnök floridai otthonába látogatott Justin Trudeau kanadai miniszterelnök pénteken - számolt be a kanadai és amerikai média a találkozóról.

Trudeau to meet with premiers as Trump threatens hefty tariffs on Canadian  goods | CBC News

cbc

A november 5-én amerikai elnökké választott republikánus politikus és Kanada liberális kormányfője vacsora keretében ült le beszélni Donald Trump Mar-a-Lago rezidenciáján - közölték magas rangú kanadai tisztségviselők.

A kanadai közszolgálati média (CBC) beszámolója alapján Justin Trudeau repülőgépe floridai idő szerint az esti órákban landolt Palm Beach nemzetközi repülőterén. A kanadai kormányfővel utazott Dominic LeBlanc, a kanadai közbiztonsági miniszter is.

A személyes találkozót azt követően szervezték meg, hogy Donald Trump hétfőn 25 százalékos különvám bevezetését helyezte kilátásba minden Kanadából és Mexikóból az Egyesült Államokba exportált árucikkre.

Donald Trump szerint ugyanis az Egyesült Államokkal szárazföldön szomszédos két állam nem tesz eleget az Egyesült Államokba tartó illegális bevándorlók megállítása és a kábítószer-csempészet megfékezése érdekében.

Justin Trudeau, a G7 országcsoport állam- és kormányfői közül az első, aki a november 5-i amerikai elnökválasztáson győztes Donald Trumppal személyesen találkozott.

Justin Trudeau elutazása előtt, pénteken tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a Donald Trump által kilátásba helyezett vámok ügyét komolyan kell venni. "Amikor ő ilyen nyilatkozatokat tesz, akkor azt szándékában áll ténylegesen kivitelezni" - fogalmazott a kanadai miniszterelnök, ugyanakkor kifejtette, hogy az ő felelőssége rámutatni arra, hogy a tervezett vám nemcsak Kanada számára lenne káros, hanem az amerikaiaknak is, a magánembereknek és az amerikai iparnak, vállalkozásoknak egyaránt.

Donald Trump hétfői bejelentését követően a kanadai kormányfő még aznap telefonon beszélt a leendő elnökkel, amit "jó beszélgetésnek" minősített.

A kereskedelmi statisztikák szerint 2024 első kilenc hónapjában az Egyesült Államok 435 milliárd kanadai dollár (mintegy 120 ezer milliárd forint) értékben importált árukat északi szomszédjából, aminek legnagyobb hányada kőolaj és földgáz volt.

A 2022-es teljes évben Kanada exportja az Egyesült Államokba 614 milliárd kanadai dollár volt.

MTi
Címkék:
  • Konszolidáció vagy konfrontáció:
    Bakondi György emlékeztetett: Szíriában megbukott az iráni és oroszországi támogatású rezsim, és nagyon vegyes összetételű, iszlám kötődésű, ezen belül elsősorban szunnita irányultságú csoportok kerültek hatalomra, akik között már meg is kezdődtek bizonyos leszámolások, így a kurdok elleni fellépés.
  • Orosz kémfőnök: Színes forradalmat akar a Nyugat
    „A Nyugat stratégiai számítása az ukrajnai válságban nagyon világos: elhúzódó kimerítő harcot akar ránk kényszeríteni, hogy az orosz társadalmat kettészakítsa, és megteremtse a színes forradalom feltételeit. Harcolni fognak, ahogy ők mondják, az utolsó ukránig" – fogalmazott Nariskin.
  • Ki mozgatta a szálakat az álhírek terjesztésében?
    Idegen érdekeket szolgált az, aki hazánk ellen szóló álhíreket terjesztett, így veszélybe sodort Szíriában dolgozó magyar diplomatákat, illetve idehaza is terroveszélyt szított: a bűnözőt le kell leplezni.
  • Ne haljon meg senki a frontvonalon a szeretet ünnepén
    Az nem gyerekség, ami Szíriában történik, és annak hatása Európára, az nem egy jópofaság, amivel viccelődni lehet, meg álhíreket lehet róla mondani, ez vérre megy" - fogalmazott a miniszterelnök.
  • Magyarországgal Istennek terve van
    ...éllovas volt Balassi Bálint Bocsásd meg, Úristen…kezdősorral írt gyónóversével. De Kölcsey, Babits és még seregnyien alkottak efféle fajtájú, minőségű költeményeket napjainkig is. Bár egyre kevesebben. Ebben közrejátszott azért a kommunizmus több évtizedes pokoljárása is – bolyong a költészet világában Döbrentei Kornél.
MTI Hírfelhasználó