Karácsonyi orgonahangverseny a Pannonhalmi Főapátságban
2024. december 22. 11:31
Isten és az ember kapcsolatát megzenésítő darabok is elhangzanak a Pannonhalmi Főapátság karácsonyi orgonahangversenyén, amelyet december 26-án tartanak a Szent Márton-bazilikában - tudatta a főapátság az MTI-vel.
A hangversenyen Olivier Messiaen francia zeneszerző legismertebb orgonaciklusából, Az Úr születése című sorozatból hangzanak el művek, amelyeket Johann Sebastian Bach dallamai egészítenek ki.
Először Messiaen 1935-ben komponált orgonaciklusából A Szűz és a Gyermek című nyitó tételt hallhatja a közönség, amely Jézus születésének misztériumát mutatja be. Ezt követően Bach Praeludium et Fuga in C orgonaművével folytatódik a hangverseny.
Ezután egy újabb Messiaen-mű következik, Az Isten gyermekei a születés csodáját önti zenei formába. A francia zeneszerző után Bachnak a háromtételes Sonata V című darabja csendül fel.
A hangverseny második felében szintén a két zeneszerző alkotásai váltogatják egymást: Messiaen orgonaciklusának egyik tétele, a Jézus elfogadja a szenvedést című az ember és Isten kapcsolatának titkát, Jézus önkéntes áldozatát ábrázolja a zene nyelvén. Ezt követően Bach háromtételes Concerto III című darabja hangzik el, majd a Messiaen-sorozat záró tételében, az Isten köztünk van címűben az emberré lett Isten csodáját élheti át a közönség.
A karácsonyi orgonakoncertet két időpontban, délután 13:30 és 15:30 órai kezdettel rendezik.
Bódis László hangsúlyozta azt is, hogy az idéntől a középiskolától kezdve az egyetemi képzés legvégéig minden képzési szinten elérhető egy vállalkozói program a tehetséges fiatalok számára.
A tettlegességnek semmi köze sincs a demokráciához. A demokrácia egyik szerepe éppen az, hogy elejét vegye a tettlegességnek – legalább a politikai életben. A baloldal ezt az Európai Unióban sem tanulta meg. Valamikor Rajk-perek, majd az 56-os szabadságharc után tömeges kivégzések jellemezték a baloldal demokráciáját.
"A jogállam célja, hogy garantáljuk népünk biztonságát. Ahol kiskorú lányokat rendszerszinten használnak fel gyilkosságokhoz, ott a jogállam halott" - írta Orbán Viktor.
A KDNP derekegyházi Családi Napján tartott beszédében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta: a kormány családpolitikai intézkedései, köztük a 3 százalékos fix kamatozású Otthon Start hitel és a CSOK Plusz olyan lehetőséget biztosítanak a fiataloknak, amely Nyugat-Európában elképzelhetetlen.
Százból hatvan BKV-busz állapota kritikus, a főváros nem tudja garantálni a biztonságos utazást a tömegközlekedési eszközökön – jelentette ki a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) parlamenti államtitkára hétfői sajtótájékoztatóján, Budapesten.