Négy ország összefogása Európa külső határainak védelméért
2025. március 5. 21:30
Példaértékű Magyarország, Ausztria, Románia és Bulgária összefogása Európa külső határainak védelme érdekében - jelentette ki a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója szerdán az M1 aktuális csatornán azzal kapcsolatban, hogy nemzetközi misszió indul a bolgár-török határra.
Bakondi György szerint az, hogy magyar, osztrák, román és bolgár rendőrök és határőrök közösen védik Európa külső határát, jó példa az unió számára, mert azt akár közös erővel is lehetne hatékonyan őrizni. Hozzátette, ez segítene kiszűrni és megelőzni azokat a negatív jelenségeket, melyek az Európai Unió területén történnek.
Rámutatott, a közelmúlt súlyos terrorcselekményeit vizsgálva is látszik annak következménye, ha nincs ellenőrzés a külső határon, vagy a menekültkérelmeket csak az unió területére való belépés után vizsgálják meg.
A belbiztonsági főtanácsadó emlékeztetett, a magyar rendvédelmi politika régi elve az, hogy minél távolabb tartoztassák fel azokat a csoportokat, melyek embercsempészek segítségével illegálisan akarnak bejutni az unió területére.
Bakondi György közölte, visszaáramlást tapasztalnak a magyar-szerb határon is, ami helyett korábban, a két állam rendőri erőfeszítésének köszönhetően, új útvonalat kerestek a migránsok. Az embercsempészek azonban újra megjelentek, ezt mutatják az adatok is: tavaly az év ezen időszakában 575 határsértőt fogtak el, idén pedig 3140-et - emelte ki.
A visszaáramlás megkezdődött, és nincs okunk feltételezni, hogy a tavaszi-nyári időszakban ez csökkenne - jelentette ki a főtanácsadó.
Azt mondta, a migránsok zöme a görög szigetekre érkezik. Hozzáfűzte, a törökök komoly erőfeszítéseket tesznek azzal, hogy falat építettek a szír és iráni határra, valamint elkezdték az építkezést a görög határon is. Szerinte ez garanciát jelent az Európa felé haladók megszűrésére.
Bakondi György azt mondta, bíznak abban, hogy a külső határok szilárd őrzése és a migránsok minél távolabbi feltartóztatása felkelti azon tagállamok figyelmét, ahol már tarthatatlan közbiztonsági helyzet alakult ki a migráció miatt.
Aláhúzta, ezek alapján felül kell vizsgálni a migrációs paktumot és életszerű, hatékonyságot biztosító megoldásokkal kiegészíteni. Hozzátette, azokban a nemzetállamokban, ahol a közbiztonsági válsághelyzet már a választásoknál is éreztette hatását, módosultak a korábbi álláspontok. Ennek eredményeképpen pedig az Európai Tanács, amit állam- és kormányfők alkotnak, változásokat kezdeményezhet, amivel az Európai Parlamentnek és az Európai Bizottságnak is foglalkoznia kell.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
Sulyok Tamás Andrzej Duda lengyel elnököt méltatva hangsúlyozta, "személyes példájával és munkájával olyan virágzó időszakát teremtette meg a magyar-lengyel kapcsolatoknak, amelyek még jobban erősítették a már amúgy is szoros viszonyt".
Soltész Miklós beszéde végén ígéretet tett arra, hogy az érsekséggel összefogva az áldozatok tiszteletére és a közösség erősítésére megújítják az olaszfalui katolikus templomot.
A nyugat-európai hadikapacitások növeléséről szólva Horváth József hangsúlyozta, a lövegek gyártásában, a légvédelmi és tüzérségi lőszerellátás tekintetében együttesen sem képesek az orosz gyártókapacitást ellensúlyozni, valamint Nyugat-Európa jóval drágában - akár egy a tízhez arányú költséggel - állítja elő a lőszereket, mint Oroszország.
A templomot alapító I. András uralkodásának 14 évéről szólva azt mondta, a király útját belső és külső háborúk kísérték végig: keresztényellenes pogánylázadás, Gellért püspök és társainak vértanúhalála, a német-római császári hadak többszöri betörése, véres csaták a Dunántúlon és a Vértesben, elsüllyesztett hajóhad Pozsonyban, egyházszakadás Róma és Konstantinápoly között.