Putyin garantálja az életét az ukrán katonáknak, akik leteszik a fegyvert
2025. március 14. 21:18
Garantáltan életben maradnak, és méltó bánásmódban részesülnek azok az ukrán katonák, akik leteszik a fegyvert a kurszki régióban - jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök az orosz biztonsági tanács pénteki ülésén.
Putyin ezzel Donald Trump amerikai elnök arra vonatkozó, hozzá intézett felhívására reagált, hogy kímélje meg a Kurszk megyében körülzárt ukrán katonák életét. Mint mondta, megértéssel fogadta hivatali partnerének indítványát, amelyet szerinte az emberiesség elvei vezéreltek.
Amint rámutatott, a hatékony végrehajtáshoz arra van szükség, hogy az ukrán vezetés parancsba adja katonáinak: tegyék le a fegyvert, és adják meg magukat.
"Ezzel kapcsolatban hangsúlyozom, hogy ha leteszik a fegyvert, és megadják magukat hadifogolynak, akkor a nemzetközi jog normáinak és az Oroszországi Föderáció törvényeinek megfelelően garantálni fogjuk számukra az életet és méltányos bánásmódot" - mondta az orosz elnök.
Kitért ugyanakkor arra is, hogy az ukrán fegyveresek számos bűncselekményt követtek el orosz civilek ellen.
Méltatta, hogy Trump és kormánya mindent megtesz a kapcsolatok helyreállításáért. Mint fogalmazott, a helyzetben ezen a téren kezd elmozdulás történni. "Meglátjuk, mi sikerül" - mondta.
"A Trump elnök vezette új kormányzat mindent megtesz azért, hogy legalább valamit helyreállítson abból, amit az előző amerikai kormányzat gyakorlatilag nullára csökkentett, megsemmisített" - hangoztatta.
Putyin csütörtökön azt mondta, hogy egészében véve támogatja az ukrajnai tűzszünetnek az Egyesült Államok által előterjesztett elképzelését, de "vannak részletek", amelyeket meg kell fontolni.
Egyebek között felvetette a Kurszki megyében bekerített ukrán csapatok kérdését: vajon ezek harc nélkül távoznak-e, és elengedje-e őket Oroszország, miután rengeteg bűncselekményt követtek el civilek ellen? Vajon az ukrán vezetés parancsot ad nekik a fegyverletételre? "Nem világos, hogy ki fogja kiadni a parancsot a harci cselekmények beszüntetésére, és mi lesz ennek az értéke" - mondta az orosz elnök.
Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök a Rosszija 1 televíziónak nyilatkozva azt közölte, hogy Putyin telefonhívást kapott Ukrajnából, de ez egyelőre nem nyilvános információ.
"Beszélt néhányukkal. Nem nyilvánosan arról állapodtak meg, hogy beszélni fognak" - hangoztatta Lukasenka, de nem nevezte meg azokat a személyeket, akik szerinte felhívták az orosz államfőt.
Lukasenka hozzáfűzte, hogy Ukrajnában szerinte jelenleg nincsenek megállapodást kötni képes politikusok.
Füllent a fősodor sajtó, amikor azt szajkózza: a tudósok nagy többsége szerint a széndioxod káros, az okozza a felmelegedést. A valóban neves tudósok épp az ellenkező véleményen vannak.
A Földön található hatalmas mennyiségű víz halmazállapot-változásainak köszönhetően működik a Föld-légkör rendszerben egy olyan természetes önszabályozó mechanizmus, amelynek a hatására kialakul a fizikailag lehetséges maximális üvegházhatás, amely tovább már nem növelhető, akármennyi széndioxidot bocsátunk ki.
Magyarország számára kivételesen értékes és példaértékű művészi életműve, páratlan népszerűségnek örvendő színpadi és filmes alakításai, generációk számára meghatározó szerepformálásai és értékes rendezései elismeréseként kapta a Kossuth-nagydíjat Koncz Gábor.
A magyar megmaradás szolgálata, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc értékei ma is itt vannak velünk, mint nemzetmegtartó erő - mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a március 15-i állami kitüntetések átadásán pénteken, Budapesten.