Somoskő, Fülek és Divény várainak felújításáról kiállítás Füleken
2025. március 17. 21:00
Somoskő, Fülek és Divény várainak felújításáról nyílik kiállítás szerdán a felvidéki Füleken, a Városi Honismereti Múzeumban. A fotókiállítás az 1970-es és 80-as években végzett munkákat mutatja be, de kiállítanak régészeti leleteket is - tájékoztatta a Füleki Vármúzeum hétfőn az MTI-t.
A divényi magyar erősség - wikipedia
A régi fotók, amelyeknek eredeti példányait mutathatják be a tárlaton, a losonci Műemlékgondozási és Természetvédelmi Intézet egykori igazgatója, Krúdy Gábor vezetésével lezajlott felújításokat dokumentálják - írták a közleményben.
A látogatók megtekinthetnek a későbbi helyreállítási munkálatokról és a műemlékek aktuális állapotáról készült fényképeket is, amelyek szemléltetik a hosszú éveken át tartó felújítás és állapotmegőrzés folyamatát.
Kiállítják a három várból származó régészeti leletek is, amelyek a füleki és a somoskői vár esetében a Füleki Vármúzeum ásatásaiból, míg a divényi várban a helyi Tudományos Akadémia nyitrai Régészeti Intézete által végzett ásatásokból származnak.
A kiállítási anyag eredete a 15-17. századra datálható, és főként használati tárgyakként szolgáló kerámia- és fémleletek alkotják.
Mint írták, a korabeli fényképek kivételes értéke abban rejlik, hogy Krúdy Gábor felvételei egyedüliként tanúskodnak e műemlékek helyreállításáról, az állagmegóvási, felújítási és feltárási munkálatokról, mivel az adott korszakból semmilyen más írásos dokumentáció nem maradt fenn.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Simicskó István véleménye szerint a magyar határkerítésnek fizikai és szimbolikus jelentősége, üzenete is van, s ez a határkerítés nemcsak Magyarországot, de az egész keresztény, európai kultúrát is védelmezi.
Az így megformált „kard és kereszt” a művész megfogalmazásában egyben szimbóluma is a nagy király személyének és királyságalapító munkájának - elemez a művészettörténész.
Orbán Viktor elmondta: egymástól függetlenül különböző szakértői csoportok - nemcsak Magyarországon, hanem azon kívül is - az elrejtett, az Európai Bizottság egyedi döntéseinek körébe utalt tételeket is azonosították, összeadták.