Két magyar lemez is felkerült a világ legrangosabb világzenei toplistájára
2025. április 8. 12:36
Két magyar is felkerült a világ legrangosabb világzenei toplista, a World Music Charts Europe (WMCE) legfrissebb, áprilisi kiadására. A Meybahar lemeze a 4., Lajkó Félix Gisl című albuma pedig a 7. helyre került. Mindkét anyagot a Fonó Records jelentette meg.
A WMCE minden hónapban közli a több mint húsz ország mintegy 50 zsűritagjának pontozásos szavazatai alapján kialakult toplistát, azaz a legjobb világzenei albumokat.
Az áprilisi listát a mali Trio da Kali vezeti Bagola című lemezével (kiadó: One World Records), a második helyre a ghánai Santrofi Making Moves című lemeze (Outdoor Records) került, a harmadikra pedig a kolumbiai Los Piranas és az Una oportunidad más de triunfar en la vida című anyag (Glitterbeat).
A Meybahar negyedik helyre sorolt első, azonos című albuma az előző hónapban már szerepelt a másik rangos világzenei toplistán, a Transglobal World Music Charts-on - közölte a Fonó Records az MTI-vel.
A lemezen tíz szám hallható, hagyományos görög népzenei átdolgozások és saját szerzemények egyaránt. Az együttes jellegzetes hangzásvilágát a görög szantúri, a hegedű, az ütőhangszerek, és a görög és magyar nyelven több szólamban énekelt dalok adják.
A Meybahar című nagylemez egyik érdekessége az Adama me to teri sou (magyarul: A szeretted mellett) című dal, amelyet a zenekar két tagja, az éneklő és szantúron játszó görög Marilia Pilti, valamint Kopcsik Márton (hegedű, zengőhúros brácsa) a görög előadó-dalszerző párossal, Marta Mavroidival és Jorgosz Venturisszal közösen írt. A zenekarban Kopcsik Márton mellett Radis Afrodité (ének), Bordás Zoltán (ütőhangszerek) és Gerzson János (ud) szerepel.
A WMCE áprilisi listáján a 7. helyre került Lajkó Félix Gisl című balettzenéje, amelyet a szerző, a Vajdaságban élő hegedűvirtuóz a Győri Balett nagy sikerű előadásához komponált. A Giselle a 19. századi romantikus balett stílusteremtő remekműve volt, Gisl címen Velekei László koreográfiájával és Lajkó Félix zenéjével kelt új életre a Müpában.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
A néppárti képviselőcsoport szerint nem történt elégséges intézkedés a nem kormányzati szervezetek, vagyis civil szervezetek finanszírozása körüli titkolózás megszüntetése érdekében - adott tájékoztatást a Gondolához eljuttatott közleményében az Európai Néppárt (EPP).
A pápa temetése az ő alázatosságáról tett tanúságot. Végrendelete alapján ugyanis nem a Szent Péter-bazilikában, és nem három koporsóval, hanem egyszerű formában, és így nem is Péter sírjához temetkezett, ahogyan azt elődei tették.
„Az elmúlt években az Európai Parlament korrupciós botrányában és legutóbb a zöldbotrányban érintett Frans Timmermans esetében is kiderült, hogy az NGO-k a politikai befolyásszerzés eszközei voltak. A Magyarországon működő legnagyobb, magukat civilnek hazudó szervezetek pedig támogatásuk túlnyomó részét nem magyar magánszemélyektől kapják, hanem külföldről.” - mondta László András fideszes EP-képviselő, a Patrióták Európáért frakció tagja az Európai Parlamentben.